חגי מרדכי: קצין רשלן, פזיז ומנותק

חגי מרדכי הרשלן אפשר את המבצע על אף שלא דאג שהחיילים ייצאו לשטח עם מפות מעודכנות בהן מופיעה הנקודה של הגבעה.

עו"ד ברוך בן יוסף , י' בחשון תשע"ב

ברוך בן יוסף
ברוך בן יוסף
ערוץ 7

כרגיל, המתנחלים מנסים לשכנע את עצמם שהחלפת הקצין הרע, ניצן אלון, בקצין הרשלני, הפזיז והמנותק, חגי מרדכי, טובה ליהודים. אלא שלא היא. 

מאחר ואין מי שמכיר את עובדות תקרית הירי בגבעת האנטנה ליד מעלה חבר לפני 8 וחצי שנים בה נהרגו יואב דורון, ז"ל ובני, יהודה בן יוסף, ז"ל יותר ממני, ראוי שהציבור יידע איך פעל  "מושיעם החדש", חגי מרדכי, בתקרית. 

כל הפרטים הבאים נתגלו באמצעות חקירה פלילית של המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) לאחר שנתברר כי התחקיר המבצעי שנערך על ידי החטיבה היה כרגיל טיוח אחד גדול של העובדות.

עובר לביצוע הירי הקטלני על ידי חיילי יחידת מגלן תודרכו על ידי קציני החטיבה כי אזור הפעילות המבצעית "סטרילי מישראלים" כאילו מדובר בדרום ביירות!  למען האמת מדובר באזור שהוא 5 ק"מ דרומית לקרית ארבע, ק"מ קו אווירי מהישוב מעלה חבר, 200 מטר מזרחה מכביש ירושלים - באר שבע דרך ישובי דרום הר חברון וממוקם בקשר עין בין 2 תצפיות קבועות של צה"ל בתל זיף ובבני נאים. 

רק אדם מנותק מהמציאות יאפשר תדרוך כזה ללוחמים היוצאים לאזור בו מאות, אם לא אלפי ישראלים יכולים להסתובב ומסתובבים בפועל מידי יום.  במהלך התצפית שביצעו חיילי מגלן, עובר לביצוע הירי, נתברר כי למעשה ראו 2 אנשים עם רובי M-16 מסתוב
מרוב הרשלנות, אף אחד לא יעומד לדין! זהו צה"ל, צבא של קצינים רשלניים, בלתי אחראים שדואגים אחד לשני על חשבון החייל והאזרח הפשוטים וביטחון המדינה
בים שתיאורם לא תאם לאנשי החמאס שרצו לעצור. 

כשנתברר לרכז השב"כ שהיה מעורב באירוע שלא מדובר באנשי חמאס, הוא שאל את חגי מרדכי עובר למתן פקודת הירי אם בכוונתו להרוג שני בדואים בגלל שהם נושאים נשק מבלי לדעת במי מדובר!  ההערה של רכז השב"כ לא עזרה למרדכי לפתוח את העיניים.

חגי מרדכי הרשלן אפשר את המבצע על אף שלא דאג שהחיילים ייצאו לשטח עם מפות מעודכנות בהן מופיעה הנקודה של הגבעה. רק 5 ימים קודם לכן, עת שביקר על הגבעה ונפגש עם יואב, ז"ל, הורה מרדכי לשני קצינים בחטיבה לדאוג לציון הנקודה על המפות.  מרדכי גם לא דאג שיהיו תצלומי אוויר מעודכנים בחטיבה כדי שהחיילים יהיו ערים לקיומן של נקודות ישראליות כמו הגבעה. 

הגבעה הייתה קיימת 7 חודשים עובר לתקרית הירי, ואילו תצלומי האוויר היו מעודכנים עד שנתיים לפני התקרית!  מרדכי שהכיר את השטח יותר טוב מחיילי מגלן היה צריך להבין מהתיאור שלהם (דרומית לבריכות החימצון) שלא מדובר כלל באזור בו גרים הערבים מסביב לוודאי הסמוך, אלא דווקא בגבעה ובכביש הגישה אליה.  מרדכי היה כל כך בלתי מקצועי ופזיז להורות על פתיחה באש שלא נעזר אפילו במסוק שחג מעל הזירה, שהוא העלה לאוויר ושהיה יכול לתת לו תיאור מדויק של הזירה. 

על אף הוראת הירי, בהתחלה חיילי מגלן הססו ולא רצו לפתוח באש על הרכב בו נסע בני, יהודה, ז"ל.  בל נשכח את התמונות המזעזעות שפורסמו בתקשורת לאחר התקרית בו מופיע רכב ישראלי עם כתוביות גדולות בצבע אדום, "רכב בטחון" מחורר עם מאות קליעים. 

אלא, מרדכי לא היה מוכן לבדוק באמצעות החיילים למי שייך הרכב (לדוגמה באמצעות מספר לוחית זיהוי), מי נוסע בו (הרי יהודה, ז"ל עצר את הרכב ולא ברח לאף מקום) ומה הוא עושה במקום (באמצעות המסוק החג באוויר), אלא הוא דחף את החיילים לפתוח באש קטלני.  יואב, ז"ל דיווח על הירי למוקד של קרית ארבע שדיווח לחטיבה אודות ירי של מחבלים על ישראלים באזור התקרית.  אלא במקום שהקצין המנותק יתעשת, הוא עוד הורה למסוק לירות טיל על יואב ז"ל ממנו נהרג במקום.

במהלך חקירת מצ"ח, היו כמובן גרסאות שונות בין הקצינים.  קצין המודיעין של החטיבה טען שהוא הציע להעמיד את התצפית של מגלן על הגבעה וכי מרדכי סירב.  מרדכי העיד כמובן, כי לא זוכר כלל שהועלתה כזו הצעה.  מרדכי ניסה להצדיק את פזיזותו בטענה כי מדובר היה ב"פצצה מתקתקת", אלא רכז השב"כ הכחיש שהשתמש במונח "פצצה מתקתקת" כלל במהלך האירוע.  מרדכי נאלץ לסגת מהגנתו.

אפשר להוסיף עוד הרבה עובדות מפלילות, אלא שאני מניח שהתמונה די ברורה.  כאשר נסתיימה החקירה של מצ"ח בערב ראש השנה תשס"ה, המשפחות של יואב ויהודה ז"ל זומנו ללשכתו של הפרקליט הצבאי הראשי (הפצ"ר) בתל אביב. 

הפצ"ר הודיע כי לאחר התייעצויות עם הרמטכ"ל בוגי יעלון והיועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הוחלט שלא להעמיד אף אחד מהמעורבים לדין על אף שיש ראיות למכביר להעמיד את כל המעורבים לדין, אלא הוחלט להסתפק בעונשים משמעתיים כפי שאוזכר במאמר.  שאלתי את הפצ"ר, אם יש ראיות טובות וחזקות, מדוע לא להעמיד לדין את האחראים?  תשובתו הייתה מדהימה, "אני לא יכול לאפשר לקצינים הנ"ל להפוך את צה"ל לקרקס כאשר אחד מאשים את השני". 

מרוב הרשלנות, אף אחד לא יעומד לדין"!  זהו צה"ל, צבא של קצינים רשלניים, בלתי אחראים שדואגים אחד לשני על חשבון החייל והאזרח הפשוטים וביטחון המדינה.

ראוי לסיים בפרשת הריסת ביתו ופינוי משפחתו של נתי עוזרי הי"ד אשר לפי המאמר, חגי מרדכי סירב להשתתף.  אבקש להבהיר את העובדות הנכונות.  לא הוטל על צה"ל כלל לפנות את המשפחה, אלא תפקידים כאלו מטילים בדרך כלל על שוטרי יס"מ.  הרשויות מעדיפות להשתמש דווקא בשוטרי יס"מ הידועים באכזריותם כלפי אזרחים.  מרדכי נתן לזה גיבוי ואבטחה של חיילי צה"ל.  כך בראש העקום שלו הוא מצליח לנקות את מצפונו.  בלוויה של נתי הי"ד בגבעת לפיד, בעת שהמשפחה בקשה לקבור את הגופה בגבעה 26, במקום בו נהרג, פיקד מרדכי באופן אישי על ההתנגדות האלימה של החיילים כלפי משתתפי הלוויה.  לזה אני עד ראיה.

הגיע הזמן שהמתנחלים הנאיביים יפסיקו להאמין שהצבא עמנו ושזה משנה מי משרת בתפקיד זה או אחר.  קצין אחראי, עניו וקשוב לא ישרוד במערכת המעוותת של צה"ל.