בשבע 417: נתניהו ניפגש עם קלינטון

לשכת ראש הממשלה: "ישראל לא הגבילה מעולם את הבנייה בירושלים"

רוני ארזי , י"א בכסלו תשע"א


"המחלוקת בין ירושלים וושינגטון בעניין קיימת כבר 40 שנה ואסור לתת לה להפריע למשא ומתן המדיני. ישראל מבקשת לקדם הסכם, ולא משא ומתן בלבד, וזו השעה לעשות זאת".
גם לאחר עשרה חודשי הקפאה שלא הביאו להתגמשות בעמדה הפלשתינית, שבה ומצאה ישראל את עצמה בעמדת מגננה, במאבק על חירותה המדינית. לשכת ראש הממשלה פרסמה אתמול (ד') הודעת תגובה למחאה האמריקנית על פרסום תוכניות בניה ברחבי ירושלים, בעוד המגעים ל'הצלת' המשא ומתן עם הפלשתינים נמשכים. "ישראל לא קיבלה עליה מעולם מגבלות כלשהן על בנייה בירושלים. כל הממשלות בנו בכל חלקי העיר, ואין קשר בין מדיניות התכנון והבנייה בבירה לתהליך השלום", נאמר בהודעת הלשכה.

עמדה נחרצת זו מהווה תגובה רשמית ראשונה לדבריו של נשיא ארה"ב אובמה, במהלך ביקורו באינדונזיה, לפיהם התוכניות לבניית מאות יחידות דיור בהר חומה, ברמות ובפסגת זאב, "אינן מסייעות לתהליך השלום".

היום צפוי ראש הממשלה, המבקר בימים אלה בארה"ב, להיפגש עם שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון, וגורמים מדיניים הביעו אתמול חשש כי הפגישה תהפוך למעמד של בקשת הבהרות מישראל. לדבריהם, "המחלוקת בין ירושלים וושינגטון בעניין קיימת כבר 40 שנה ואסור לתת לה להפריע למשא ומתן המדיני. ישראל מבקשת לקדם הסכם, ולא משא ומתן בלבד, וזו השעה לעשות זאת".

ביום שלישי נועד נתניהו בניו יורק עם מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, והודיע לו על כוונתו לאשר בקבינט מהלך לנסיגה של צה"ל מחלקו הצפוני של הכפר רג'ר שבגבול עם לבנון. יממה אחר כך דיווח עיתון בלבנון כי גם נתניהו וגם שר החוץ ליברמן מעוניינים מאוד לסגת מהכפר, ולמסור את השליטה עליו לידי יוניפי"ל. סגן השר איוב קרא מהליכוד אמר בתגובה כי המהלך יפקיר את תושבי הכפר ל"מפלצת חיזבאללה" ומהווה הפרה בוטה של חוק הגולן.

סוגיה אחרת שעלתה במסגרת נסיעתו של נתניהו לארה"ב היא מכתב הח"כים למען יהונתן פולארד. ערב צאתו לוושינגטון קיבל נתניהו את המכתב, עליו חתומים 109 חברי כנסת, אך בחר שלא לקחתו עמו ושלא להציג את הדרישה לשחרור הסוכן הישראלי בפגישותיו עם בכירי הממשל. "ראש הממשלה העלה פעמים רבות את הנושא בשיחותיו עם הממשלה ואינו זקוק למכתב כלשהו", אמרו בלשכתו והוסיפו: "ההליך המקובל להעברת מכתב זה הוא למוסרו באופן רשמי לשגרירות ארצות הברית בישראל". מוסר המכתב, ח"כ אורי אריאל מהאיחוד הלאומי, הביע אכזבה מהחלטת נתניהו ואמר כי יעלה את הנושא לדיון במליאת הכנסת ובוועדותיה השונות.