הנזק רב מהתועלת

ד"ר אביעד הכהן, דקאן מכללת "שערי משפט": לו הייתי מפיצו של הספר הייתי חוגג היום. מחבריו לא יכלו לצפות לפרסומת מקדמת מכירות טובה מזו.

פרופ'' אביעד הכהן , כ"ו בסיון תשע"א

דעות הרב ליאור
הרב ליאור
צילום: ערוץ 7

חוק הוא חוק הוא חוק. אין אדם שהוא מעל לחוק, ורבנים בכלל זה. אבל סמכות אינה מחייבת פעולה בכל מקרה. חלק מהדברים שנכתבו בספר "תורת המלך" מוציאים שם רע לתורת ישראל, מביישים את נושאיה ומביאים לחילול השם וביזויו. מוטב היה להם שלא נאמרו משנאמרו.

לו הייתי מפיצו של הספר הייתי חוגג היום. מחבריו לא יכלו לצפות לפרסומת מקדמת מכירות טובה מזו.

מי שרצה לאותת לרב ליאור שחופש ביטוי אינו היתר לחופש שיסוי, השיג בדיוק את התוצאה ההפוכה. לא נתפלא אם מחר יתייצבו כאיש אחד מאות מרבני ישראל, לרבות המתונים שבהם, יביעו בו תמיכה מקיר לקיר, ויכריזו בקול גדול: "כולנו הרב ליאור".
מעצר הרב ליאור, וההשתלטות על מכוניתו באמצע הכביש, משל היה מדובר במרדף א-לה סרט פעולה הוליוודי,  רק העצים את תהודתם והביא לתוצאה ההפוכה מזו שאליה כיוונו מבצעיו.

חסרים היו רק כמה שוטרים שיקפצו על גג המכונית, ובצעקות מלוות בנביחות כלבים אימתניות יורו לרב, ניצול השואה בן ה-77, ממעפילי "אקסודוס", להניח את ידיו על הקיר הסמוך כדי לערוך חיפוש בכליו. 
ראוי שמשטרת ישראל תפעל תחילה, באותה נחישות ומסירות, לעצור את כל האנסים, הגנבים ושאר הגנגסטרים שמסתובבים חופשי בינותינו


הרב ליאור לא כתב את הספר. כדרך הרבנים, שלא תמיד קוראים את כל מה שנכתב, הוא נתן לו "הסכמה" קצרצרה, בת מספר שורות, שמשבחת את היצירה ה"מלאה והגדושה".

ניתן להתווכח עם טוב טעמו. אך בהליכי מעצר, כבכל הליך מנהלי אחר, יש להפעיל שיקול דעת. ולא כל מה שצודק הוא גם חכם ונבון.

קל וחומר כאשר מדובר בעבירות שעניינן חופש הביטוי, שיש לנהוג בהן זהירות מופלגת. לא מתוך זלזול והקלת ראש, חס ושלום, בשלטון החוק ובעקרון השוויון לפניו, אלא מתוך החמרה במניעת פגיעה מיותרת בחירות הביטוי ובחופש הדת.

במשך עשרות שנים, פעלו ברוח זו המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט. בניגוד לדברי ההבל שמשמיעים גורמים שונים, אנשי הפרקליטות נוהגים גם בתחום זה ביושר ויושרה מקצועית. פרט למקרים קיצוניים ביותר, הם נמנעים מהפעלת סמכותם בעבירות חופש הביטוי, בהיותם מודעים לכך שמעבר לקושי המשפטי, מהלך כזה עשוי דווקא לשחק לידי הקיצונים.

דווקא בשל עקרון היסוד של השוויון בפני החוק יש לנהוג זהירות במקרה זה. בעבר, אך גם בהווה, נאמרו דברי הסתה מקוממים הרבה יותר מפי אקדמאים ואנשי דת אחרים. הרשויות נמנעו, ובצדק, מלנקוט בצעד הדרסטי של מעצר וביכרו על פניו אמצעים חלופיים נבונים הרבה יותר.

ראוי שמשטרת ישראל תפעל תחילה, באותה נחישות ומסירות, לעצור את כל האנסים, הגנבים ושאר הגנגסטרים שמסתובבים חופשי בינותינו. לאחר מכן, אולי יגיע גם זמנו של ה"פושע הגדול", הרב ליאור.

(ישראל היום)