בשבע 419: עסקת ההקפאה תקועה

פקיד אמריקני בכיר רומז כי וושינגטון לא תסתפק בהקפאה קצרת טווח

רוני ארזי , י"ח בכסלו תשע"א


פקיד בכיר שצוטט בידיעה רמז כי המטוסים המשוכללים ויתר ה'מתנות' שמציעה ארה"ב, לא יימסרו בתמורה להקפאה קצרת טווח שתוביל למבוי סתום. "לא נבזבז את האמינות והכספים שלנו על מחוות טקטיות עם חיי מדף קצרים"
בשבוע בו מלאה שנה להחלטת הקבינט להקפיא את הבנייה ביהודה ושומרון לעשרה חודשים, ממשיכה ישראל לנהל דיאלוג עם ארה"ב באשר להקפאת בנייה נוספת. אם בסוף השבוע שעבר נדמה היה שמדובר בהחלטה גמורה, כעת מצהירים שרים מפורשות כי טרם הושג כל סיכום עם הממשל בוושינגטון באשר לדרישותיה של ישראל, וכי הסיכוי להשגת הסכמה בעניין - הולך ומתרחק.

יו"ר ש"ס אלי ישי, שיחד עם חברו למפלגה השר אריאל אטיאס מונעים כרגע מרה"מ להעביר את החלטת ההקפאה בקבינט, אמר השבוע כי "ישנם קשיים עצומים והאמריקנים לא מוכנים להתחייב". הוא הוסיף כי גם אם תסכים ארה"ב בכתב לדרישותיה של ישראל להמשיך לבנות בירושלים ושלא להקפיא בשלישית את הבנייה, תועבר העסקה להכרעתו של הרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של ש"ס.

כתב העת הביטחוני 'דיפנס ניוז' דיווח השבוע כי בבית הלבן לא אהבו את הפרסומים בישראל על הצעת הממשל להעניק לישראל תמריצים בתמורה להקפאה בת שלושה חודשים. פקיד בכיר שצוטט בידיעה רמז כי המטוסים המשוכללים ויתר ה'מתנות' שמציעה ארה"ב, לא יימסרו בתמורה להקפאה קצרת טווח שתוביל למבוי סתום. "לא נבזבז את האמינות והכספים שלנו על מחוות טקטיות עם חיי מדף קצרים", אמר המקור.

בינתיים, בהתיישבות לא שוקטים על השמרים וביום ראשון האחרון השביתו המועצות ביהודה ושומרון את פעילותן ואלפים יצאו להפגנת מחאה מול ישיבת הממשלה בירושלים. השר עוזי לנדאו מישראל ביתנו, עזב את הישיבה כדי להשתתף בהפגנה ואמר כי הדרישה לסגת לקווי 67' מוכיחה שהעולם אינו מבין את צורכי הביטחון של ישראל. "על כל מי שישראל יקרה לו ורוצה לנצח את הטרור, לדחות את הדרישה לשוב לקווים שהגדיר אבא אבן כקווי אושוויץ", אמר לנדאו.

המטה המשותף של ועדי המתיישבים ותנועת קוממיות, שארגנו את ההפגנה ביום ראשון, מתכוון להמשיך במאבק נגד חידוש ההקפאה ובשבוע הבא ימוקד הקמפיין בשרים שטייניץ וסער.

במקביל, אישר השבוע בג"ץ עתירה שהגישו ועדי המתיישבים, נגד החלטת המשטרה לאסור עליהם להפגין מול בתי שרי ש"ס החברים בקבינט, אלי ישי ואריאל אטיאס, במחאה על נכונותם להימנע בהצבעה בקבינט על העסקה עם ארה"ב, באם יתקבלו תנאיהם. הרכב השופטים, בראשות הנשיאה בייניש, קבע כי יש לאפשר את קיום ההפגנה, תחת מגבלות קשות: הפעילים יפגינו במרחק חמישה מטרים מבתי השרים ובמשמרות שלא ימנו יותר מחמישה פעילים בכל פעם. ההפגנות ייערכו בשעות אותן תקבע המשטרה ומבלי שהפעילים יורשו להשתמש באמצעי הגברה.