גורדי שחקים והרס ריאות ירוקות?!

מיכאל פואה, מנכ"ל מנהיגות יהודית, ערך מחקר בנושא משבר הדיור והוא טוען שהפתרון איננו נמצא בין גדרה לחדרה.

מיכאל פואה , ט"ו בתמוז תשע"א

מצוקת הדיור היא מצוקה אמיתית. כפי שהוכחנו בדף עמדה שפרסמנו לפני ארבעה חודשים יש פער ענק של בין הגידול במשקי הבית לבין היצע הקרקעות המיועדות לבנייה למגורים. הפער יצר חוסר של מעל מאה אלף יח"ד בשנים האחרונות והוא ממשיך לצמוח. בשנת 2010 שיווק ממ"י מגרשים רק ל- 20 אלף יח"ד , והשנה בתם חצי שנה שווקו בפועל לא יותר מעשרת אלפים יח"ד. הגידול במשקי הבית לעומת זאת הוא של כחמישים אלף בשנה בממוצע.

האחריות למצוקה זו היא כולה בידי רה"מ ושר האוצר. הם המחזיקים במונופול הכי גדול שיש היום במדינה - מונופול הקרקעות. כל עוד הם לא ישחררו קרקעות לכ-70000 יח"ד בשנה ויציפו את השוק בהיצע , המחיר ימשיך לטפס כפי שהזהרנו. חשוב להדגיש שהפתרון הגיאוגרפי למצוקה לא נמצא באזור שבין גדרה לחדרה.

אזורים אלו חנוקים וכל בנייה באזור זה תנגוס באזורים ירוקים מחד, או תצמיח מפלצות ענק שרק יעלו את המחירים כפי שקורה בכל מקום בעולם בהם צומחים אזורים צפופים לגובה. הפיתרון האמיתי נמצא בשיפולי הרי יהודה ושומרון בטווח של פחות מחצי שעה נסיעה לאזור השפלה , ובאזור ירושלים רבתי – מעלה אדומים תקוע , מצפה יריחו , ועפרה ובית אל. אלו האזורים הזמינים
כל עוד הם לא ישחררו קרקעות לכ-70000 יח"ד בשנה ויציפו את השוק בהיצע , המחיר ימשיך לטפס כפי שהזהרנו. חשוב להדגיש שהפתרון הגיאוגרפי למצוקה לא נמצא באזור שבין גדרה לחדרה.
והמתאימים לבנייה מאסיבית בלי פגיעה אנושה בריאות ירוקות.

בימים אלו החלו להשתלט על השיח בנושא זה פתרונות מגונים , כמו בנייה ציבורית והתערבות ממשלתית וכד'. חשוב מאוד שלא נחזור לימים האפלים בהם למי שהיה כרטיס אדום ניתנה הזכות לקנות דירה בסבסוד הציבור. השיח על סולידאריות חברתית אותו מובילים עתה ארגונים שונים של הקרן החדשה לישראל, לא נועד לפתור את הבעיה אלא רק להעצים אותה. אותם ארגונים אשר מנהלים מאבקים לעצירת הבנייה בכל מקום , ובעיקר ביו"ש , הם אחד הגורמים לשתוק שאוחז את ממשלת ישראל בבואה לפתור את בעיית מצוקת הדיור. המדינה לא אמורה לבנות לאף אחד את ביתו כפי שארגונים אלו מנסים לטעון , כפי שהיא לא צריכה לדאוג לאף אחד לזוג נעליים או לטלפון.

המדינה צריכה לאפשר תחרות הוגנת וחופשית שתאפשר לכל אחד לבחור לו את מקום המגורים המתאים לו לפי צרכיו. הסיבה לעלית המחירים היא שממשלת ישראל המחזיקה כ-93% מהקרקעות במדינה, נוהגת כאדם פרטי הקוצר רווחים אדירים מהמצוקה. על ממשלת ישראל לדעת שהיא תשלם מחיר ציבורי יקר , אם לא תשחרר את השוק ותאפשר לבנות באופן שיפתח את השוק לתחרות אמיתית.

הציבור הלאומי והמסורתי הוא הציבור שסובל הכי הרבה ממצוקת הדיור. לא מדובר בצפונבונים שרוצים להתפנק ולגור דווקא במרכז ת"א , אלא במשפחות שמחפשות פתרון דיור הגיוני וסביר בכל מקום אפשרי ולא מוצאות. ציבור זה צריך להוביל את המחאה , כדי שהפתרונות שיעלו לדיון הציבורי יענו על צרכיו.