בשבע 418: בחזרה לאוסלו?

במטה המאבק טוענים כי "בש"ס מוסיפים חטא על פשע בהטלת האחריות על התמיכה בהקפאה על פאר הדור, הרב עובדיה יוסף".

חגית רוטנברג , י"א בכסלו תשע"א

בימין הפרלמנטרי, וגם מחוצה לו, החלו השבוע בפעילות אינטנסיבית על מנת למנוע את אישורה של ההקפאה השניה בהצבעה בקבינט. קבוצה של שבעה ח"כים בליכוד, שזכתה לתואר 'השביעייה', בשיתוף מועצת יש"ע, שדולת א"י בכנסת וראשי מועצות ביו"ש, הפעילו מסע לחצים מאסיבי על מנת ליצור רוב בקרב הסיעה והשרים נגד ההקפאה. ח"כ ציפי חוטובלי סיפרה ל'בשבע' על המאמצים המשותפים, יחד עם עמיתיה יריב לוין, דני דנון, זאב אלקין והשר יולי אדלשטיין, שהחלו בישיבת חירום של השביעייה בראשית השבוע. הח"כים הודיעו כי אם תעבור ההקפאה, הם יחלו בסדרת סנקציות שהעיקרית שבהן היא אי תמיכה בקואליציה בהצבעות, כולל בהצבעה על התקציב. אתמול (ד') החתימו חברי השביעייה 14 חברי ליכוד, כולל השרים בוגי יעלון, סילבן שלום ובני בגין, שמהווים יחד את רוב הסיעה, על מכתב המביע עמדה נחרצת נגד המשך ההקפאה ותובע את הבטחת חידוש הבנייה בתום עשרת החודשים הקודמים. "חלק מהמאבק הוא להראות לראש הממשלה שמדובר ברוב החברים בסיעה ולא בקומץ מורדים", אמרה חוטובלי "אנחנו כבר רואים את הפירות. ביבי בלחץ, הוא מבין שהוא לא יכול לבוא אלינו בלי כלום, לכן החלו הדרישות בכתב מארה"ב".

במקביל למערכה הפוליטית בליכוד, הפעיל השבוע מטה המאבק המשותף של ועדי המתיישבים ותנועת קוממיות מערכת לחצים כבדה על שרי ש"ס. לדברי בני קצובר, ממנהיגי המטה, לשון המאזניים בהצבעה על ההקפאה בקבינט היא שני שרי ש"ס אלי ישי ואריאל אטיאס, והימנעותם של השניים תאפשר להחלטה לעבור. קמפיין האזהרה של המטה לשרי ש"ס התפרסם בכל אמצעי המדיה הדתית והחרדית, וכן במודעות בריכוזים של מצביעי ש"ס ברחבי הארץ. כמו כן מתוכננות משמרות מחאה מול בתי השרים. "ש"ס טעתה בתמיכתה באוסלו ושילמה על כך מחיר כבד אצל הבוחרים. אם כעת יימנעו ויעבירו את ההחלטה – ציבור הבוחרים לא יסלח פעם שנייה וש"ס תתרסק. מדובר במפלגה שרוב מוחלט של מצביעיה הם תומכי ימין", מזהיר בצלאל סמוטריץ', איש המטה.

השבוע התקיימה גם פגישה בין יו"ר ש"ס אלי ישי לראש ישיבת מרכז הרב, הרב יעקב שפירא. מקורביהם סיפרו כי בפגישה הצהיר ישי כי הוא מתנגד להקפאה וביקש מהרב שפירא לסייע לו במאמצי השכנוע מול הרב עובדיה יוסף נגד ההקפאה הנוספת, באמצעות שליחת רבנים רלוונטיים ללשכתו.

במטה המאבק טוענים כי "בש"ס מוסיפים חטא על פשע בהטלת האחריות על התמיכה בהקפאה על פאר הדור, הרב עובדיה יוסף". גם המהלך המפתיע של נתניהו השבוע בהצגת תכנית הנדל"ן, מעריכים גורמים הפועלים מול ש"ס, היה צעד שקוף שנועד לחזק את מעמדו של השר אטיאס מול בוחריו ברחוב החרדי. את המחווה הזו קיבל אטיאס מנתניהו, על פי ההערכה, בתמורה להבטחה כי יסייע בהעברת ההצבעה על ההקפאה השנייה. השבוע גם נתלו שלטים התובעים מהשר הרשקוביץ (הבית היהודי) לפרוש מהממשלה אם תאושר הקפאה נוספת.

מאבק נטול פשרות

 המאבק בשטח צפוי להתחיל ביום ראשון הקרוב. אתמול בבוקר (ד') כינסו ראשי המועצות ביו"ש את העובדים וועדי ההורים לכינוס חירום, שמטרתו היערכות לשביתה הכללית שתתקיים ביו"ש בראשית השבוע הקרוב, ביוזמתו של המטה המשותף. המועצות ומוסדות החינוך בשומרון, בנימין, קרית ארבע, בית אל, קדומים ואפרת יושבתו, והתושבים לא יילכו למקומות העבודה. אנשי היישובים צפויים לעלות לירושלים למפגן מחאה גדול מול ישיבת הממשלה. "הקפאה נוספת היא צעד חמור שלא יעבור לסדר היום", אומרים במטה "משמעותו תהיה שהזוגיות בין המתיישבים לליכוד הסתיימה". במטה מדגישים שהמאבק בנתניהו וממשלתו יהיה חסר פשרות ונטול עכבות, שכן הגוף המנהל אותו לא יהיה המועצות המוניציפאליות, התלויות כלכלית בממסד השלטוני. גם ראשי קהילות עקורי גוש קטיף פנו אתמול (ד') במכתב לנתניהו בו ביקשו ממנו לא להיכנע ללחצי ההקפאה: "אנו, שחשים על בשרנו את מחיר הנסיגה החד- צדדית, קוראים לך להחליף את האמירות המחלישות במדיניות של עוצמה מתוך הכרה אמיתית בזכותנו על הארץ", כתבו.

בליל יום ג' השבוע נערך בירושלים כנס של גדולי רבני הציונות הדתית, שיצאו בקריאה נגד המשך ההקפאה, ועמידה על זכותו של עם ישראל בכל מרחבי ארצו. בין המשתתפים: הרב חיים דרוקמן, הרב זלמן מלמד, הרב חיים שטיינר, הרב יהושע שפירא והרב אליקים לבנון. מארגני הכנס מסרו כי המטרה היתה כפולה: הפעלת לחץ מול השר דניאל הרשקוביץ, על מנת שיישר קו עם חבריו למפלגה בסוגיית הפרישה מהממשלה במקרה של הקפאה נוספת, וכן השמעת עמדה מוצקה של דעת תורה מול סיעת ש"ס, "המתהדרת בנוצות של מפלגה הפועלת לאור התורה", דברי המארגנים. בסיום האירוע יצאו הרבנים למשמרת מחאה מול ביתו של השר יעקב נאמן, חבר הקבינט. רבה של קרית ארבע, הרב דב ליאור, שלח השבוע מכתב לראש הממשלה, בו קרא לו לא להיכנע ללחצים האמריקניים: "אתה זכית לייצג את עמנו באחת התקופות הקשות בתהליך גאולתנו ולכן שומה עליך לעמוד כצור מול כל אויבינו הזוממים לפגוע בנו. ואין לי כל ספק שאם תגלה נחישות, רשעות הגויים תיחלש".