יום ירושלים של דתיים בלבד

ב"מדינת" תל אביב לא מפרגנים לירושלים, אין הסעות לכותל וגם לא מתקיימות עצרות הזדהות בכיכר- זהו יום רביעי בשבוע.

אילן גאל דור , כ"ו באייר תשע"א

יום שחרור ירושלים הולך ומתקרב וכך גם ההתרגשות. לא רק יום העצמאות הפיסי של הקמת המדינה שמזוהה עם פסח אלא יציקת התוכן, היעוד, להיותנו חזרה בארצנו כמו מתן תורה כהשלמה לשחרור מעבדות מצרים. כך למדנו משחר ילדותנו, ערב של סעודת הודיה עם דברי שבח והלל על המדינה וירושלים, ריקוד הדגלים מישיבת מרכז הרב לכותל המערבי שבו פוגשים את כולם חוגגים יחד.
לא חלף דור אחד וחגיגות יום ירושלים מתקיימות כמעט ורק בציבור הדתי לאומי. החרדים רואים בזה חג ציוני ולכן לא רוצים לקחת בו חלק. הציבור הכללי, המסורתי והחילוני מדיר את רגלו מהיום הזה.

ביום העצמאות חגגנו את הנס הגדול של עצמאותנו וחזרתנו למצב הטבעי והנורמאלי של עם ישראל כעם ריבוני היושב בארצו. ביום ירושלים אנו נקראים לעלות קומה ולהתחבר לתוכן הפנימי והרוחני של תהליכי הגאולה העוברים עלינו, ולחבר בחיינו את קדושת השכל וקדושת המעשים גם יחד. וכך ממשיכים גם היום לחגוג את יום שחרור ירושלים בישיבות ובאולפנות.

לא חלף דור אחד וחגיגות יום ירושלים מתקיימות כמעט ורק בציבור הדתי לאומי. החרדים רואים בזה חג ציוני ולכן לא רוצים לקחת בו חלק. הציבור הכללי, המסורתי והחילוני מדיר את רגלו מהיום הזה. ב"מדינת" תל אביב לא מפרגנים לירושלים, אין הסעות לכותל וגם לא מתקיימות עצרות הזדהות בכיכר- זהו יום רביעי בשבוע. הולכים לעבודה, ללימודים לבילויים ואין אזכור או ביטוי ליום החשוב. לעומתו יום העצמאות נהיה חג לאומי, חג של טקסים וחגיגות, חג של הזדהות וגאווה לאומית ובעיקר חג שאנשים מרגישים שייכים לעם ישראל במדינת ישראל.

מערכת החינוך, הפורמאלית והבלתי פורמאלית, יכולה להפוך את ירושלים למנוף מרכזי בחיזוק הזהות היהודית בנוסף לזהות הלאומית. מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית וכך מחנכים במגזר הדתי והממלכתי גם יחד. יום העצמאות מקדש את השלטון של עם ישראל בארצו, ויום ירושלים צריך להביא לברור הזהות היהודית (זאת הצעה, אבל בכל מקרה שתהיה הקבלה של עצמאות מדינית מול ירושלים או יום העצמאות מול יום ירושלים, כך לענ"ד).

ירושלים תצמח להיות נקודת הגשר-היהודי בין חלקי העם, דתיים וחילונים, בזהות המשותפת שלנו כאן בארצנו. כלומר, החיבור בין הציבורים ביום ירושלים יהיה אות לחיבור ברבדים עמוקים יותר של אמונה במהות משותפת ולא רק בחיים טכניים משותפים. אם יצליח הציבור הדתי לאומי, שמרגיש את יום ירושלים, לחלוק תחושה זו, מתוך תחושת חיבור ושוויון, נוכל בעתיד לראות את המוני בית ישראל חוגגים יחד את יום שחרור ירושלים.