בשבע 419: "הגדר בדרום לא תועיל אם לא ישתנו הוראות הפתיחה באש"

ללא שינוי מפורש של הוראות הפתיחה באש, גם הגדר בגבול מצרים עשויה להיות חסרת כל משמעות – כך אומר ל'בשבע' גורם צבאי בכיר.

חגי הוברמן , י"ח בכסלו תשע"א

ביום שני השבוע החלו העבודות בפרויקט הקמת הגדר בגבול בין ישראל למצרים, במטרה למנוע את תופעת המסתננים וההברחות לישראל דרך הגבול.

לדברי הגורם הביטחוני, הוראות הפתיחה באש בגבול מצרים, כמו גם בגבול ירדן, אוסרות ירי על מי שחוצה את הגדר – כיוון שהגבול מוגדר "גבול של שלום". זאת בניגוד לגבול עם סוריה או לגבול עם לבנון, שם מותר לפתוח באש מיידית לעבר כל מי שחוצה את הגדר.

בצה"ל חוששים שהגדר לא תצליח לבלום את חדירת המסתננים, ותהווה לכל היותר עוד קושי לא מסובך שניתן יהיה להתגבר עליו.

בצה"ל מכנים את הגדר "טיפשה". בניגוד לגדר המתוחכמת שנבנתה בגבול לבנון עם חיזבאללה, זו תורכב רק מגדר תלתלית ומגדר תיל. לפי התכנית, מתוך 240 קילומטרים של גבול מאזור כרם שלום ועד לאזור טאבה ייבנו בשלב הראשון שני קטעים בלבד - מאילת צפונה לאורך 60 ק"מ, ובצפון הגבול כהמשך של כ-60 ק"מ ל'חומת הפלדה' המצרית בציר פילדלפי. עבודות הגדר מתוקצבות על ידי הממשלה ב-1.35 מיליארד שקל.

בשל תנאי השטח הלא פשוטים, שכוללים חול טובעני, רוחות ומזג אוויר קיצוני, הסתייעו באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל) במומחים לגיאולוגיה מהארץ ומהעולם. לאור העובדה כי עד כה לא נעשה פרויקט מורכב של הקמת גדר בחולות נודדים בישראל, במרכז הבינוי בחנו גם פתרונות מרחבי העולם בעזרת סיוע של תעשיות ביטחוניות וכן מומחים בנושא. בין היתר, ציינו במרכז כי במצרים ובערב הסעודית כבר התנסו בהקמת מכשול ביטחוני.

מנכ"ל משרד הביטחון אודי שני אמר השבוע בדיון בוועדה לענייני עובדים זרים בכנסת כי קיימות שלוש רמות של פעולה מול הבעיה: המכשול הפיסי בגבול הדרומי, מתקני השהייה וקנסות למעסיקים. שני ציין כי הדרך להתמודדות עם הבעיה היא "לבלום את הכדאיות הכלכלית של ההסתננות". לדבריו, חלק מהכדאיות הכלכלית של התופעה קשורה ברשת עסקית שמפעילים בדואים בדרום כדי לסייע למסתננים. הוא הדגיש כי משרדו מקווה להשלים את בניית המכשול תוך כשנה וחצי, אבל ייתכן שהעבודה תתארך מעבר לכך.

עוד אמר שני כי תוך כחצי שנה אמור לקום מתקן השהייה בקציעות לכעשרת אלפים מסתננים. כמו כן הוא ביקש להדגיש את חשיבות הקנסות למעסיקים כגורם מכריע במיגור התופעה.

הקמת הגדר אושרה לפני כשמונה חודשים על ידי הממשלה. חלק מהגבול יגודר באמצעות מכשול פיזי ובחלקו האחר יוצבו אמצעי התראה. עפ"י הערכות בצה"ל, בשנה האחרונה נתפסו בגבול 1.3 טון חשיש ו-130 ק"ג הרואין. כמו כן, 5,000 מסתננים זרים הבריחו את הגבול.