בשבע 416: מסדר גילוח

האיומים הקיומיים על מדינת ישראל מאלצים את הרשויות להיערך לכל תרחיש אפשרי.

שמואל אדלמן , ד' בכסלו תשע"א

חזון אחרית הימים בו לא ישא גוי אל גוי חרב עדיין בושש מלהגיע. האיומים הקיומיים על מדינת ישראל מאלצים את הרשויות להיערך לכל תרחיש אפשרי. כך למשל, מול האיומים בתקיפות בלתי קונבנציונאליות נדרשים אזרחי ישראל להצטייד בערכות מגן מיוחדות.

עקיבא גרצוולף, אזרח ממושמע ושומר חוק, צעד לעבר תחנות רענון ערכות אב"כ של פיקוד העורף. עקיבא, ששימש בעצמו בתפקיד סא"ל בפיקוד העורף, המתין בסבלנות לתורו. כשניגש לעמדת החלוקה ביקש לקבל ערכה המותאמת לבעלי זקן. מדובר בדגם מיוחד המכונה 'מסכה אקטיבית' שאינה  דורשת הצמדה לפנים. המסכה הזו הוצעה כפיתרון לחולי אסטמה ולאזרחים מבוגרים, ובעבר הסכים פיקוד העורף לחלק מסכות כאלו גם לבעלי זקן. ואולם לתדהמתו של עקיבא, נמסרה לו ערכת אב"כ רגילה. לשמע הפצרותיו הסבירו לו החיילים בעמדה כי על פי הוראה מלמעלה, גם לבעלי זקן מחולקות מסכות רגילות וכי קיים פסק הלכה של הרבנים הראשיים שבמקרה של פיקוח נפש יש לגלח את הזקן. עקיבא אמנם מכיר את הלכות פיקוח נפש על בוריין, אך לתשובה כזו לא ציפה. זקנו מלווה אותו כבר למעלה מארבעים שנה והפך לחלק מסימני ההיכר שלו ומאישיותו. גם אם במקרה של פיקוח נפש ניתן להתגלח, הרי שאין ספק שמדובר בצעד דרסטי ובעל משמעות רגשית רבת משמעות.  לזקן היהודי יש גם משמעות סמלית החורגת מהמשמעות ההלכתית.  מנגד, ישנם פתרונות פשוטים לצמצום הפגיעה הרגשית ביראי-שמיים שזקנם חביב עליהם.

סא"ל ליאור גבאי, ראש מינהלת ערכות המגן, אומר בתגובה לפנייתנו: "בשל בעיות תקציב המטופלות בידי המשרדים הרלבנטיים יש במחסנים ערכות ל60% מהאוכלוסייה בלבד. במסגרת היריעה הקצרה את ערכות המגן האקטיביות אנו מחלקים לפי סדר עדיפויות לבעלי מגבלות רפואיות ולמבוגרים".

משמעות הדברים היא כי כרגע אין פיתרון לבעלי זקן. קשה להניח שהם יוכלו להתנחם בעובדה שאליהם מצטרפים עוד 40 אחוז מתושבי ישראל. נותר רק  לקוות כי הרשויות המתאימות יטרחו במציאת פיתרון הולם.