בקשה לאיכות הדיון

מתקבל הרושם שחלק נכבד של המגיבים כאן משוכנעים שמי שפוסל את דרכם, ולו גם במעט, חייב להיות: אנטישמי, סוטה, אסון, בוגד וכמובן רשע.

אילן גור , כ' בניסן תשע"א

אילן גור
אילן גור
ערוץ 7

ראשית, אני מביע כאן תודה והערכה עמוקה למערכת האתר, על שאיפשרה לי לפרסם את מאמרי. פתיחות, דיון, הקשבה – רק ישפרו את איכות הדיון בין כולנו.

נראה כי רבים מאמינים כאן בשטות ש"הקרן החדשה", הנתפסת כמממן של חתרנות, משלמת לשמאלנים כדי להיות כאן, משהו כמו טילים קטנים שמשגר הסמול אליכם. זו כמובן טעות, כי אף אחד לא משלם כדי שתשנו את דעתכם. איש לא מאמין שדבר כזה יקרה, ובטח לא אתם עצמכם. קומץ אנשי סמול שנכנסים לכאן דווקא מעוניינים להבין אתכם, ליצור איזה שהוא שיח שיאפשר דיון משותף. אבל איך אפשר ליצור דיון כשצד אחד כל כך משוכנע שהוא צודק עד שהוא מונע דיון דרך השמצות הכפשות, חשדות, עלבונות, ורק לא דיון לפי כללי דיון מאוזנים והגיוניים?

רשע – מה הוא חושב

אני למשל הוכתרתי על ידי ד"ר גדעון ארליך כ"רשע" בתגובות למאמרו האחרון של יוסף דוריאל – "ברור ש"אילן" 9 הוא פעיל רשע בשכר מטעם הקרן לישראל" - שם. מדי פעם אני זוכה לשמות תואר דומים כאשר מתפרסמים טוקבקים שלי. כאן היה מדובר בעוד דיון אודות שיטות להמתת מחבלים. אולי יהיה לי קשה לשכנע אתכם שאיש לא משלם לי אבל אין ספק שקביעתו של ד"ר ארליך לפיה: " אדם חכם כדוריאל מפחיד את השמאל.ומכאן ההתקפה המכוערת עליו" שיקרית לחלוטין. הלו, מי בכלל יודע מי זה יוסף דוריאל? דוריאל הוא כבר 40 שנה על תקן המפחיד אבל גם החכם. זוהי תמצית חייו המקצועיים. מזל שבכל זאת שרדה מדינת ישראל.
מה זה סמול? למעשה, כמעט כל מי שלא אתם, אפילו נתניהו. ל"סמול" הזה אפשר לחבר כל דבר וכל סיפור וכל עלילה, מימי בית שני ועד ימינו. בעצם, מה שאתם מכנים "סמול" הוא בעצם ליברל ציוני יהודי, אבל "סמול" ואפילו "קיצוני" נשמע לאוזן שלכם הרבה יותר טוב.

מתקבל הרושם שחלק נכבד של המגיבים כאן משוכנעים שמי שפוסל את דרכם, ולו גם במעט, חייב להיות: אנטישמי, סוטה, אסון, בוגד וכמובן רשע. במקום להכיר את הסמולנים אתם עושים להם אבחנות. אני מבין שנוח הרבה יותר לאבחן מאשר להתמודד, אבל הבעייה היא שזה יוצר ריחוק מן המציאות. זה לא מאפשר דיון וזה גם נמוך. לפי כל קנה מידה, חלק מהאנשים כאן פועלים בעולם שרחוק מדי מעולמנו. סטאלין שאוהבים כל כך לחבר אותו לסמול, לא היה סוציאליסט ולא היה שמאלן. הוא היה מנהיג בעל יומרות וגם פסיכופט ורוצח המוני. הוא היה פאשיסט. אבל מה זה רלוונטי לארץ ישראל וגורל היהודים?

הקסם שבדמון

מעציב לראות כמה אנשים תומכים כאן בעונשי מוות. סקירה של התגובות למאמריהם האחרונים של דוריאל ובן ארי, מעלה תחושה של תגובה פוסט טראומטית, שבה כבר אין היגיון, אין שאלה למה שיקרה מחר ואמונה עיוורת בחוקים קדמוניים של נקמות. אני בטוח שאפילו בן ארי מבין שהרעיון שלו הוא אסון. אני גם מקווה שחלק מן העונים הם מגיבים בשכר ולא מטעם עצמם.

מה זה סמול? למעשה, כמעט כל מי שלא אתם, אפילו נתניהו. ל"סמול" הזה אפשר לחבר כל דבר וכל סיפור וכל עלילה, מימי בית שני ועד ימינו. בעצם, מה שאתם מכנים "סמול" הוא בעצם ליברל ציוני יהודי, אבל "סמול" ואפילו "קיצוני" נשמע לאוזן שלכם הרבה יותר טוב. לעניינו, אם שמעון פרס ובנימין נתניהו כבר אמרו את המלה "מדינה פלסתינאית" אז כל מי שחושב כמוהם הוא לא שמאל קיצוני אלא מרכז.

יש לנו אפילו ויכוח מי זה או מה זה יהודי, אבל זה לא עושה אותי יהודי פחות מכם, מבחינתי להיפך. בשלב הראשון לתיקון אני מציע שבשלב הראשון תזכרו שיפה לימוד תורה עם דרך ארץ, ותחדלו משמות תואר למי שלא חושב כמוכם. זה לא נשמע רציני ולא יעיל, כי אתם משכנעים רק את עצמכם. הגיע הזמן שתתמודדו עם השאלות האלה. הגיע הזמן שתבררו לעצמכם מניין אתם שואבים את השנאה למי שסבורים שצריך להחזיר שטחים. אפשר למצוא לכך הסברים רבים אבל בהחלט אפשר להעלות על הדעת שבמצוקה שבה אתם שרויים, הכי נוח למצוא איזה דמון סמולן, ולהפוך את עצמכם ליהודים האמיתיים.