בשבע 416: מדינה פלשתינית

הפלשתינים ינסו להכריז חד צדדית על מדינה גם אם ארה"ב תטיל וטו

חגי הוברמן , ד' בכסלו תשע"א

ראש ממשלת הרשות הפלשתינית סלאם פיאד נמנע ביום שלישי מביקור במזרח ירושלים לאחר שהוזהר על ידי ממשלת ישראל שלא להגיע למקום. פיאד התכוון להגיע לשועפאת שבצפון ירושלים, בשטח ריבוני של מדינת ישראל, כדי לחנוך שם כביש ושני בתי ספר חדשים. השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', חתם על צו האוסר על גורמים ברשות הפלשתינית לקיים פעילות בשטחי מדינת ישראל ללא אישור מיוחד, כדי למנוע את הטקס.

תחילה התרברב פיאד כי אין בכוונותיו לשנות את תכניותיו, ודוברו רסאן אל-חטיב פירסם הודעה בה נאמר כי "פיאד מתכוון להגיע מחר לטקסים בירושלים כפי שתכנן". בפועל הוא נמנע מכך.

הפלשתינים הסתפקו בניצחון זוטא, כאשר פיאד אמנם לא הגיע אל אותו הטקס, אבל הפגין נוכחות מתוקשרת כשהיה אורח כבוד בחנוכת האגף החדש בבית ספר בדאחיית בריד שבפאתיה הצפוניים של ירושלים. האזור הוגדר בהסכמי אוסלו כשטח C הנתון לשליטה ישראלית מלאה, ולכן צווי ההגבלה של השר לביטחון הפנים אינם חלים עליהם. זאת בניגוד לשייח ג'ראח ושועפאת, שם בוטלו הביקורים.

את התנהגותו תירץ פיאד בכך שלא ניסה להתעמת עם ישראל כדי לא להסיט את תשומת הלב מפרוייקט שיפוץ בתי הספר. עם זאת, הוא אמר כי הרשות הפלשתינית סייעה במימון 14 בתי ספר פרטיים במזרח ירושלים. מקורביו מסרו כי הרשות העבירה חמישה מיליון דולר לצורך כך.

בינתיים מתברר כי הרשות ממשיכה בגיבוש תוכניות להכרזה חד-צדדית על מדינה פלשתינית, ואף מתכננת בתיאום עם מצרים איך למנוע מארה"ב את היכולת להטיל וטו על החלטה אפשרית של מועצת הביטחון, שתכיר במדינה פלשתינית. הדברים נדונו בשיחות עם המשלחת המצרית שביקרה השבוע ברמאללה, בראשות שר החוץ אחמד אבו אל-ריט ושר המודיעין, עומר סלימאן.

ראש צוות המו"מ, סאיב עריקאת, אמר לאחר הכרזת אבו מאזן על האפשרות להכרזה חד צדדית כי "אם מועצת הביטחון לא תאמץ את ההצעה בגלל וטו אמריקני, נדרוש מהאו"ם ליישם את ההחלטה מספר 377 משנת 1950".

החלטה 377, "איחוד למען השלום", העוסקת בסמכות העצרת הכללית, קובעת כי אם מועצת הביטחון משותקת, בגלל חוסר הסכמה בין חברותיה הקבועות כמו בהצבעת וטו, אבל לדעת העצרת המצב מהווה איום לשלום, הפרת השלום או אקט של תוקפנות, או אז יכולה העצרת הכללית לפעול בסמכויות של מועצת הביטחון. אם לא נקבעה אסיפה רגילה, העצרת הכללית יכולה לכנס אסיפת חירום לבקשת רוב חברי האו"ם או שבע מהחברות במועצת הביטחון.

הפלשתינים, בגיבוי מצרי, כבר בונים על כך שאחרי וטו של ארה"ב נגד בקשתה של 'פלשתין' להתקבל לאו"ם, תחליט העצרת כי המצב מהווה איום על השלום. כך ייקבע כינוס חירום לבקשת שבע מהחברות במועצת הביטחון, שיאשר את קבלת המדינה הפלשתינית לאו"ם.