בשבע 417: בונים חומה

למרות מערכת הלחצים וקריאות ההסתייגות מכיוון ארה"ב, ממשלת ישראל ממשיכה לבנות בירושלים רבתי. ח"כ לימור לבנת, הליכוד,בראיון:


רוני ארזי , י"א בכסלו תשע"א

שלושה ימים לאחר הסערה סביב חנוכת היכל התרבות באריאל, מתפנה שרת התרבות והספורט, לימור לבנת (הליכוד), להודיע בראיון ל'בשבע' כי המהלך לשינוי הקריטריונים לתקצוב מוסדות התרבות, קורם עור וגידים ואף יושלם בתוך כמה שבועות. היא מתנגדת לחרם מאורגן על האומנים המחרימים, ומחלקת פרסים לעשייה תרבותית ציונית כתשובה הולמת משלה. לבנת, שבחודשים האחרונים מצטיירת כמי שפונה אל האגף הימני בליכוד, מבקרת את ההקפאה הראשונה ומכנה אותה 'שגיאה', ומתנגדת נחרצות להקפאה נוספת.

הכרזת על שינוי אמות המידה לתקצוב מוסדות תרבות. איך ומתי המהלך הזה יתרחש?

על פי התיקון שאני מציעה, התמיכה במוסדות התרבות בישראל על ידי משרד התרבות, תותנה בהתחייבות מצד המוסדות להופיע בכל מיקום גיאוגרפי שאזרחי ישראל נמצאים בו. "אני לא צופה שתהיה בעיה אמיתית להסכים להתניה הזאת. יכול להיות שתהיה התנגדות מסוימת, אבל אני מניחה שהדברים יעברו משום שאני שומעת את הלך הרוח בקרב חברי המועצה. בראש מדור תיאטרון, למשל, עומד אורי לוי שהיה שחקן שנים רבות וכיהן כמנכ"ל תיאטרון גשר. למרות שהוא לא אדם שמזוהה פוליטית, בטח לא עם הימין, עמדתו מאוד נחושה והוא מתנגד לחלוטין לחרם של אותה קבוצת אומנים וגם הוא סבור שגוף שנתמך על ידי המדינה צריך להופיע בפני אזרחיה בכל מקום שהם".

איך לדעתך על הציבור להגיב לחרם?

"אני נגד חרמות ואני לא סבורה שיש להטיל חרמות נגדיים מאורגנים. כל איש צריך לעשות את אשר על ליבו. אבל מה, נחרים את תיאטרון באר שבע בגלל אחד השחקנים שלו? אנחנו נגד החרמות אז אני מציעה שגם אנחנו לא נחרים אף אחד. צריך לזכור, אגב, שכל מנהלי התיאטראות בארץ הודיעו שהם יבואו לאריאל ולא יחרימו את הקהל".

ישנה מגמה במשרד התרבות לעודד אומנות ימנית, אומנות דתית?

"אני לא מתכוונת לתרום להתפתחות של אומנות ימנית, אבל אני בהחלט חושבת שיש מקום לעודד תרבות ציונית. השבוע, למשל, הודעתי שאני מתכוונת להעניק את 'פרס השרה' לשני מוסדות תרבות שיעסקו בציונות. זוהי תשובה הולמת לאותה קבוצה קטנה של אומנים שזכותם לדבר, להפגין, להשמיע וגם להצביע, אבל אין להם שום זכות להחרים חלק מאזרחי ישראל שהם אזרחים ישרים וטובים, נקיי כפיים שמשרתים בצבא בניגוד לחלק מהאומנים שחתמו על העצומה".

המאבק סביב היכל התרבות באריאל הוא חלק ממאבק כולל יותר על עתיד ההתיישבות ביו"ש. מה דעתך על חזון המדינה הפלשתינית שמוביל נתניהו?

"ראש הממשלה הציג בנאום בר אילן תנאים מאוד ברורים. הוא דיבר על מדינה פלשתינית מפורזת ובלבד שהפלשתינים יכירו בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. אין הסכמה כזו בצד הפלשתיני, אבל יכול להיות שבבוא היום, אם יקרה יום אחד נס כזה והם אכן יסכימו לכך, יהיה מקום למהלך כזה. נכון לעכשיו אני לא חושבת שהדבר הזה הוא בכלל ריאלי".

ביום חמישי נתניהו אמור להיפגש עם שרת החוץ האמריקנית קלינטון. את יודעת מה הוא הולך להציע שם?

"הוא לא דיבר איתי קודם על כך, ולכן אינני יודעת מה הוא עומד בדיוק לומר לה. מה שכן, אנחנו כולנו שומעים שראש הממשלה מאוד נחוש בעמדותיו והדברים שהוא אמר לנשיא אובמה השבוע ברורים מאוד. על אף שמאוד לא נוח לעמוד מול נשיא ארה"ב בשעה שהוא תוקף את ישראל על הבנייה בירושלים, נתניהו אמר לו באופן חד וברור שירושלים איננה התנחלות ושאנחנו נמשיך לבנות בה. זה לא קל ואסור להקל בכך ראש ואני מאמינה שהוא יעמוד באופן תקיף על עמדותיו גם בפגישתו עם מזכירת המדינה".

תסכימי כשרה בממשלה לחדש את הקפאת הבנייה תמורת המחוות שמציעה ארה"ב?

"אני לא יודעת מה בדיוק יובא באותה חבילה אבל אני חושבת שאסור להמשיך בהקפאה. אותה החלטה של הקבינט על הקפאה לעשרה חודשים הייתה בעיני החלטה שגויה. אילו היתה לי זכות הצבעה בקבינט, הייתי מתנגדת להחלטה. אם נשיא ארה"ב מתייחס לירושלים כאל מקום שבו אסור לבנות גם כשאין הקפאה, אז ברור לי לגמרי שזו תהיה טעות להמשיך בהקפאה".

אין הבטחה שאת רואה שישראל יכולה לקבל מארה"ב שאולי תגרום לך לשנות את עמדתך?

"ההתפתחויות המדיניות הן חשובות ללא שום ספק, אבל קשה לי לראות כרגע איזושהי סיטואציה שבה אני אחשוב שהקפאה יכולה באמת להציל את המצב. בכלל, מה זה הקפאה לחודשיים או שלושה? מה יקרה בתקופה הזו? מדברים על כך שבכמה חודשים יגיעו להסכמה על שאלת הגבולות, וזה בכלל דבר שהוא חמור ביותר. בחודשיים או שלושה נגיע, אחרי כל השנים הללו, להסכמה על שאלת הגבולות? איך יכול מישהו להעלות על דעתו שאנחנו פתאום כך, צ'יק צ'ק, נגיע להסכמות? אם כך, מן הסתם נגיע צ'יק צ'ק לויתורים חד צדדיים. המשך הקפאה כזה רק יוביל לעוד צרות".

עברו כמה שבועות מאז הסתיימה ההקפאה, ועדיין אין אישורי בניה. מדובר בהקפאה דה פאקטו.

"אני לא מסכימה. הייתי באריאל בחנוכת היכל התרבות ביום שני בערב. שמעתי דווקא שבונים".

אבל אין אישורי בניה חדשים.

"קודם כל הופשרה ההקפאה, זה דבר מאוד חשוב כשלעצמו. בירושלים ניתנו אישורי בניה כפי ששמענו, שהרתיחו את נשיא ארצות הברית, ואני מניחה שיאושרו תוכניות גם ביהודה ושומרון. זה לא סוד ששר הביטחון לאורך תקופה ארוכה מאוד היקשה על אישורי בנייה ועל עוד שורה ארוכה של דברים. אין ספק שצריכים לעמוד על המשמר. שר הביטחון עמדתו שונה ואנחנו צריכים לעשות את שלנו".

בחודשיים האחרונים מתרומם גל של קריאות לשחרור יהונתן פולארד, אך נתניהו בחר שלא לקחת איתו לארה"ב מכתב ח"כים הקורא לשחררו. מהי עמדתך?

"אני עצמי ביקרתי את פולארד בכלאו עוד בסוף שנות התשעים כשרת התקשורת. פרשת פולארד היא פרשה עגומה ביותר ובאמת מעוררת כעס רב מאוד על כך שעד היום הוא לא שוחרר. אני גם זוכרת שבקמפ דייוויד, כאשר נתניהו הגיע לסיכום שפולארד ישוחרר מהכלא וברגע האחרון נשיא ארה"ב חזר בו, קיבלתי אז טלפון מאריאל שרון, שהיה שר החוץ, והוא אמר לי בהתרגשות 'אנחנו חוזרים עם יהונתן פולארד'. אין לי שום ספק שראש הממשלה מעלה את הנושא הזה גם עתה בפני מי שהוא נפגש איתו. אני מאוד מקווה שהדברים אכן יסתייעו ויועילו ונתניהו באמת ישיג את הדברים ויכלול אותם בדרישות הרלוונטיות שלו, ואני משוכנעת שכך הוא יעשה".

מפלגת קדימה, כידוע, הוקמה באקט של מחאה על מה שהגדירה 'השחיתות בליכוד'. המציאות מראה קצת אחרת - אולמרט, הירשזון, רמון ועכשיו הנגבי...

"קדימה בוודאי רחוקה היום מלהיות אותה מפלגה שהציגה את עצמה בבחירות 2006 כמפלגה טהורה ונקייה. יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, מוצגת תמיד כמי שידיה נקיות, אבל היא גוררת אחריה שובל ארוך של אנשים שאינם יכולים להתהדר בניקיון כפיהם. אין לי ספק שבמערכת הבחירות הם יהיו אלה שיצטרכו לתת על כך תשובות לציבור".

לימור לבנת

את רואה אפשרות לממשלת אחדות לאומית?

"ראש הממשלה הציע כמה פעמים לציפי לבני ממשלת אחדות, אבל היו לה דרישות כאילו היא ניצחה בבחירות. היא עד היום כנראה לא השתחררה מהטראומה הזו. יחד עם זאת צריך לזכור שיש מציאות פוליטית שאמנם נראית כרגע יציבה, אבל השאלה היא מה יקרה בהמשך עם מפלגת העבודה שנמצאת במצב לא טוב. אם ציפי לבני תתמיד בעיקשותה לסרב לממשלת אחדות שלא על פי התנאים האולטימטיביים שלה, יכול להיות שזה לא יצא לפועל".