מי כאן המנותקים באמת?

בעוד עם ישראל מתאבל על קורבנות הטבח באיתמר הערוץ השני לא יכול היה להתאפק ובזחיחות מאושרת ואופיינית שידר את 'האח הגדול'. מי כאן מנותק?

שמעון כהן , ז' באדר ב תשע"א

הייתי תמים מדי כשהייתי משוכנע שבמוצאי שבת של אבל על הטבח בבית משפחת פוגל שבאיתמר יידע הערוץ השני של הטלוויזיה לעשות הפסקה מההבל הקבוע והשגרתי שלו ויואיל לצאת ממדמנת הרייטינג שבה הוא חי. לתומי ציפיתי למצוא שם מהדורת חדשות מורחבת שתוסיף ותעדכן מהמתרחש באיתמר, או אולי אולפן פתוח שאליו יוזמנו מומחים ואפילו פוליטיקאים מימין ומשמאל וישיבו ללא מעט שאלות שעולות מהטבח הנורא.

חשבתי, אבל מסתבר שמחשבות לבד ומציאות לבד.

פעם, לא מזמן, זה היה כך. ערוץ 2 היה מדורת שבט (באופן יחסי כמובן), וכשפיגוע טרור היה מכה בנו, ובמיוחד כשמדובר בפיגוע רב נרצחים כמו הטבח באיתמר, היה הערוץ מבין שכרגע מבטלים או דוחים את כל התכניות הקודמות שהיו להם עבור צופי הטלוויזיה בישראל, ומתמקדים במה שחשוב באמת. מרימים לאוויר אולפן מורחב ומשדרים, אבל שיקול הדעת השתנה בשנים האחרונות, ולא לטובה (כצפוי).

מי שביקש להתעדכן באירועי איתמר בשעה 21:15 ונפל על ערוץ 2 גילה שם שאחרי ליטרת
מי שמנותק אלו ראשי הערוץ הזה שמשוכנעים שהעם בישראל חייב לצרוך את מנת ההבל הקבועה שלו, ולכן יש להמשיך ולספק לו את הסם הזה, שימשיך להתאהבל.
הדאגה המעושה שלבשו על פניהם אנשי הערוץ רגע קודם לכן, ממלאים את המסך צמד זחוחי הדעת אסי עזר וארז טל, מנחי הריאליטי 'האח הגדול', כשהם מאושרים, מתלוצצים ומחייכים באושר אין קץ סביב השידור החי מבית האח ירום הודו.

חשוב להזכיר: לא מדובר בתכנית מוקלטת מראש אלא בשידור חי, חי נושם ושמח. אפילו לא מדובר בשידור מתוך הבועה המנותקת שבבית האח הגדול, שם המשתתפים אינם יודעים דבר על המתרחש מחוץ לכותלי הבית. מדובר בצמד המנחים שבמקום להיעלם לנו מהפריים לכמה ימים, או לפחות להודיע למשתתפים הכלואים בבית שהיום לא תתקיים תכנית כי קרה משהו מזעזע במדינת ישראל ועם ישראל שרוי באבל, ומיד לחזור לאולפן החדשות, במקום זאת ממשיכים השניים לצחוק ולצחקק כאילו אין מחר ואין אתמול. השניים אפילו לא מצאו לנכון להעביר את השידור בנימה נוגה ורצינית ולו במעט.

כי כנראה שאין מה לעשות. ערוץ 2 חי בבועה של עצמו וממש לא מעניין אותו מה קורה במדינה הזו. מי שמנותק אלו לא המתמודדים בבית האח הגדול. מי שמנותק אלו ראשי הערוץ הזה שמשוכנעים שהעם בישראל חייב לצרוך את מנת ההבל הקבועה שלו, ולכן יש להמשיך ולספק לו את הסם הזה, שימשיך להתאהבל.

אין כאן איזה מבוגר אחראי שיאמר לאדונים מהערוץ המנותק הזה שיש משהו קצת יותר חשוב מאליל הכסף שהם סוגדים לו בכזו הערצה עיוורת, עיוורת ממצוקות, עיוורת מאובדן, עיוורת מכאב. אין מישהו שיעיר את החבורה האטומה הזו? כנראה שלא.

ואולי בעצם הם יודעים משהו שאנחנו לא יודעים. הם שם בערוץ 2 הרי מודדים כל העלאה של תכנית בעיתוי כזה בשיקולי רייטינג ומכירת פרסומות, והם יודעים היטב שאיש מהמפרסמים לא יחליט להחרים את הערוץ אחרי שידור שכזה. המפרסמים ימשיכו להזרים פרסומות לערוץ, ועם הפרסומות יגיעו עוד מיליוני שקלים. לבושתנו הם גם יודעים, כנראה, שהרייטינג לא נפגע משיקול הדעת המעוות מוסרית הזה. הם יודעים כנראה שמסוממי המסך ימשיכו לבהות בו ולסמס למתמודדים הנערצים תוך התעלמות בזויה מהטרגדיה באיתמר.

כן. כנראה שלא רק ראשי ערוץ 2 כלואים בבית אטום ומנותק. יותר מדי מאזרחי העם שלנו מנותקים ואטומים לכאב ולאבל לאומי, והמנותקים משדרים לעם מנותק התמודדות של מנותקים.

והלוואי שאני טועה.