לא לזרוק תרופות לפח

עמותת "חברים לרפואה" מצילה כ-10 אחוז ומחלקת את התרופות לכאלה שאין להם כסף לתרופות. מי אשם במחדל? עוד דרך זולה ופשוטה להציל חיים.

ברוך ליברמן , ד' באב תשע"א

דעות תרופות. אילוסטרציה
תרופות. אילוסטרציה
צילום: ערוץ 7

האבסורד הרפואי במדינת ישראל. בזמן שמקצצים במשרד הבריאות ונאבקים ברופאים השובתים שוכחים את תחלואי הרפואה בישראל על חשבון כיסם של החולים בישראל. מצד אחד, ענף התרופות בארץ מגלגל מיליארדי שקלים בשנה ומצד שני ועדת סל התרופות דנה חודשים על תקצוב מספר תרופות מצומצם הגורר תמיד כותרות וויכוחים קשים. ויש כמובן מי שמשלים את החסר – עמותות צדקה פרטיות שעוזרות למסכנים שנופלים בין בתי המרקחת.

חברות התרופות מגלגלות מיליונים ולא רק בגלל הצלחתם בעולם או עליית מנייתם בבורסה. אולי זה לא ישמע לכם הגיוני אך זה בעיקר בגלל אזרחי מדינת ישראל שזורקים מידי שנה לפח האשפה תרופות בתוקף בשווי של 150 מיליון שקלים!. נתון זה נבדק על ידי סקר מאגר מוחות עבור עמותה בשם "חברים לרפואה". בנוסף ממחקר של מכון ברקדיל עולה שכ 14.7% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל מוותרת על תרופות בגלל חוסר בכסף.

רק כדי לסבר את האוזן: עלות השנתית של ועדת סל התרופות עמדה בשנת 2010 על סך של 300 מיליון שקלים. תארו לעצמכם מה היה קורה אם אותם 150 מיליון שקלים היו נחסכים או מחולקים לאנשים אחרים שידם אינה משגת.
עמותת "חברים לרפואה" לקחה את היוזמה לידיים ובין יתר פעילותיה למען חולים היא גם מנצלת את עודפי התרופות ומעבירה אותם למי שנזקק. בכל שנה הם מחלקים תרופות בשוויו של 15 מיליון שקלים! התרופות נשלחות בדואר רשום לכל מקום בארץ

ההשלכות לכך הם רבות ולא רק על כיסם של אותם חולים, זקנים ובעלי מעטי יכולת. מדובר בסכום עצום שיכול היה להציל את חייהם של חולים רבים המשוועים לעזרה כדי להקל על סבלם.

הצרה היא שאזרחי המדינה אינם מודעים שניתן לחסוך ולמנוע את השלכתם של 150 מיליון השקלים האלה לפח. פתרונות מן הסתם יש למכביר אך המדינה שאמורה לחסוך ולצמצם בעליות לא עושה כמעט דבר ושוב הפתרון נופל על ידיים פרטיות.

עמותת "חברים לרפואה" לקחה את היוזמה לידיים ובין יתר פעילותיה למען חולים היא גם מנצלת את עודפי התרופות ומעבירה אותם למי שנזקק. בכל שנה הם מחלקים תרופות בשוויו של 15 מיליון שקלים! התרופות נשלחות בדואר רשום לכל מקום בארץ. כיום ישנם למעלה מ 1000 חולים שמקבלים מידי חודש, באופן קבוע, מ"חברים לרפואה" את התרופות שהם זקוקים ולא יכולים לממן. על פעילות זו היא קיבלה לפני מספר חודשים את אות סגן שר הבריאות ולפני כן, את אות המופת על פעילותם הייחודית. המטרה פשוטה - לא לזרוק תרופות. אלפי חולים לא יכולים לממן את עלות התרופות ומצבם מחמיר. לצורך כך הם הקימו בעמותה גם למעלה מ-30 מרכזי איסוף המפוזרים ברחבי הארץ. חברות ועסקים רבים ברחבי הארץ משמשים כמוקדי איסוף פנימיים. אבל זה לא מספיק. אין עוד מודעות והבנה באפשרות לעזור לאחר שאין לו – לא בתרומה כספית אלא בתרופה שאינה בשימוש. פשוט ומציל חיים.

פעילותה של עמותה זו אשר מתעסקת בעיקר עם חולי מדינת ישראל, קשישים ונכים הם תחליף למה שהמדינה אמורה לעשות לאזרחיה. תארו לעצמכם מה עמותה זו הייתה יכולה לעשות אם הן היו מקבלות לידיהן את אותן מיליוני שקלים שנזרקות לפח. קצת מודעות ועזרה ממשלתית והכול היה נראה אחרת. ועוד בקשה מאלה שם למעלה – קמפיין בדומה לקמפיין של מחזור הבקבוקים וההוראה לאיסופם במכולות מיוחדות – "אזרחי ישראל, אנא אל תזרקו את התרופות לפח. העבירו אותם לעמותה שתחלק אותם לאחרים".