תכנית השלבים הישראלית

גלוי וידוע כי המהלך הפלשתיני החד-צדדי מנוגד תכלית הניגוד להסכם אוסלו הארור ובעצם מהווה הפרה בוטה שלו קבל עם ועולם

חן בן-אליהו , י"ד באב תשע"א

עוד מעט והקיץ מאחורינו, קיץ של מחאה חברתית שנולדה מתוך מצוקת הדיור, קיץ של חשש מדיני-בטחוני מפני עתיד לוט בערפל. ספטמבר בפתח. עוד מעט ישובו הילדים לביה"ס, רוחות חדשות ינשבו, ציפורים ינדדו, המחאה החברתית תדעך גם אם לא תשכך והנושא המדיני ישוב למוקד העניין הציבורי ולמרכז הבמה התקשורתית.

עוד מעט ספטמבר ובעשרים לחודש עומד המחבל ממינכן 72, ההוא אבו-מאזן, לבקש מהאו"ם להכיר במדינה פלשתינאית בגבולות 67. האם יהיה זה ספטמבר שחור עבור ישראל, ספטמבר של גמגום ודרדור מדיני או שמא יהיה זה ספטמבר הגדול, ספטמבר של נחישות, של ניצול הזדמנות ושימוש במצב משברי כמנוף לצמיחה ולתשובה ציונית הולמת?

גלוי וידוע כי המהלך הפלשתיני החד-צדדי מנוגד תכלית הניגוד להסכם אוסלו הארור ובעצם מהווה הפרה בוטה שלו קבל עם ועולם. מצד אחד, מהלך זה בהחלט עלול להוסיף ולדרדר את מעמד ישראל בעולם ולהכניס לסיכון מיידי את ההתיישבות, המתיישבים וחיילי צה"ל הפועלים בשטח, הן מבחינה ביטחונית והן מבחינת הנגזרות המשפטיות שלא בטווח המיידי דווקא. מצד שני, עצם ההפרה הפלשתינית הבוטה של הסכם אוסלו בנושא כה מהותי, מהווה הזדמנות פז לישראל להיפטר פעם אחת ולתמיד מאותו הסכם דמים מטורף ולצאת לדרך חדשה שגלומות בה יחדיו הן תקווה מדינית לשלום-אמת והן אפשרויות לפתרון מצוקת הדיור.
החלת ריבונות ישראלית, כשלב ראשון, על כל השטחים הנמצאים בשליטה ישראלית מלאה, דהיינו הללו שמוגדרים שטחי סי, על המרחבים הפתוחים, הישובים והכבישים המוליכים אליהם

וזו תכנית השלבים הישראלית המתבקשת כמענה האחד והיחיד למהלך הפלשתיני החד צדדי, רק חזק ואמץ: החלת ריבונות ישראלית, כשלב ראשון, על כל השטחים הנמצאים בשליטה ישראלית מלאה, דהיינו הללו שמוגדרים שטחי סי, על המרחבים הפתוחים, הישובים והכבישים המוליכים אליהם. די במהלך מדיני ישראלי אמיץ ונחוש שכזה על-מנת לחסל אחת ולתמיד את שעשועי הדמיון הפלשתינים על מדינה עצמאית משלהם בכל המרחב ולדכא את רוחם הג'יהאדיסטית.

בשלב שני ובאופן מיידי, בכדי לבסס את הריבונות הישראלית בשטחי סי ועל-מנת לפתור באמת את בעיית מצוקת הדיור, מן הדין להתחיל בבנייה מזורזת של כ-100,000 יח"ד בכל הישובים הקיימים ביו"ש ובעיקר בישובי מערב בנימין והשומרון כמו גם בישובים חדשים שיוקמו ויבנו על מורדות הרי בנימין ושומרון, עשרים עד שלושים דקות נסיעה מאזורי התעסוקה הגדולים במרכז הארץ.

העלות הנמוכה של הקרקע באזורים אלו בתוספת מפרט דירתי בסיסי שעלותו כ-4000 ₪ למ"ר, יאפשרו לבנות דירות נאות בהחלט של 5-3 חדרים שמחירן כ-400,000 ₪ - 550,000 ₪, כולל פיתוח ורווח קבלן. משכנתא מוגדלת ונדיבה של כ-90% מערך הדירה תבטיח כי מחירי הדירות הללו יהיו שווים לכל נפש.

100,000 יח"ד במחיר ממוצע של 500,000 ₪ ליח"ד = 100,000 משפחות נוספות ביו"ש = 500,000 מתיישבים נוספים. מהלך אחד אמיץ ונחוש שיש בו מענה אמיתי הן למצוקת הדיור הקשה והן לביסוס הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון.

השלב השלישי של תכנית השלבים הישראלית, החלת ריבונות מלאה על כל השטח, הינו נגזרת של השלבים שלפניו. כאשר יתעוררו הפלשתינים לשחר של בוקר חדש, לאחר החלת ריבונות ישראלית על שטחי סי, לאחר בניית כ-100,000 יח"ד נוספות ולאחר מעבר של כחצי מיליון ישראלים נוספים ליו"ש, או-אז יפנימו הפלשתינים את העובדה המוצקה והמוכחת כי אנו באנו ארצה לבנות ולהיבנות בה וכי אכן זו ארצנו. או-אז תחל גם השלמתם עם נוכחות הקבע שלנו ביו"ש ויפתח הפתח לשלום-אמת: רבים מאוד מהם יעזבו מרצון וידלגו לגדה המזרחית של נהר הירדן, לסוריה, ללבנון או לאירופה, מה איכפת, והנותרים יוכלו לקבל אזרחות ישראלית בכפוף להצהרת נאמנות למדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. בין לבין, יבוצע השלב השלישי והוא, כאמור, החלת ריבונות ישראלית מלאה על כל מרחבי יהודה ושומרון.

בשלב הרביעי, באמצע העשור בערך, קודם לכל יתאפשר סוף-סוף שלום מבית. כ-50 שנה לאחר מלחמת ששת הימים תוכרע סופית שאלת מעמדם של שטחי יהודה ושומרון שיהיו נתונים לריבונות ישראלית מלאה, יותר ממיליון ישראלים יקבעו את ביתם ביו"ש ומחאת הדיור הנושנה תגיע אל קיצה ופתרונה הראוי והנכון. קומו ונעלה ציון כי עוד רבה הארץ להתנחל בה.