חדל קשקשת ברשת

יושבים להם חוטפי שליט ומנהיגם, איסמעיל הנייה, מחככים ידיים ומחייכים בהנאה כשהם מבינים שאין שום סיבה להוריד את המחיר על גלעד.

תגיות: גלעד שליט
שמעון כהן , כ"ג באייר תשע"א

דבריו של אשכנזי מקשיחים את עמדת חוטפי שליט וחושפים קלפים שאסור שייחשפו. אפשר למנוע את הבירבור המיותר הבא.
 
הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי הכריז קבל עם עולם ובר אילן (מישהו צריך לבדוק מה קורה בבר אילן. הנאומים שיוצאים משם לא משהו בזמן האחרון, לא?) שלישראל אין מושג היכן נמצא גלעד שליט ושאין לצה"ל אופציה צבאית לחילוצו.
 
אולי בגלל שיש לאשכנזי כוונות פוליטיות ואף אחד בזירה הפוליטית לא רוצה להתעמת עם הרמטכ"ל עטור התהילה שעשוי לכבוש את הזירה הזו, אולי משום כך הדברים הללו של אשכנזי עוברים בשקט יחסי. יחסי למה? יחסי לאופן שבו התייחסו לדבריו לפני שבועות אחדים של מאיר דגן, ראש המוסד לשעבר. כזכור, דגן אמר אז שלישראל אין אופציה צבאית מול תכנית הגרעין האיראנית והארץ געשה והעיתונות רעשה. פוליטיקאים ומומחי ביטחון ראו בדברי דגן קלף שניתן חינם לאחמדיניג'אד שיודע כעת שהוא מוגן צבאית, יש לו פוליסה מסוכנות הביטוח של מאיר דגן. פוליטיקאים ומומחי ביטחון עלו בזה אחר זה לשידור באמצעי התקשורת כדי להטיח ביקורת בדגן וכמעט להפוך אותו לאויב העם.
 
כל זה לא קורה במקרה אשכנזי, למרות שדבריו שלו חמורים באותה מידה. יושבים להם חוטפי שליט ומנהיגם, איסמעיל הנ
אבל לדגן כמו גם לאשכנזי בער לדבר, למרות שמטבע עיסוקם בשנים האחרונות הם לא מומחים כאלה גדולים בלדבר, וכך נפלטים דברים בלתי רצויים שכאלה.
ייה, מחככים ידיים ומחייכים בהנאה כשהם מבינים שאין שום סיבה להוריד את המחיר על גלעד. מבחינתם מכאן אפשר רק לעלות. עד עכשיו קינן בהם חשש שמא בשעת לילה מאוחרת יפרצו לבונקר התת קרקעי שבו מוחזק גלעד חיילי השייטת, סיירת מטכ"ל או כל  כוח ישראלי אחר, ישתלטו על החוטפים ויחלצו את גלעד במבצע הירואי שיותיר אותם גם בלי גלעד וגם בלי מאות מחבלים משתחררים.

החשש הזה יכול היה להוביל את הנייה ואנשיו למחשבה שאולי נכון להסכים להורדת המחיר על שחרורו של גלעד לפני שיהיה מאוחר מדי מבחינתם, אבל החשש הזה כבר איננו, כי גבי אשכנזי (סליחה, ד"ר גבי אשכנזי) אמר. את החשש הזה של ראשי החמאס מאבדן הקלף שנקרא גלעד שליט היה צריך ללבות ולהעלות בכל הזדמנות, אבל משום מה גבי (טוב, טוב, דוקטור גבי) אמר את ההיפך. החוטפים יכולים לישון בשקט ורק להעלות את המחיר. זו האופציה הישראלית היחידה ומבחינתם באמת חבל שדיברו רק על אלף וארבע מאות מחבלים שישוחררו. אפשר היה לדרוש הרבה יותר.
 
אז יתכן בהחלט שאשכנזי בסך הכול ניסה להבהיר לשומעיו מדוע עד תום כהונתו לא שב גלעד שליט הביתה – שאלה לא פשוטה, אבל תשובה כזו באמירה פומבית לא יכולה להיות תשובתו של ראש המטה הכללי של צה"ל. זו תשובה חסרת אחריות גם לשיטת תומכי עסקת שליט, שכעת מחירו עלול לעלות לגבהים שממשלת ישראל תסרב להם, וממילא גם למתנגדי העסקה.
 
אבל לדגן כמו גם לאשכנזי בער לדבר, למרות שמטבע עיסוקם בשנים האחרונות הם לא מומחים כאלה גדולים בלדבר, וכך נפלטים דברים בלתי רצויים שכאלה. משום כך ראוי שאחד ממחוקקי ארצנו יהפכו לחוק את הצעתו של הפרשן חנן קריסטל, הצעה פשוטה ומתבקשת לצינון דיבור של חצי שנה לאנשי ביטחון.
 
אם ייקבע חוק שכזה הרי שבפעם הבאה שאחד הלשעברים יתבקש לחוות דעה ביטחונית באחד מענייני היום הבוערים, הוא יפתח את דבריו במילים 'חשוב לציין שכבר חצי שנה אני לא מעודכן במתרחש. אני יכול לחוות דעה רק על תקופתי אבל מאז השתנתה המציאות מאוד...', אם כך הוא יאמר בראשית כל ראיון הדברים יקבלו פרופורציות אחרות וההשלכות שלהם יהיו הרבה פחות מסוכנות.