בשבע 417: משפחתו של עזמי בשארה מאיימת לעתור לבג"ץ אם תישלל הפנסיה

ועדת הכנסת אישרה השבוע (ג') לקריאה ראשונה הצעת חוק המבקשת להפסיק את תשלום הפנסיה החודשית לחבר הכנסת לשעבר, עזמי בשארה.

רוני ארזי , י"א בכסלו תשע"א

ועדת הכנסת אישרה השבוע (ג') לקריאה ראשונה הצעת חוק המבקשת להפסיק את תשלום הפנסיה החודשית לחבר הכנסת לשעבר, עזמי בשארה, בשל סירובו להתייצב לחקירה בחשד שסייע לחיזבאללה במלחמת לבנון השנייה.

על פי הצעת החוק, של חברי הכנסת יריב לוין מהליכוד וישראל חסון מקדימה, תשלול הכנסת תשלומי שכר, גמלה ותשלומים נוספים מח"כ החשוד או מורשע בעבירה שעונשה חמש שנות מאסר ומעלה, ולא התייצב למשפט או לחקירה אליהם זומן, מבלי שהציג טעמים סבירים לכך.

ההחלטה התקבלה ברוב קולות, וקדם לה עימות סוער בין נציגי סיעות הימין לבין חברי הכנסת הערבים. ח"כ ג'מאל זחאלקה, חברו של בשארה, אמר בדיון כי שוחח עמו ושמע ממנו שהוא מוכן לוותר על הפנסיה שלו. בתגובה, אמר לו ח"כ לוין: "זו חוצפה שאין כדוגמתה שאתה מנהל משא ומתן עבור סוכנים של האויב. אתה הדובר שלו? הוא ייפה את כוחך להופיע כאן?". על כך אמר זחאלקה ללוין: "אתה איש מוות ולא שפוי. ידיך מגואלות בדם".

במהלך הדיון דיווח חשב הכנסת לחברי הוועדה, כי מאז שנמלט מהארץ, קיבל בשארה מכנסת ישראל סכום של לא פחות מ-512,197 ש"ח. בסכום זה נכללים הפנסיה החודשית בגובה 7,248 ש"ח וכן מענק הסתגלות בגובה שש משכורות, שקיבל עם עזיבתו.

כזכור, עזמי בשארה, שהיה יו"ר מפלגת בל"ד, עזב את ישראל לאחר שנחשד בעבירות חמורות של ריגול לטובת חיזבאללה.

בשארה, המתגורר בימים אלה בירדן, הגיב להחלטת הכנסת ואמר שהפנסיה היא זכות יסוד שלו ושל משפחתו, ושהתנגדותו להצעת החוק אינה רק עניינו האישי אלא גם סוגיה עקרונית הנוגעת לזכויות המוקנות לנבחרי ציבור ואזרחים. בעיתון 'הארץ' דווח כי בשארה הורה לעורך דינו, חסן ג'בארין, לעתור בשם אשתו וילדיו נגד ההחלטה לבג"ץ, באם תאושר במליאת הכנסת.