בשבע 418: עולים על הבמה

'אי זוגי' העוסקת בצורה מקצועית בזוגיות מוכיחה שהתיאטרון הדתי כבר מזמן אינו רק 'הצגה של הדוסים הכי מצחיקים מבני עקיבא'

עפרה לקס , י"א בכסלו תשע"א

'אי זוגי', תיאטרון 'אספקלריא'. כתיבה: אילת שינברג, בימוי: מיכל ורד. משחק: אסף ברזניצקי, יוסף פקנהיים, חגי לובר ונדב צדקה.

בשורה הראשונה והתחתונה: הייתה הצגה מק-צו-עית. כזאת שלפני 10 שנים יכולת לצפות בה בקאמרי (פלוס מילים לא מי יודע מה, ומינוס לבוש של השחקנים) ולצקצק בלשון ש'הם יודעים לעשות תיאטרון וחבל שאנחנו לא'. אז זהו. זה כאן. המסרים החינוכיים עדיין נמצאים בכמות רבה מדי ויש עוד שאלות שראוי להשאירן פתוחות, אבל המקצועיות של המונולוגים והדיאלוגים, התחקיר שנעשה לפני, והבימוי המדויק שהביא אל הבמה שחקנים אמינים - זה זה! עלינו כיתה. אפשר ללכת להצגה ולאהוב בה דברים, או לא, ולא לבלוע את הרוק, כי זו הצגה של דוסים והשחקנים הם בעצם החקיינים הכי טובים של הסניף שהחליטו לעלות על הבמה.

אחרי ההקדמה המתפרצת-בלי-רשות-הזאת, כדאי גם לכתוב על מה ולמה המהומה. ובכן 'אי זוגי': גדעון הוא מנכ"ל משרד פרסום בשנות ה-40 לחייו, ציני ומרוצה מעצמו ושומר על כבודה של הגבריות. יואב הוא מנהל חנות שמוערך בעבודה, אבל לא בבית ולא בעיני עצמו. ואלעד הוא דוס ילד טוב ירושלים, שהרינגטון שלו הוא 'מי אוהב אותך יותר ממני', אבל נאלץ לשקר לאשתו ולומר לה שהוא בשיעור אצל הרב. לאן באמת הלך אלעד? לסדנה קבוצתית לייעוץ זוגי, שם הוא פוגש למרבה החלחלה את גדעון ויואב, והוא בכלל חשב שמדובר בייעוץ פרטני... גם יועד, היועץ יודע-כל שהקליינטים שלו עוד יטיחו בו "אצלך הכל פשוט", אינו חף מבעיות. את הלילה שאחרי מפגש הסדנה ראשון הוא עומד לבלות עם יואב. ולא, אל תצפו שנגלה באלו נסיבות.

על כורחם של המשתתפים, הם חושפים בסופו של דבר את כאביהם ותרים ביחד אחרי פתרון. האחד אינו מוערך בביתו, השני מתמודד עם תלותיות ומחויבות עמוקה, האחד מעיין רגשותיו יבש וכולם מחפשים אחרי הדבר ההוא, ששמו אהבה, ומדברים אליה ועליה.

ההצגה, כאמור, מלאה במסרים, על תקשורת בינאישית וזוגית, על אהבה ואחריות ועל הרצון לא לוותר גם אם יש מכשולים בדרך. רגעים לא מעטים הם מטלטלים ומדהימים, ואחרים מצחיקים מאוד. השחקנים מאוד אמינים, וגם הטקסט, פרי תחקיר והתייעצות עם יועצים אותנטיים ומה שגורם להזדהות איתם ועם כאבם.

חוץ מחוויית ההצגה יש גם שמחה על כך שנושא חשוב ולא מספיק מדובר, בשיחות גברים לפחות, עולה על פני השטח, מדובר ומטופל ומעורר מחשבה.

'אי זוגי' המומלצת נמצאת בשלבי הרצה. הפרמיירה החגיגית תתקיים ב'בית ציוני אמריקה' במוצ"ש חנוכה. בבית 'אספקלריא' הירושלמי והאינטימי (50 מקומות בלבד) מציגים בכל מוצ"ש הצגה אחרת. אבל המקום צר מלהכיל את הבאים. לובר וחבורתו מבקשים להזמין כרטיסים מראש כדי שלא תצטרכו, כמו שקרה במוצ"ש האחרון, לשבת במעבר.

ofralax@gmail.com