בשבע 419: תושבי יצהר: המשטרה רודפת את אנשי היישוב

התנכלויות המשטרה לתושבי יצהר נמשכו גם השבוע, והפעם בדמות פשיטה באישון לילה על בתי התושבים, למטרות ביצוע חיפושים וזימון לחקירה.

חגית רוטנברג , י"ח בכסלו תשע"א

התנכלויות המשטרה לתושבי יצהר נמשכו גם השבוע, והפעם בדמות פשיטה באישון לילה על בתי התושבים, למטרות ביצוע חיפושים וזימון אזרחים לחקירה. ביצהר מספרים כי ביום ג', סמוך לשעה אחת לפנות בוקר, הגיעו עשרות שוטרי יס"מ ומג"ב ליישוב. לדברי התושבים, השוטרים כלאו את שומר היישוב בעמדתו ונטלו ממנו את השַלט המפעיל את השער החשמלי. לאחר מכן חדרו לבתים מבלי שהציגו צווי חיפוש ועצרו אדם שלטענתם לא התייצב למשפט וכן ביקשו לזמן ל'שיחת בירור' צעיר, שכבר אינו גר ביישוב מזה שנה וחצי.

ביצהר אומרים כי "מדובר בעוד ניסיון עקר של המשטרה לפגוע בתושבי יצהר, ומדובר בהוראה 'שמגיעה מלמעלה' בתקופה האחרונה לרדוף את היישוב".

נזכיר כי רק בשבוע שעבר פשטו שוטרים על פנימיית ישיבת עוד יוסף חי ביצהר, בפיקודו של מפקד מרחב שומרון החדש, קובי שבתאי. השוטרים נכנסו למגורי הבחורים ללא צווי חיפוש, הפכו את תכולתם והסתלקו כלעומת שבאו. לדברי השוטרים במקום "המשטרה יודעת גם היא לגבות תג מחיר". אמירות אלו, טוענים התושבים, נאמרו בעקבות תקר שאירע לג'יפ משטרה שהגיע מספר שעות קודם לכן לזמן לחקירה נער תושב היישוב.

במהלך השבוע שעבר עמדה ניידת משטרה בצומת היישוב, וחילקה דו"חות תנועה לרכבים שנכנסו ויצאו מיצהר. לאחר שצלמים מהיישוב הגיעו לתעד את הנעשה, הסתלקו השוטרים אך שבו לאחר מספר שעות ופעלו באופן דומה.

ביצהר אומרים בתגובה כי "העובדה שמשטרת ישראל עסוקה ברדיפת תושבי יצהר ובמעצרם המיותר באישון לילה, במקום לעצור את ניצב אורי ברלב החשוד בעבירות חמורות, מוכיחה כי מדובר בגוף מסואב החייב לעבור 'ניקוי אורוות' יסודי".

במשטרה אומרים כי החיפוש ביצהר נעשה עם צווים כנדרש וכי נגד האנשים שנלקחו לחקירה היו צווי מעצר חתומים בידי שופט. הפעילות בוצעה בשעה שנבחרה, לאחר הערכת מצב בה הוחלט על השעה המתאימה לפעילות זו.

לגבי חלוקת הדו"חות אומר דובר מחוז ש"י כי באותה יממה חולקו שלושה דו"חות בלבד, אחד מתוכם לתושב תפוח. "המספר הזה מדבר בעד עצמו. זוהי חלק מפעילותה השגרתית של המשטרה לאכוף את חוקי התנועה", הוא אומר ומוסיף: "המשטרה מכבדת את תושבי יצהר, ומטרתה לתת שירות שווה לכולם. אין כאן פעילות מגמתית, אך אי אפשר למנוע מהמשטרה לבצע את תפקידה".