סכנה! פייסבוק!

יש לכם בן שאינו מצליח בלימודים? יש לכם בן ששונא להתפלל? הוא מסיר את הכיפה הקטנה שלראשו ברגע שהוא מתרחק מהבית? אולי זו הסיבה.

צבי פישמן , ז' באלול תשע"א

עד לאחרונה לא טרחתי לפתוח דף בפייסבוק. לא הייתה לי סיבה לבזבז את זמני ברשת חברתית רדודה במקום לכתוב ספרים ומאמרים מעמיקים. לאחר הפרסום הרב של פייסבוק בעקבות התפקיד הגדול ששיחק בתנועות מרי ובארגון הפגנות בכל העולם, חשבתי שכדאי לנצל כלי זה, שיש לו קהל ענק, להפצת מסרים ערכיים. מאחר שאני כותב בלוג באתר של ערוץ 7 באנגלית בנושא חשיבות העלייה ארצה, החלטתי לנסות להפיץ נושא זה בקרב יהודים בכל העולם דרך פייסבוק. ובכן, פתחתי דף והתחלתי להציע חברות...

כמה מהסכנות של פייסבוק, במיוחד אלה העלולים לסכן את ילדינו, ידועים. קודם כול, פייסבוק הוא מקום אגוצנטרי מאוד. הכול סביב אני: איך אני נראה, מה אני אוהב, מה אני עושה, מה אני חושב – אני, אני, אני, אני.

בפייסבוק כל אחד מפרסם ומבליט את עצמו, וזה נוגד את ערך הצניעות שביהדות. בפייסבוק אפשר להתיידד עם כל אחד – דתי ולא דתי, יהודי ולא יהודי, יהודים למען ישראל ויהודים למען ישו. ה"חברים" החדשים יכולים לשלוח לך כל מה שהם רוצים: בדיחות גסות, שירים ותמונות לא ראויים וקישורים ל"תרבות זבל" שהורים רבים לא היו רוצים שילדיהם יראו. ה"חברים" החדשים בפייסבוק עלולים לכלול סוטים ומטרידים מכל הסוגים, סוחרי פורנוגרפיה ואפילו רוצחים, ה' ירחם. כולנו שמענו סיפורי זוועה על "פגישות" שקבעו צעירים תמימים עם "חברים חדשים", שהסתיימו בהטרדה, באונס ואפילו ברצח.

רוב ההורים מודעים לסכנות אלה, אך אומרים לעצמם "לילדים שלי זה לא יקרה". אני רוצה להזהיר מפני סכנה אחרת, סכנה גדולה וממשית – פורנוגרפיה בפייסבוק. בתחילת דרכי בפייסבוק לא גיליתי שום דבר מדאיג מאוד. חשבתי לתומי שהאנשים שמנהלים את פייסבוק פשוט אינם נותנים לפורנוגרפיה לחדור לאתרם. ואולם לאחר כשבוע שמתי לב שיש אפשרות של "חיפוש" בפייסבוק. לשם בדיקה הכנסתי מילה ונדהמתי. נחשפתי לפורנוגרפיה הגרועה ביותר. אני עדיין רועד מההצצה החטופה.

האמינו לי. גם אם לא ראיתם את זה בפייסבוק בעצמכם, זה קיים.

יש לכם בן שאינו מצליח בלימודים? יש לכם בן ששונא להתפלל? הוא מסיר את הכיפה הקטנה שלראשו ברגע שהוא מתרחק מהבית? אולי זו הסיבה. אין דבר שמרחיק את האדם מהתורה יותר מחשיפה לפורנוגרפיה. אני מסכים שבמבט ראשון פייסבוק נראה "כשר", אך מסתתר שם עולם שלם של פורנוגרפיה, שמחכה למי שמתמצא קצת בעכבר ובמקלדת. אל תשלו את עצמכם – כשמדובר במחשבים, הילדים שלנו גאונים.

דעו שאם הבן שלכם גולש בפייסבוק – גם הבן שמקבל ציון נכשל באנגלית בבית הספר – הוא יודע, ואפילו יודע לאיית נכון, את כל המילים באנגלית למונחים שאינכם רוצים לשמוע מפיו לעולם.

הורים, ראו, הוזהרתם! עליכם לאסור את הגלישה בפייסבוק או להתקין מסנן תכנים אמין שלא מאפשר כניסה לזבל החבוי שם. אל תירתעו מצרחות ומאיומים לעזוב את הבית. זעמם של ילדיכם יחלוף. בפרשת שופטים כתוב: "כִּי אַתָּה בָּא אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר ה' אֱלֹקֶיךָ נֹתֵן לָךְ לֹא תִלְמַד לַעֲשׂוֹת כְּתוֹעֲבֹת הַגּוֹיִם הָהֵם. לֹא יִמָּצֵא בְךָ מַעֲבִיר בְּנוֹ וּבִתּוֹ בָּאֵשׁ... (דברים, יח, ט-י).

לדעתי, זה בדיוק מה שעושה הורה המתיר לילדיו להקריב את עצמם לפייסבוק.