בשבע 418: רשות עם קרן

משרד ראש הממשלה הקים את הרשות לקידום מעמד האישה בשנת 1998. לכאורה, עוד צעד בדרך לשוויון חברתי.

שמואל אדלמן , י"א בכסלו תשע"א

משרד ראש הממשלה הקים את הרשות לקידום מעמד האישה בשנת 1998. לכאורה, עוד צעד בדרך לשוויון חברתי. אולם גופי ימין מבקרים את העובדה כי מי שמכהנת כראש הוועדה המייעצת של הרשות היא לא אחרת מאשר פרופ' נעמי חזן, שהיתה ח"כית מטעם מרצ ומכהנת כיום גם כנשיאת הקרן החדשה לישראל.

מתברר כי גם הפעם יש קשר בין מעמד נשים לפוליטיקה. לדברי גיל רונן יו"ר תנועת 'הפמיליסטים', מנסים גופי שמאל שיודעים כי בבחירות דמוקרטיות לא יזכו לייצוג גדול למצוא גופים שונים שמתוכם יצליחו להשפיע. גם במקרה זה טוען רונן, נשות שמאל בוועדה מנצלות אותה לקידום אג'נדה פוליטית, וכך למשל מנסות לכרוך את המאבק נגד דיכוי נשים יחד עם מאבק נגד 'דיכוי' פלשתינים או להתריע על היעדר נשים בגופים כמו ועדות חקירה מתוך שאיפה שהאשה שתתמנה תהיה גם מזוהה פוליטית עם השמאל.

לצד הרשות הממשלתית קיימת גם ועדת כנסת שהעומדת בראשה היא ח"כ ציפי חוטובלי מהליכוד. בתגובה לפנייתנו  אומרת חוטובלי כי וועדת הכנסת לקידום מעמד האישה פועלות באופן עצמאי ואינה כפופה כלל לוועדה הממשלתית.

לדברי חוטובלי הוועדה עוסקת בנושאים הקשורים קשר הדוק לעולם היהדות."תפקידי לפעול כדי להקל על אמהות עובדות בשוק שהוא איננו ידידותי למשפחה, כמו למשל הרחבת מעונות היום והוזלת ההוצאה המשפחתית על מעונות". אחד מהישגי הוועדה שכבר מיושמים בפועל הוא חקיקה שהאריכה את חופשת הלידה בשבועיים. כמו כן עוסקת הוועדה באלימות הקיימת נגד נשים שמגיעה לעיתים לרצח נשים בידי בני זוגן. "אם לא נתייחס לנושאים אלו, אומרת חוטובלי, "הרי שאנו מועלים בצורך שלנו בתיקון עולם".

נותר רק לתהות מדוע יש צורך ברשות ממשלתית בנוסף לוועדת הכנסת ומי מוודא שהרשות אינה פועלת בשירות בעלי אינטרסים זרים.