התרבות הזאת לא לנו

בכל כלי התקשורת מופיעים נציגינו בראש מורד, מתנצלים ומתחננים על נפשם: "אנא, אל תחרימו אותנו גם לנו מגיעה תרבות".

בן ציון גופשטיין , ט"ו באלול תשע"א

בן ציון גופשטיין
בן ציון גופשטיין
ערוץ 7

אנו עומדים לפני פתיחת "היכל התרבות" בעיר האבות קרית ארבע חברון, ושוב אנו שומעים את קולות האמנים הנאורים הקוראים להחרים את היכל התרבות ושוב אנו שומעים את אותם הקולות המתחננים ומבקשים: "אנא, בואו להופיע אצלינו, אנחנו רוצים לשמוע את קולכם ולראות את אורכם".

בכל כלי התקשורת מופיעים נציגינו בראש מורד, מתנצלים ומתחננים על נפשם: "אנא, אל תחרימו אותנו גם לנו מגיעה תרבות".  והתחינות עולות ומגיעות עד לב תל אביב "אמנם אנחנו דתיים ומתנחלים אבל חוסו על נפשנו תופיעו אצלינו, אנחנו לא כהנא, אין לנו קרניים".  אך שחקני תל אביב מקשים את ליבם ומסרבים לבוא.

היכלי התרבות הם תסמונת נוספת בתרבות החיקוי, ניתן לראות את זה בדוגמאות נוספות במגזר שלנו, מגוון כתבות על ה"סלב של הביצה", 100 הרווקים המבוקשים של המגזר, הדתיים המוצלחים שעשו קידוש ה' בתוכניות הריאלטי, ועוד. ולקינוח כמובן ירידות על החרדים החשוכים. גם כאשר אנו צופים בסרטי הבוגרים של אחד מבתי הספר לקולנוע של המגזר אנו רואים שהנושאים והסרטים אינם שונים מסרטי בוגרים ממקומות אחרים רק שכאן מדובר על דתיים סוטים ועל דתיים גנבים. וגם חלק מהבמאים המהוללים שיצאו מהמגזר שלנו הוציאו דיבתנו רעה לעיני כל ישראל בסרטים כמו "ההסדר", "מדורת השבט".
אך האם זו אכן התרבות שלנו? האם בעיטה בכל פרה קדושה, ליצנות ולשון הרע, ביזוי חיילי צה"ל, מעשי סדום וגילוי עריות זו התרבות לה אנו מצפים?

אך האם זו אכן התרבות שלנו? האם בעיטה בכל פרה קדושה, ליצנות ולשון הרע, ביזוי חיילי צה"ל, מעשי סדום וגילוי עריות זו התרבות לה אנו מצפים?

"תרבות אנשים חטאים" (במדבר לב:יד), כך מגיב מו"ר הרב דב ליאור שליט"א כאשר הוא נשאל על "תרבות הפנאי" של "האנשים הנאורים".

הגיעה השעה להרים את ראשינו ולהשמיע קול שונה, "התרבות הזאת לא לנו – כי בליבנו אש", יש לנו תרבות אחרת, יש לנו תרבות של אלפי שנים שאנו לא מתביישים בה, התרבות היהודית. יש לנו את הערכים שלנו להעביר לציבור הרחב: אהבת ישראל, גאווה יהודית, אהבת הארץ ותורת ישראל. זהו המסר שאנחנו צריכים להעביר לציבור הרחב ובעיקר לדור הצעיר שלנו, כאשר נראה לבנינו ובנותינו שיש לנו תרבות שלנו הם יכמהו אליה וילמדו אותה.

מן הראוי להבהיר ולהדגיש. בהחלט יש מקום לשירה, להצגות, ולמופעים בתוך העולם העצום הזה שמכונה התרבות היהודית אלא שלא את רמי ברוך אנחנו צריכים לבקש ולא אחרי אביבי גפן אנחנו צריכים לחזר.  אם בהיכלי התרבות שלנו ביהודה ושומרון ניתן את הבמה לאמנים המצויינים שלנו, לזמרים המעולים, לשחקנים בתיאטראות המקוריים שלנו שמעלים הצגות נפלאות עם מסרים חשובים בתקציבים דלים, נרוויח כפליים, גם נחזק את אותם היהודים הטובים, הסובלים מהיעדר תיקצוב ממשלתי נאות ניתן להם את ההכרה המגיעה להם וגם נלמד אנחנו ובנינו תרבות אחרת, תרבות יהודית. נדע להבדיל בין האור לבין החושך בין הטוב לרע.

במקום שנצרוך תרבות הזרה לנו נייצא אנחנו את התרבות שלנו ואת התרבות הזאת נלך ונפיץ בהיכלי התרבות בערד,קרית שמונה, אריאל, דימונה ותל אביב, גם שם הם זקוקים לתרבות יהודית. אני בטוח שהאמנים המצוינים שלנו ישמחו להופיע בכל מקום ברחבי הארץ ללא אפליה.