אמירה לא חכמה

מאיר דגן: "תקיפה אווירית באיראן היא רעיון מטופש", האומנם? האלוף במיל' עוזי דיין משיב.

אלוף במיל' עוזי דיין , י"א באייר תשע"א

דעות עוזי דיין
עוזי דיין
צילום: פלאש 90

מאיר דגן היה קצין טוב וראש מוסד טוב וקשה לי להאמין שזה מה שהוא אמר. אבל אם הדברים הללו אכן נאמרו, אז בפרפראזה עליהם אפשר לומר שלהגיד כי תקיפה אווירית באיראן היא רעיון מטופש – זה אחד הדברים המטופשים לומר. הרי האיום האירני הוא איום משולש ובלתי נסבל.

ראשית, אם אירן תגיע ליכולת גרעינית מבצעית, אנחנו מטרה, ולא חלשה וחסרת ישע כידוע, אבל בהחלט פגיעה בגלל הממדים הקטנים של מדינת ישראל.

שנית, אם לאירן תהיה יכולת גרעינית היא תזלוג מהר מאוד לארגוני טרור כגון חמאס וכדומה. וגם אם הם לא יזלגו אליהם הם בכל זאת יפעלו תחת מטרייה גרעינית איראנית.

שלישית, עוד ועוד מדינות ישאפו ל'נשק משווה', ובתוך 10 עד 15 שנה המועדון הגרעיני יהפוך לאספסוף וייווצר עולם בלתי יציב בצורה שלא הכרנו עד כה.

בשל כל הסיבות הללו ברור שעדיף לישראל שתהיה חזית בין-לאומית שתפעיל סנקציות נשכניות על אירן ולא שאנחנו נצטרך להוביל את המערכה נגדה, אבל לפי מה שאנו רואים היום הדבר לא קורה. חשוב לזכור שבכל המהומה בעולם הערבי מסביבנו, אירן שיעית גרעינית היא האיום מספר אחת על הביטחון הלאומי שלנו. ולכן אף על פי שתקיפה ישראלית על אירן יש בה משום סיכון למלחמה ארוכת טווח מול ציר הרשע, עלול להיווצר מצב שאין מנוס מתקיפה ישראלית.

יש טוענים שאין ביכולתנו למנוע מאירן יכולת הגעה ליכולת גרעינית. אינני סבור שזה נכון, כי תקיפה מכוונת ומתואמת היטב יכולה להכריח את העולם היושב בלא מעשה להגיב.

כיוון שאלו פני הדברים, עלינו להמשיך להתריע ולהשתדל לגייס מדינות למאבק נגד ההתגרענות של אירן, ולהכין תקיפה מושכלת שתופעל בלית בררה וכאמצעי אחרון. במצב הדברים היום אסור לנו להתחייב שלא נתקוף אלא לשמור את כל האפשרויות פתוחות.