בממשלת ימין לא הייתה מצוקת דיור

אם הייתה כאן ממשלת ימין היו מגלים לכם את הסוד הגדול: אין מצוקת דיור בישראל. אבל כדי לדעת את זה צריך ממשלה אחרת.

שמעון כהן , כ"ח באדר ב תשע"א

שוב ושוב אנחנו שומעים על מצוקת הדיור הישראלית ועל מחירי הנדל"ן שחונקים את הזוגות הצעירים ומונעים מהם את הסיכוי לבית משלהם. אנחנו קוראים על כך בכתבות גדושות דמע ובכיינות, שומעים על קולות מחאה עמוסי נהי ובכי, אבל יש סוד אחד שכנראה לא תשמעו עליו לא משר השיכון, לא משר האוצר וגם לא מראש הממשלה, למרות שהאינטרס שלהם הוא דווקא כן לגלות לכם את הסוד הזה.

ובכן רבותי, האמת היא שאין מצוקת נדל"ן בישראל, אבל כל עוד לא תהיה כאן ממשלת ימין לא תדעו על זה. אתם שואלים מה הקשר? הנה הקשר:

אם הייתה כאן ממשלת ימין הייתם שומעים את ראש הממשלה, שר השיכון ושר האוצר במסיבת עיתונאים משותפת ומחויכת בשביעות רצון של מי שגילו את אמריקה, מגלים לכם את הסוד הגדול.

אם הייתה כאן ממשלת ימין היא הייתה מגלה לכולנו שבמרחק נגיעה ניתן לשכור ולרכוש בתים, ואפילו צמודי קרקע, במחירים סבירים והגיוניים. אם הייתה כאן ממשלת ימין הייתם שומעים על מרחבי ענק של קרקעות שעליהן עוד עשרות אחוזים מאוכלוסייה בישראל יוכלו לבנות את בתיהם. אה, שכחתי, מדובר בקרקעות ביהודה ושומרון, ולכן כנראה שאת הסוד הזה לא תשמעו כל עוד לא תהייה כאן ממשלת ימין.

ראש ממשלת ימין לא היה מתבייש להודיע לכל בכייני הדיור והנדל"ן שהם מוזמנים לבנות את ביתם באחד מעשרות הישובים ביהודה ושומרון. אם הייתה כאן ממשלת ימין הייתה הממשלה (שכמו שאמרנו, זה בכלל האינטרס שלה) מורידה מעל גבה את התיק הזה של מצוקת הנדל"ן, משתיקה את מומחי המצוקות למיניהם ומסבירה לכולנו שהמדינה לא הסתיימה בכפר סבא, יש עוד קצת ארץ במדינה הזו, ומי שרוצה יוכל למצוא בית בשכירות זולה ואפילו לרכוש או לבנות לו כמה קירות לשים בהם את הראש.

אגב, אם כל כך בוער לבכייני הנדל"ן להיות קרובים לתל אביב וגוש דן הם יוכלו לקבל גם בתים במרחק של עשרים דקות מהמתחם החם הזה, אבל אפשר למצוא גם מקומות נוספים מרוחקים ורגועים יותר בישובים אחרים, אם הייתי איש פרסום הייתי קורא לזה – לחיות בתוך צימר.

אם הייתה כאן ממשלת ימין היא לא רק הייתה שולחת את מבקשי הדיור ליהודה ושומרון אלא הייתה מקימה עוד כמה עשרות ישובים נוספים ביהודה ושומרון כדי להעלות את ההיצע עוד יותר ולהוריד את מחירי הנדל"ן בכל רחבי הארץ (אפילו בגוש המעושן ההוא שליד הים). אין ספק שאם הייתה כאן ממשלת ימין היא לא הייתה מעזה לחלום אפילו על הקפאת בנייה כי ברור שהקפאה כזו רק מעלה את הביקוש ועם הביקוש גם את המחיר, אבל מה לעשות. אין לנו ממשלת ימין אז המחירים גבוהים, הביקוש גדול, המצוקה מציקה וההיצע איננו, כי את מה שניתן להציע אסור להציע, כי מה שניתן להציע נמצא ביהודה ושומרון, המקום שכנראה צריך להיות איש ימין כדי להתייחס אליו כפתרון נדל"ן.

חשוב להדגיש – אני עדיין לא מדבר על מצב אופטימאלי של ממשלת אולטרה-ימין(...) שהייתה גם מעניקה קצבאות וסיוע כלכלי למי שיבנה את ביתו ביהודה ושומרון. על זה אף אחד לא חולם (בינתיים). קודם שתהיה כאן ממשלת ימין, אחר כך נדבר על אולטרה. לאט לאט. בינתיים אנחנו מדברים רק על פער המחירים הטבעי שבין פריפריה למרכז והפער הטבעי שבין מקום צפוף לאדמות טרשים פנויות להובלה. די היה בשתי העובדות הללו כדי לשלוח את ההמונים אל הגבעות ואל הישובים, אבל, איך אמרנו, את זה הייתם יודעים אם רק הייתה כאן ממשלת ימין... חבל, הפסדתם.

והערה אחרונה למחשבה:
על כל מה שכתבתי כאן יכולים לטעון אנשי שמאל – 'מה אתה רוצה. יש לכם ממשלת ימין. בחרתם ביבי ובחרתם מפלגות ימין. מה נעשה לכם שאתם לא יודעים לשלוט. תשלטו ותראו לנו כמה יותר טוב כשהימין בשלטון. מה אתה רוצה מאיתנו? מישהו מחייב אתכם להמשיך במדיניות שלנו בשמאל? אתם המשכתם בה מבחירה חופשית, בעיה שלכם'.

אתם יודעים מה? לא נעים להודות אבל הם צודקים...