פרוייקט לחיים

אנחנו חולפים לידם כמעט מידי יום ברחוב, אולם רובנו פשוט לא יודעים מה לעשות וכיצד להתנהג במחיצתם של אנשים חריגים שגורלם לא שפר עליהם.

איתמר ליברמן , ח' בתמוז תשע"א

איתמר ליברמן
איתמר ליברמן
עצמי
כילד, נרתעתי לעתים מנכים על כיסא גלגלים. היתקלות פתאומית עם בעלי נכות הייתה נוסכת בי תחושה נמרצת של רתיעה ודחייה. רק לאחר שבגרתי, השתנתה נקודת המבט שלי, וכך גם האופן שהגבתי בשעה שנכחתי בקרבתם.

למעשה התפנית חלה לאחר שהפכתי לחונך בקייטנת נכים של איל"ן שהתקיימה בקיץ. הקייטנה שנמשכה ששה ימים ציידה את ליבי במנה מכובדת של אושר שהשפיעה עליי בחוזקה, שאם לפני כן הסתכלתי עליהם כשונים ומנוכרים, ולעיתים אף כ"חייזרים", הרי ששבוע העלים לגמרי כל סימן היכר למה שהרגשתי קודם לכן.

ביני ובין שלומי – הילד שאותו חנכתי יחד עם בחור נוסף, נרקמה ידידות נפלאה, והחיבור בנינו היה גלוי לב ואמתי. משלומי הכרתי עוצמות של גבורה, אומץ ושמחה לאין שיעור, וניכר היה שהנכות לא מתגלה כמשתקת ומכבידה. אמנם זו לא הייתה הפעם הראשונה בה פגשתי באדם עם לקות זהה לשלו, ותסלחו לי על השימוש הפוגעני במילה "נכה", אבל זו הייתה היכרות ראשונה עם נכה באמת שזימנה התבוננות לתוך נבכי נפשו ונשמתו. נגעתי באישיותו הבריאה והשופעת חיוניות, שטבועה בה
זו הזדמנות להציע את עצמנו כמתנדבים, אם חונכים ואם כמסייעים, ולהעניק חיים כפשוטם, שבייחוד במקרה שלנו, זאת בהחלט איננה מליצה
שמחת החיים מדבקת, והוקסמתי מנכונותו הנשגבה להפיק הנאה מכל רגע ורגע.

אנו עומדים בפתחו של הקיץ, וכמידי שנה בימים אלו נפתחות ההרשמות לקייטנות לסוגיהן. הפתגם הידוע אומר ש"החיים הם לא קייטנה", אולם בעבור הנכים, הקייטנה היא לא סתם "קייטנה" מעולם המושגים שלנו. היא מעניקה להם, מבלי להגזים – חיים של ממש. זו הזדמנות להציע את עצמנו כמתנדבים, אם חונכים ואם כמסייעים, ולהעניק חיים כפשוטם, שבייחוד במקרה שלנו, זאת בהחלט איננה מליצה.

אנחנו חולפים לידם כמעט מידי יום ברחוב, אולם רובנו פשוט לא יודעים מה לעשות וכיצד להתנהג במחיצתם של אנשים חריגים שגורלם לא שפר עליהם. הקייטנה, או כל מסגרת אחרת של נתינה, היא מעין תיקון ליחס המוטעה על ידי יצירת תפיסת עולם של "שווים בין שווים". אופי ההתנהגות שלנו כלפיהם הוא בעצם בבואה של עצמנו.

ייתכן שהתפיסה המעוותת באשר לחריגים נובעת מכך ששאלת "מי נורמלי" ברורה מאליה, ולפיכך התנדבות בחופש בארגונים ובפרויקטים שונים יכול להגדיל את הסיכוי להבנה כי ה"חריגים" שבינינו אינם שונים כלל. גם בהם, כמו בנו, טמונים רגשות, שאיפות ורצון לפתח ולגלות תחומי עניין.

הקיץ טומן בחובו הזדמנויות לעשות דברים משמעותיים ולא שגרתיים. דרכו אנו יכולים להיחשף לחיים האמתיים, כעין הכנה נפשית לצבא, לזוגיות ולחיים בכלל, והתנדבות בקייטנות היא  דרך טובה להגשים את אותן משימות, ובאותה הזדמנות ליישם את מה שלמדנו ולימדנו כל השנה.

זוהי קריאה, לא מתוך התנשאות או יוהרה, שננצל, מבוגרים וצעירים כאחד, את הזמן של החופש להתבונן, לנפץ את הדימוי, להיפגש, להכיר, ומצד שני, גם לקבל המון.