תעלומה ביש"ע

'הארץ' מפרסם היום (ו') מאמר של יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, החושף כי הנתונים עליהם התבססה פרופ' שביט במאמרה על "גודל הפיתוי לרכוש דירה בשטחים", מתייחסים לדירות בעכו ובבית שאן, ולא באלון שבות ובאלקנה...

דני דיין , י"ב באב תשע"א

דעות צומת גוש עציון. ארכיון
צומת גוש עציון. ארכיון
צילום: ערוץ 7
אומרים שרמת ההשכלה הגבוהה בישראל הידרדרה בשנים האחרונות, וזה קשור איכשהו להתנחלויות. כעת יש לכך גם הוכחה. פרופ' זוהר שביט, חוקרת תרבות מאוניברסיטת תל אביב, טענה במאמרה ("הארץ", 3.8) כי בעוד שרוב אזרחי ישראל מתקשים להגיע לדירה, הרי שבהתנחלויות הדיור זול באופן מגוחך. מדינת הרווחה קיימת, לדברי שביט, ביהודה ושומרון.

אכן נבנתה ב-1972 דירת 3.5 חדרים ברחוב האשל, שמחירה 300 אלף שקלים; רק טעות קטנה אחת היתה לשביט: לא באלון שבות אלא בעכו. ואילו הדירה "צמודת הקרקע" באלקנה נמצאת בעצם... בבית שאן.

שביט הביאה אסמכתאות מאתר "מחקרי נדל"ן", שלפיהן ברחוב האשל באלון שבות נמכרה דירת 3.5 חדרים שנבנתה ב-1972 ב-300 אלף שקל בלבד, ואילו באלקנה נמכרה דירת 4 חדרים ב-480 אלף שקל בלבד. בראיון רדיו באותו יום אף הסיקה את המסקנה המדעית: המתנחלים, ורק המתנחלים, לדבריה, יכולים "לא רק לטוס אלא גם לקנות את המטוס ואפילו את האי".

הנתונים שהציגה שביט הפליאו אותי, שכן אלון שבות ואלקנה הם מהיקרים ביישובי יו"ש. ספקותיי גברו כשידיד מאלון שבות סיפר לי שאין ביישובו רחוב בשם "האשל". החלטתי לבדוק את האתר ששימש מקור לשביט. בשעת לילה מאוחרת הקלדתי בידיים רועדות בשדות המתאימים: "אלון שבות", "3.5 חדרים", ואכן הופיעה דירה ברחוב האשל במחיר המגוחך שציינה שביט. נראה שטעיתי. אלא שרשימת הנכסים היתה ארוכה מאוד, ארוכה מדי. מאות עסקאות נדל"ן באלון שבות? ברחובות עם שמות כמו שושנה דמארי, כפר יסיף. הפעם הקלדתי "מעלות תרשיחא" במקום "אלון שבות", והנה אותה רשימה בדיוק, כולל הבית ברחוב האשל ב-30 ריבוא שקלים.

אמנם איני פרופסור אך קנאותי לאמת המדעית אינה פחותה. פניתי למאגר עסקאות הנדל"ן של רשות המסים, שממנו נוטל "מחקרי נדל"ן" את נתוניו, והתעלומה נפתרה: אכן נבנתה ב-1972 דירת 3.5 חדרים ברחוב האשל, שמחירה 300 אלף שקלים; רק טעות קטנה אחת היתה לשביט: לא באלון שבות אלא בעכו. ואילו הדירה "צמודת הקרקע" באלקנה נמצאת בעצם... בבית שאן.

שביט, כפי שהודתה ברדיו, אינה חוצה את הקו הירוק. כלומר, החוקרת כתבה על נושא שאותו היא מסרבת ללמוד. טוב תעשה אם תקשיב לדברים שאמרה באותו יום ממש אילנה דיין (גילוי נאות: בת דודתי), שכמו כוונו לשביט באופן אישי: "נדמה לי שמי שכותב כך מזמן לא היה בגוש עציון או בעלי... ולא ראה משפחה מצטופפת בקרוואן (או) זוגות צעירים... חיים בצמצום, לפעמים בדלות ממש ועם דבקות בדרך ורוח הקרבה, כן, כמו זו ששוטפת עכשיו את תל אביב... מי שרוצה כאן חברה ערכית, סולידרית יכול גם ללמוד מהמתנחלים משהו או לפחות לנסות להכיר".