בשבע 419: פסילת תשדיר נגד המיסיון

'יד לאחים' מאיים לעתור לבג"ץ בעקבות פסילת תשדיר נגד המיסיון

עדי גרסיאל , י"ח בכסלו תשע"א

האם קריאה לשמירת הזהות היהודית ושלילת פעילות המיסיון מנוגדות לכללי הפרסום ברדיו? על פי תגובות שקיבל ארגון 'יד לאחים', התשובה ככל הנראה חיובית.

לאחרונה דחו תחנות הרדיו הממלכתיות קול ישראל וגלי צה"ל, תשדיר של 'יד לאחים', שהזהיר מפני הטפה מיסיונרית וקרא לשמור על הזהות היהודית. התשדיר, שכלל משפטים כמו "נשמה, אל תיתן שיעבדו על הנשמה שלך", נועד לעורר את מודעות בני הנוער להטפה מיסיונרית באירועים ובפסטיבלים.

מרשות השידור נמסר בתגובה לפניית 'בשבע' בנושא כי "נוסח תשדיר הפרסומת לא עמד בכללי הפרסומת הקבועים בחוק. מנהל הרדיו דרש משפ"מ (שירותי פרסומת מאוחדים), להתאים את תוכן הפרסומת לכללים המותרים ברדיו".

מקור בשפ"מ מסר ל'בשבע' כי הסיבה לדחייה היא סעיף בתקנון רשות השידור הקובע כי פרסומת אסורה לשידור אם היא כוללת "פגיעה בדת, בלאום, בעדה, או במין, לרבות פגיעה ברגשות הדתיים של חלק זה או אחר מאוכלוסיית המדינה..." באותו סעיף, באופן אירוני משהו, נאסרה גם "פרסומת לגורמים מיסיונריים וכתות". 

בגל"צ השיבה לפניית 'יד לאחים' קרן גונן, סגנית המנהל הכלכלי והשיווקי בתחנה, כי התשדיר "פוגע ברגשותיהם הדתיים של חלק זה או אחר באוכלוסייה". היא הוסיפה כי "הפעילות של העמותה, גם אם היא חוקית ולגיטימית – שנויה במחלוקת אידיאולוגית". פניית 'בשבע' לגל"צ להבהרות בנושא לא נענתה עד מועד סגירת הגיליון.

למרות התשובות השליליות, אנשי 'יד לאחים' אינם מתכוונים לוותר. הם פנו באמצעות עורך הדין יורם שפטל למנהלי תחנות הרדיו בדרישה לאשר את פרסום התשדיר. "מדינת ישראל הינה להזכירכם מדינה יהודית. אין תשדיר ראוי יותר לתחנת רדיו במדינה יהודית, מאשר התראה כלפי יהודים מפני פעילות מיסיונרית אנטישמית בקרבם", כתב שפטל. במידה ודרישתם לא תיענה, הודיע עורך הדין כי הוא מתכוון לעתור לבג"ץ.