בשבע 417: הזהב הלבן

המכורים לקוטג', חובבי המילקי וצרכני החלב העמיד, שמו בוודאי לב כי במהלך השנה האחרונה חלה התייקרות חדה במחיריהם של מוצרים אלו...

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"א בכסלו תשע"א

המכורים לקוטג', חובבי המילקי וצרכני החלב העמיד, שמו בוודאי לב כי במהלך השנה האחרונה חלה התייקרות חדה במחיריהם של מוצרים אלו, אשר הגיעה במקרים מסוימים עד ל-50 אחוז. מי שסבור כי הסיבה היא עליית מחירי הייצור או עליית הביקוש, יופתע בוודאי לגלות כי התייקרות נובעת מגורם אחר לגמרי. בתהליך הדרגתי, אשר התבצע לפני כשנה, הוסר הפיקוח מעל שורה של מוצרי חלב, וזאת מתוך הנחה שמנגנון הפיקוח על המחירים איננו טוב לשוק, שלאור העלייה במספר היצרנים הפך לתחרותי.

למרות זאת, על פי נתוני המועצה הישראלית לצרכנות, אשר הוצגו על ידי מנכ"ל המועצה, עו"ד אהוד פלג, במהלך שלוש שנים וחצי (משנת 2006 עד למחצית שנת 2009) שיעור התייקרות של מוצרי החלב שהוסר מהם הפיקוח היה גבוה ב-25 אחוז לעומת מוצרים שנשארו בפיקוח. שיעור ההתייקרות של המוצרים מהם הוסר הפיקוח עומד בממוצע על 34 אחוז, לעומת שיעור ההתייקרות של מוצרים הנמצאים כיום בפיקוח העומד על 9 אחוז בלבד. בין מוצרי החלב מהם הוסר הפיקוח ניתן למנות את הקוטג' אשר התייקר ב-28 אחוז בממוצע, מילקי שהתייקר ב-39 אחוז ומעדן דני שהתייקר ב- 30 אחוז. חשוב לציין כי במוצרים הנמצאים בפיקוח נערך מעקב קבוע על עליית מחירי התשומות (החומרים המשמשים לייצור) כך ששורת הרווח של היצרנים לא נפגעת.

התחרות לא הוזילה את המחירים. מוצרי חלב בסופרמרקט  צילום: אדם פרופ

'השוק החופשי' הוא המושג המקודש ביותר בעיני הכלכלנים, אשר שמים את יהבם על 'היד הנעלמה' של אדם סמית', שתציל את השוק מכל צרה וצוקה ותביא לעולם כולו רווח והצלה. הכלכלנים הקלאסיים, ויורשיהם המודרניים - הכלכלנים הניאו ליברליים, מאמינים בכל ליבם כי תחרות טובה למשק, וכי בתנאי תחרות מושג המחיר האופטימלי המאזן בין כדאיות הייצור לכדאיות הרכישה. כיצד אם כן נוצר מצב בו דווקא עם פתיחת השוק לתחרות המחירים דווקא עולים והצרכנים נפגעים?

איציק בן דוד, סמנכ"ל משרד החקלאות טען בדיון מיוחד שנערך בנושא זה בכנסת, כי ענף החלב עדיין נמצא בפיקוח מסגרת הייצור השנתי הנקבע על ידי המדינה, ומכסה שנתית שנקבעת בידי שר החקלאות. לדבריו, מתוך מטרה לעודד את תעשיית הרפתות בפריפריה ובספר, יש ייקור מסוים של מחירי מוצרי החלב. "אם היינו מאפשרים מגה-רפתות שצמודות למחלבות ולא רק פרוסות ברחבי הארץ - אולי המחיר היה קצת יותר נמוך", הוסיף. לדבריו, מגוון מוצרי החלב, הגבינות הרכות והקשות וכן מעדנים, העומד לרשות הצרכן הישראלי, הוא מעל ומעבר למוצע לצרכן בכל העולם המערבי. הסרה הדרגתית של הפיקוח נועדה לדבריו לעודד כניסת מחלבות קטנות לשוק, כדי להגביר את התחרותיות. תחרות נקבעת אליבא דבן-דוד, גם באמצעות מגוון המוצרים וקצב יציאת מוצרים חדשים ולא רק על ידי המחיר.