בחייאת לינדנשטראוס, תן מילה טובה

אולי הגיע הזמן לשנות את אווירת הנכאים הכללית שמנפיקים לנו דו"חותיו עבי הכרס של המבקר?

שמעון כהן , י"ג באייר תשע"א

מי שזכה (לא זכייה מי יודע מה, אבל כך נהוג לומר) לעלעל בין מאות דפי הדו"ח האחרון של מבקר המדינה, דו"ח שמתהדר בתואר הדו"ח המקיף ביותר בתולדות המדינה, משוכנע שהדבר האחרון שאדם סביר בנפשו זקוק לו הוא לחיות כאן בישראל.
 
על פי פרקיו האינסופיים של הדו"ח (טוב. לא נגזים, אולי כן סופיים, אבל רק אחרי המון המון דפים) מתעורר תושב הארץ הזו בבוקרו של יום, ובכל אשר יפנה ימצא עושק, גזל, שחיתות, חוסר אחריות, סכנות, ריב ומדנים. הוא יוצא מפתח ביתו ונכנס לאוטובוס ומיד עולה במוחו זכר הדו"ח המפרט את העוולות שמעוללות לנו חברות 'אגד' ו'דן', פוגש אדם חרדי ומיד משוכנע שמדובר באדם מפלה חשוך וגזען, עובר ליד דוכן פיס ובמקום בכרטיס הוא מגרד בקצה מצחו כשזכר הליקויים במפעל הפיס עולה בראשו, הוא נכנס למשרד ונזכר בפרק המדאיג על התוספות למשכורות שבוודאי זורמות לכיסו של הבוס שלו, מדליק את האור במשרד ונזכר בנפוטיזם ובמשכורות העתק של חברת החשמל, הוא פותח את הרדיו ומיד מהרהר בריבוי התפקידים המיותרים ברשות השידור. כשעולה שר התמ"ת לשידור התושב היקר שלנו מתמלא עצב ותוגה מהפרק הלא מובן על כשלים
בחייאת לינדשטראוס, מה אכפת לך מדי פעם לזרוק איזו מילה טובה, מילה שתעודד אותנו קצת ותרים לנו את מצב הרוח, שנדע שאנחנו לא כאלה רעים ומגעילים. מה יכול להיות
במערך הגשרים, שלא לדבר על המינויים במשרדו של אותו שר ובמשרדיהם של חבריו לשולחן הממשלה, וכך הלאה וכך הלאה. בכל עובר אורח רואה יקירנו שודד ים סמוי, רק בלי הים, או לפחות כייס מתחיל שאת אחריתו מי יישורנו.
 
ובכן, נראה לי שהגיע הזמן להפתיע ולחשוף עובדה שאולי לא כל כך שמנו לב אליה. עיצרו את הכול. סקופ! אני מדווח כאן שהיום הסתובבתי בכמה ערים מרכזיות בישראל ו... הכול היה סביר. לא פגשתי גנבים, שודדים, רוצחים או כייסים. אנשים התנהלו באורח רגיל לחלוטין, התבוננתי בהם היטב וגיליתי שהם אפילו שילמו על כל קנייה בסופר.
 
אני מרשה לעצמי לנחש שאם תפשפשו מעט בזיכרונכם תגלו שגם אתם (טוב, לא כולכם. רובכם) עברתם יום כזה ללא עושק ושחיתות, ללא בזבוז וגרגרנות. סתם יום עם סתם אנשים. האמת היא שאני מעז אפילו להמר שמדי פעם מבליחים לעולמכם גם אנשים טובים, ממש טובים ואפילו טובים מאוד, שלא לדבר על מצויינים. כאלה שמתנדבים, לוקחים אחריות, שאכפת להם. פשוט אנשים מצויינים שמסתובבים כאן בינינו חופשי בלי להזדקק לאבטחה מיוחדת.
 
אז ממש משום כך הרשו לי לפנות אל מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, בבקשה קטנה:
 
אני מאוד מעריך את עבודת הנמלים המאומצת שלך ושל אנשיך. אין ספק שביקורת היא דבר חשוב מאוד לבניינה של מדינה ולתיקון מוסדותיה, אבל בחייאת לינדשטראוס, מה אכפת לך מדי פעם לזרוק איזו מילה טובה, מילה שתעודד אותנו קצת ותרים לנו את מצב הרוח, שנדע שאנחנו לא כאלה רעים ומגעילים. מה יכול להיות.
 
אז להלן המלצה כבוד המבקר: לכל דו"ח שתנפיק מכאן והלאה תצרף נספח ובו תעניק את 'מגן מבקר המדינה' לאזרחים, אישים, מוסדות או ארגונים שצוות אנשיך הנמרצים מצאו אותם מצויינים ונפלאים, כאלה שמוסרים את עיתותיהם עבור הארץ הזו ואנשיה, כאלה ששיפרו את סביבתם ואת עצמם. הרי אין ספק שתוך כדי עבודתם של שלוחיך מתגלים גם כמה שושנים שכאלה. לא הכול קוצים. לכן, אנא, כבודו. דווח לנו על כך. גם נשמח וגם אולי נרוויח עידוד נוסף למצויינות נוספת.