למה עכשיו? הצדק החברתי והמדינה הפלשתינאית

ח"כ אריה אלדד מסביר מדוע ראשי השב"כ והמוסד הקודמים התנגדו בחריפות, ומחליפיהם תומכים.

פרופ' אריה אלדד , י"ט בתשרי תשע"ב

אריה אלדד
אריה אלדד
פלאש 90

מה קרה להם פתאום? מדוע ראשי השב"כ והמוסד (הקודמים) התנגדו בחריפות, ומחליפיהם תומכים? מה קרה לנתניהו שלימד את כל העולם איך להילחם בטרור ומדוע אסור לעולם להיכנע לו, או לקיים איתו מו"מ?

מה קרה לכל המתלהמים של הליכוד שתמיד התנגדו לכל שחרור רוצחים ועכשיו תמכו? איך אבדן כושר ההרתעה נמחק מהלקסיקון? איך כל עשרות הישראלים (ואולי מאות) שיירצחו בידי המשוחררים לא נספרים, לא נלקחים בחשבון?

התשובה כפולה: נתניהו ושרי הליכוד שתמיד התנגדו לעסקה מודעים היטב לשחיקה במעמדם שהתחוללה בקיץ האחרון. הם מבינים שלא יצליחו לפתור את בעיות הדיור, לתקן את העוולות הקשות בהעסקת מאות אלפי עובדי קבלן, והם מודעים לרחשים הקואליציוניים שמהם עולה כי אפשר ואחד השותפים הבכירים שלהם בקואליציה יחפש הזדמנות לפרק את הממשלה.
בראש מערכות הביטחון שלנו עומדים היום כאלו הסבורים שהקמת מדינה פלשתינאית רצויה לישראל. שחרור סיטונאי של מאות רוצחים משרת, באופן לא מודע כמעט את התפיסה האומרת שאי אפשר לנצח את הטרור

הם יודעים כי דעת הקהל תומכת בשחרור שליט ותעניק יתרון (עד לגל הפיגועים הבא) למי שהחזיר אותו לזרועות עם ישראל. (ונתניהו תמיד נוהג כשבשבת ולא כמצפן) הם יודעים כי לא הולכים לבחירות חדשות כשראש הממשלה פופולארי. שחרור שליט דוחה את פירוק הקואליציה. דוחה את הבחירות.

והסיבה השנייה, העמוקה יותר: בראש מערכות הביטחון שלנו עומדים היום כאלו הסבורים שהקמת מדינה פלשתינאית רצויה לישראל. שחרור סיטונאי של מאות רוצחים משרת, באופן לא מודע כמעט את התפיסה האומרת שאי אפשר לנצח את הטרור.

אם אי אפשר להעניש אפילו במאסר עולם מחבלים רוצחים, וזוהי רק שאלה של זמן עד שהרוצחים המזוויעים ביותר יצאו מהכלא כמנצחים ( אלו שלא שוחררו הפעם ממתינים לעסקה הבאה . החטיפה הבאה כבר יצאה לדרך) – אולי אין באמת טעם להיאבק בטרור? אם ממילא ישיגו את מבוקשם, הקמת מדינה פלשתינאית, ואין דרך לנצח את הטרור – מדוע לא לתת להם את מבוקשם ולהעניק להם מדינה?

זה שורש ההבדל האמיתי בין התומכים העסקה משמאל והמתנגדים לה מימין. ההמון שבאמצע נסחף כעדר אחרי רגשותיו ושונא את אלו המציגים את המציאות מול פניו. ההמון שבאמצע ישנא אותנו שבעתיים כשנבוא בעוד חודש או שנה ונאמר : אמרנו לכם. הזהרנו אתכם.