חטא ההקפאה, עונש המחאה והפתרון המתבקש

בנייה מאסיבית של עשרות-אלפי יח"ד במערב השומרון ובמערב בנימין היא-היא אשר יש בה מצד אחד 'תיקון' לחטא ההקפאה של נתניהו

חן בן-אליהו , כ"ט בתמוז תשע"א

החטא ועונשו, זהו תמצית סיפורה של מחאת הדיור הגוברת בימים אלו ומתרחבת לתחומים נוספים, רובם הגדול מוצדק לחלוטין, יש לומר בכנות. מי שהעז להחציף פנים כלפי המהלך ההיסטורי של עם ישראל בארצו ולהקפיא את הבנייה ביהודה ושומרון תוך קבלת תשואות חן-חן למהלכו זה מצד כל גורמי השמאל, נענש כעת במחאה ציבורית מקיפה אשר מקורה במצוקת דיור והיא מתודלקת היטב ובאופן אירוני ע"י אותם גופי שמאל אופורטיוניסטים שאכן יש להם חלק נכבד בהיווצרות גורמי המצוקה.

רק לפני כחודשיים שב רוה"מ בנימין נתניהו מארה"ב והוא עטור תהילה וזרי דפנה לאחר נאומי הכניעה שלו לפני שני בתי הקונגרס ובועידת איפא"ק. בימים ההם, התמיכה הציבורית בנתניהו הרקיעה שחקים. והנה, כעבור חודשיים ימים, המחאה הציבורית מרעידה את אושיות ממשלתו, מעמדו הציבורי נמצא בשפל והוא כמהלך על גלידי קרח הצפים על פני מים סוערים. בנימין נתניהו נמצא בלחץ אותו הרוויח ביושר כאשר העז להקפיא את הבנייה ביו"ש, הקפאה שלכאורה נמשכה 'רק' 10 חודשים אך למעשה החלה עם עלייתו לשלטון ונמשכת עד היום הזה.

למצוקת הדיור אין פתרונות קסם, אין פתרונות ב'שלוף' מן הסוג החביב על נתניהו. הצפת השוק בדירות במחיר סביר היא מהלך שיארך לפחות חמש עד עשר שנים באשר היא נגזרת של שחרור קרקעות, הפיכתן לזמינות לבנייה, מכרזים, התנגדויות אין-ספור ושאר מיני עניינים של בירוקרטיה קטנה ומסורבלת מבית היוצר של מינהל מקרקעי ישראל. כמו כן, בשל מחירי הקרקע הגבוהים במרכז הארץ, הצפה שכזו אפשרית רק בפריפריה הרחוקה ולא יהיה בה משום פתרון למצוקת הדיור במרכז, בעיקר כאשר מתלווה אליה מצוקת התעסוקה בצפון ובדרום.

למצוקת הדיור במרכז הארץ יש רק פתרון אחד נכון, מהיר יחסית, החלטי ואלגנטי. ואולם על-מנת לקבלו וליישמו יאלץ נתניהו ועמו יאלצו אף כל ארגוני השמאל ל'מחשבה מחוץ לקופסא': הפתרון המתבקש הוא כמובן בניית אלפי דירות כל שנה במערב בנימין והשומרון. כן-כן, מי שהקפיא הוא שיאלץ עתה להפשיר ובגדול באם רצונו להישאר בשלטון, ומי שמחאו כף ועלצו על ההקפאה הם שיאלצו עתה להשלים עם ההפשרה ולו גם היא נוגדת את תפיסותיהם המדיניות. בזאת כמובן ייבחנו באם רצונם באמת לפתור את הבעיה אחת ולתמיד או שמא כל עניינם לשחרר קיטור ולהפיל את הממשלה.

ראשית, בניית עשרות אלפי יח"ד במערב בנימין והשומרון היא הפתרון הנכון מבחינת ההתפתחות האורבנית הטבעית של גוש-דן. אין לך דבר נכון ומתבקש יותר מאשר זה הדבר שגוש-דן יתפתח ויתרחב לעבר השיפולים המערביים של הרי השומרון ובנימין, מרחק נסיעה של כעשרים דקות ממרכזי התעסוקה הגדולים במרכז הארץ.

שנית, בנייה שכזו היא היחידה שיכולה להוות פתרון מהיר יחסית למצוקת הדיור, בהתחשב כמובן שבענייני נדל"ן עסקינן. הקרקעות זמינות וזולות, יש תכניות לרוב, מינהל מקרקעי ישראל נמצא מחוץ לתמונה וכל מה שצריך זו קצת תעוזה מדינית מצד הממשלה והעומד בראשה ואת חתימת-ידו של שר הביטחון. רק כאן ימצאו עשרות אלפי זוגות צעירים את הפתרון למצוקתם האמיתית בדמות דיור בר-השגה, במחירים השווים לכל נפש ובמרחק נגיעה ממרכזי התעסוקה הגדולים.

בשלישית, בניית עשרות-אלפי יח"ד במערב בנימין והשומרון תהווה גם פתרון החלטי לסוגיות המדיניות שעל הפרק, פתרון נאה, יאה ואלגנטי. ממשלת ישראל ועמה מאות האלפים שיעתיקו את מקום מושבם לאריאל ולרבבה, לפדואל, עלי-זהב וברוכין, ליקיר ולנופים, לברקן, קרני שומרון, מעלה שומרון ואלפי מנשה, לבית אריה, לחשמונאים ונילי, לטלמון, דולב ונריה, לנווה-צוף ועטרת, לאלקנה, שערי תקווה ועץ-אפריים ועם זאת גם לישובים חדשים שיבנו על תוואי הגדר ממש, ממשלת ישראל ועמה מאות האלפים הללו יבהירו בזאת לעולם כולו, אחת ולתמיד ובאופן החלטי שאינו משתמע לשתי פנים ואף לא ל'שתי מדינות' כי אכן-כן זו ארצנו וכי לנו-לנו-לנו ארץ זו.

ובכן, בנייה מאסיבית של עשרות-אלפי יח"ד במערב השומרון ובמערב בנימין היא-היא אשר יש בה מצד אחד 'תיקון' לחטא ההקפאה של נתניהו ומצד שני פתרון אמיתי, נכון ומובנה לעונשו של נתניהו זה, למחאת הדיור המוצדקת של רבבות הצעירים ממעמד הביניים הכורעים תחת הנטל, פתרון ישים, חד וחלק, מהיר, החלטי ואלגנטי בתוספת. דרך אגב, מישהו שמע על אובמה ואבו מאזן בשבועיים האחרונים? בנייה מאסיבית ביו"ש תבטיח כי לא נשמע עליהם עוד שנים רבות, ארוכות וטובות, באשר מעבר לפתרון מוחלט של מצוקת הדיור היא תפתור גם אחת ולתמיד את הסכסוך על ארץ ישראל באופן המתבקש והנכון: מדינה יהודית, של העם היהודי, בכל מרחבי ארץ ישראל.