בשבע 418: תיאטרון תאיר

גלעד אלפסי, מייסד ומנהל אומנותי של תיאטרון 'תאיר', בעקבות מלאות עשור לתיאטרון.

עפרה לקס , י"א בכסלו תשע"א

ייתכן שלא תזהו אותו כשיחלוף על פניכם ברחוב, אבל יותר מסביר להניח שראיתם אותו בתחפושת זו או אחרת על הבמה. גלעד אלפסי, בוגר מגמת המשחק של 'מעלה', כתב ביים ושיחק בשלל הצגות של 'תאיר', תיאטרון שאותו ייסד ומנהל את הצד האמנותי שלו. 'תאיר' מציין עשר שנים להיווסדו והחגיגות כוללות פסטיבלי 'אור בהיכל' במגוון גדול יותר של מקומות מבעבר, מכירת חבילות של הצגות למנויים בהיכלי תרבות ברחבי הארץ, והעלאה מחדש של ההצגה 'יודפת'.

כשאתה מביט אחורה, איך אתה רואה את עשר השנים האחרונות?

"אלה היו שנים שבהן הובלנו מהפכה תרבותית בקרב הציבור הדתי לאומי. אם לפני עשור היינו צריכים לשכנע אנשים שיש מקום לתיאטרון יהודי - היום אין לך מוסד שמכבד את עצמו, החל מגן ילדים ועד בית אבות, דרך ישיבות הסדר ובתי ספר, שעולם התיאטרון הוא לא חלק אינטגרלי מהתרבות שלו. כשהתחלנו לא היה כלום. באופן אישי, התחלתי מנקודה מאוד בוסרית ונועזת, והגעתי למקום של התקדמות והתמקצעות".

האם כשיצאת לדרך חשבת שהיום הדברים ייראו כך?

"האמת היא שלא חשבנו להקים תיאטרון. בהתחלה נקראנו 'קבוצת השחקנים שעל יד בית מדרש 'תאיר''. משהו משלים לפעילות בבית הספר, אבל אז ראינו שלהצגה יש אמירה בפני עצמה. להרבה הצגות שלנו אין אמירה חד משמעית. אנחנו רוצים לעורר למחשבה ולשאלה. היום אין כמעט הצגות כאלה, גם בקבוצות התיאטרון הכלליות. אם יש שאלות, בדרך כלל יש גם תשובות. מכוונים אותך למה שרוצים שתחשוב".

בימי החנוכה אתם מעלים בשנית את 'יודפת', הצגה על יוספוס פלביוס. מה אתם מחדשים בה?

"אמרנו לעצמנו שנעלה את יודפת כי זו הייתה הצגה עם הכי הרבה ביקוש. חשבנו שנעבוד עליה שבועיים, אבל אז אתה פותח ורואה שאינך יכול לעשות מה שעשית לפני 6 שנים, לא במוסיקה לא בעבודה הבימתית. התוצאה היא הצגה אחרת לגמרי - החל מהסט: הפעם נציג ברובע ההרודיאני בתוך בתי הכהנים, דרך הבימוי והמוסיקה. הקהל גם יוצא עם תובנות אחרות. מדהים כמה הטקסט הוא חומר ביד השחקן".

השנה אתם פותחים את 'אור בהיכל' שלכם באריאל. מה עוד מתוכנן?

"אנחנו נהיה בירושלים, נתניה, פ"ת, רחובות, מודיעין וצפת ובמקומות נוספים אחרי חנוכה. בשנה שעברה עמדנו על 7,000 מבקרים, כך שיש ביקוש. זה אולי מפתיע אבל 'אור בהיכל' אף פעם לא היה רווחי, זה היה אחד הפרויקטים ההתנדבותיים שלנו. רצינו ליצור אלטרנטיבה תרבותית למי שלא רוצה פסטיגל וקופיקו".

ואיך פותרים את בעיית הבלאגן בפסטיבל? 

"השנה זה יהיה אחרת. כל מבקר יצפה בשתי הצגות, אחת גדולה ואחת קטנה. מרגע שהוא ייכנס הוא יידע לאיזו הצגה הוא משובץ, באיזו שעה, ובהצגות הגדולות המקומות גם מסומנים. במקביל יתקיים יריד הפעלות".

עשור, אומר אלפסי, היא נקודת מבחן מאוד גדולה. "במידה מסוימת בעשר השנים הבאות אנחנו צריכים להעז יותר. עם השנים הפכנו קונבנציונאליים, ואנחנו צריכים לחזור להשתולל, להעז ולהתחזק. 'תאיר' זה לא רק אני אלא צוות גדול שמסור ונאמן לרעיון".

ofralax@gmail.com