הוידוי והקבלה לעתיד

השמאל בפרקליטות, במשטרה ובשב"כ הבין שאפשר להמשיך ולהרחיב את מעגל הרדיפה, להמשיך ולהתעלל בימין, ולא רק באנשי "כך".

ירון אדלר , כ"ח בסיון תשע"א

דעות חוסר אחריות לקראת מלחמת אחים
חוסר אחריות לקראת מלחמת אחים
צילום: ערוץ 7

דברים רבים נאמרו, מילים רבות נכתבו בעקבות מעצרו של הרב דב ליאור שליט"א בשבוע החולף. בדברים להלן ארצה להאיר נקודה אחרת על מה שהתרחש.

"ביזוי כבוד התורה", "השפלת גדול הדור" – אלו ממקצת הביטויים שנשמעו בעקבות מעצרו של הרב ליאור במהלך השבוע שחלף. המחאות לא אחרו לבא, ויש לציין שהיו "מהמוצדקות ביותר"...

כיצד הגענו למצב זה, בו רב במעמדו ובגילו המתקדם כרב ליאור, נחטף ע"י המשטרה במהלך נסיעה ומובל כאחרון הפושעים ליחידה לחקירות פשעים בינלאומיים???

כדי לענות על שאלה זו, ולהאיר באור אחר את המצב שהגענו אליו, עלינו לחזור כשלושים שנה אחורה, לסוף שנות השבעים.

עזר ויצמן, שר הבטחון בממשלת בגין הראשונה חתם על צו מעצר מנהלי נגד הרב מאיר כהנא הי"ד. הרב כהנא הושלך למספר חודשים לכלא. הצו לא ניתן בעקבות פשע שביצע הרב כהנא – הצו ניתן בעקבות דעותיו והשקפת עולמו של הרב כהנא עליה הכריז מעל כל במה אפשרית. אז, אף אחד לא חסם כבישים, ולא ניסה לפרוץ לבית המשפט העליון. כנראה, כשמדובר ברב כהנא, הכל מותר!

התדהמה שאחזה עם כניסתו לכנסת ה-11 בשנת 1984 לא היתה נחלתן הבלעדית של מפלגות השמאל. מפלגות הימין שחששו מכוחו העולה בסקרים החלו גם הם בנסיונות להצר את צעדיו. זכורה לדראון ח"כ גאולה כהן מ"התחיה" שהעבירה חוק  האוסר על אדם בעל אזרחות כפולה להתמודד לכנסת. מתוך 120 ח"כים היה אחד בעל אזרחות כפולה – הצעת החוק כוונה כמובן לרב מאיר כהנא. כשמדובר ברב כהנא, הכל מותר!

הליכוד נוכח לראות ש"התחיה" לא מהססת לפעול ולהתבטא נגד הרב כהנא הבין שהקרקע בשלה, והנהיג את מפלגות השמאל לפסול את תנועת "כך" מלהתמודד בכנסת הבאה. שוב, כשמדובר ברב כהנא, הכל מותר!

לפני שנרצח, היה הרב כהנא בעיצומו של הליך משפטי בו היה צפוי להיכנס לכלא בעוון... הסתה, על דברים שאמר לאחר הפיגוע בקו 405. למעשה, מי שיבחן את כתבי האישום שהוגשו, ואת החקירות שהתנהלו בשנים אלו בענייני הסתה ימצא שם בעיקר את אנשי הרב כהנא. שוב, כשמדובר ברב כהנא, הכל מותר!

לאחר ארועי פורים תשנ"ד בחברון, ממשלת רבין הכריזה על תנועת "כך" כארגון טרור, ופעיליה המרכזיים נעצרו בצו מעצר מנהלי. גם אז השתיקה שאחזה במחנה הדתי לאומי היתה רועמת במיוחד.

מי שחשב שהרדיפה תהיה רק נגד אנשי "כך", ומשום כך לא מחה, נוכח בטעותו כאשר מספר שנים לאחר מכן הושלך הרב עידו אלבה לכלא על מאמר הלכתי שכתב, גם הוא בעוון הסתה.

הרדיפה המשיכה עם מעצרו המנהלי של ראש ישיבת "עוד יוסף חי", הרב יצחק גינזבורג. גם הוא נכלא על מאמר שכתב, וגם הוא בעוון ... הסתה.

הלאה, הלאה!

הכבישים לא נחסמו ובית המשפט העליון לא הפך למטרה כשהרבנים גינזבורג ואלבה נכלאו בעוון הסתה. השמאל בפרקליטות, במשטרה ובשב"כ הבין שאפשר להמשיך ולהרחיב את מעגל הרדיפה, להמשיך ולהתעלל בימין, ולא רק באנשי "כך".

עשרות צוי הרחקה, הגבלה ומעצר מנהליים הוצאו בעשר השנים האחרונות נגד פעילי ההתיישבות ביהודה שומרון (גם נגד אשתי, מרים ונגדי הוצא צו כזה, ושבועיים לפני הגירוש מביתנו שבשא נור הושלכנו לכלא "מעשיהו"), ושוב, לא הפגנו ולא מחינו נגד צוים אלו.

היד שחתמה על מעצרו המנהלי של הרב כהנא בסוף שנות ה-70, שהפכה לזרוע ארוכה ואכזרית מזרועות השלטון, היא שהביאה בסופו של דבר למעצרו הברוטלי של הרב ליאור.

כבנקניק סלמי, חתכה יד זו בסכין חד פלח אחרי פלח, פרוסה אחר פרוסה – ממעצרו המנהלי של הרב כהנא, דרך הרדיפות אחריו ואחרי אנשי ימין "רגילים", ועד לסמל העמידה על ארץ ישראל – הרב דב ליאור.

המחנה הדתי לאומי לא רק שלא הפנים – מחנה זה סרב להפנים את מה שנעשה לרב כהנא בהנחה המוטעית ש"לי זה לא יקרה". הם, השב"כ והפרקליטות יטפלו בכהניסטים ובנו לא יגעו, כי אנחנו נמצאים בקונצנזוס...

בסיכומו של דבר אומר שבתהליך התשובה ישנם מספר שלבים – האחד הוא ההבנה שטעינו. טעינו בהתייחסות הקלה לאצבע שלחצה על הדק הרדיפה של הרב כהנא, שהובילה בסופו של דבר לפגיעה ברב דב ליאור.

שלב אחר בתהליך התשובה הוא הוידוי והקבלה לעתיד. כל אחד מהמחנה הדתי לאומי יפתח את תפילת הוידוי בתפילות יום הכיפורים, ויבחר לו את המתאים לו עצמו.  על חטא שחטאנו...