בשבע 419: שאלת השבוע

מה צריכה ממשלת ישראל לעשות כעת כדי להביא לשחרורו של פולארד בקרוב?

ירעם נתניהו , י"ח בכסלו תשע"א

לבקש בצורה רשמית / ח"כ נחמן שי (קדימה)

נחמן שי

על ממשלת ישראל לתבוע מממשלת ארה"ב בצורה דיפלומטית, רשמית וגלויה את שחרורו של פולארד לאחר 25 שנה.

נתפס מרגל שלנו, הבענו את צערנו, אנשים בדרגים שונים שילמו מחיר על העניין הזה, כולל כמובן פולארד עצמו שנידון למאסר ארוך. לאחר רבע מאה בהחלט אפשר לשחרר אותו ולסגור את הסאגה הזו שמעיבה על יחסי ישראל-ארה"ב.

אם פולארד ידע משהו – המידע הזה חסר ערך כבר מזמן, ואין שום סיבה בעולם להחזיק אותו. למה האמריקנים כן מחזיקים אותו? היה שלב שטענו שהם עושים זאת כי הם צריכים ללמד אותנו לקח, להתריע, ליצור מאזן אימה שאיש לא יעז לעשות זאת שוב. כך או כך, אני מאמין שישראל לא מרגלת עוד בארה"ב, ולאחר 25 שנים איני רואה סיבה שהוא ימשיך לשבת בכלא.

למה ישראל לא פועלת רשמית לשחרורו? בעבר, בעיקר בהסכם וואי, היינו קרובים לשחרורו, אבל זה לא יצא לפועל כי הייתה התנגדות בארה"ב. אבל היום יש תנודות גם בארה"ב עצמה, כך שאיני יודע לומר למה. הרי איני מנהל את יחסי החוץ של מדינת ישראל. אולי הנושא לא מספיק חשוב לממשלה, אולי בנו שם סולם עדיפויות אחר. בנימין נתניהו לא צריך אותי בשביל הנושא הזה, הוא מספיק חכם להבין מה הוא צריך לעשות. אלא אם כן יש בידיו מידע סודי ומסווג שעצם העלאת הנושא תזיק ליחסים עם ארה"ב. הרי בוא נהיה כנים, זו פרשה לא נעימה כי מדובר במרגל ישראלי במדינה ידידותית. אבל חשוב לזכור שישראל כבר לקחה אחריות, חזרה בה ועשתה כל שביכולתה.

 

הווטו של טנאט / זלמן שובל - לשעבר שגריר ישראל בארה"ב

איני יכול לומר מה על הממשלה לעשות כעת, מפני שלממשלה יש סדר קדימות ורק היא ורה"מ יכולים להשיב על השאלה. אני כן יכול לומר מה בנימין נתניהו עשה בכהונתו הראשונה כדי לנסות לשחרר את פולארד. מובן שאין זאת אומרת שמנהיגים ודיפלומטים ומדינאים ישראלים נלאו מניסיונות אחרים, ואפילו זכורה לי שיחה נוקבת בין אליקים רובינשטיין –ששימש בזמנו כראש לשכתו של רה"מ יצחק שמיר – ובין הגברת ג'אנט רינו, אז שרת המשפטים בממשל קלינטון, ששוחחו כדי להביא למשפט חוזר או לחנינה כדי להביא לשחרור, אך לשווא.

נתניהו, לפני ועידת וואי שהתקיימה ב-1998, נפגש עם הנשיא קלינטון ודרש ממנו, כחלק מהמערכה הכללית של ההסכמים המתוכננים, לשחרר את פולארד. קלינטון נענה לבקשה, כמו שהוא עצמו מאשר בזיכרונותיו. אבל כשהגענו לאחוזת וואי והחלו הדיונים שהתרכזו בנושא הפלשתיני, הודיע קלינטון לנתניהו שעל אף שאינו מכחיש את הסכמתו לשחרור הוא לא יכול לעמוד בהבטחתו כי ג'ורג' טנאט, ראש הסי-איי-איי והאיש הבכיר בקהילת המודיעין האמריקנית, הודיע לו שקהילה זו מתנהג לשחרורו בחריפות, ואם קלינטון יורה לו לשחרר את פולארד הוא עצמו יתפטר מתפקידו – דבר שהיה מביא למעין התקוממות כללית כנגד קלינטון במערכת המודיעין.

כמובן, קשה לדעת אם אכן זו הייתה התמונה כולה או שקלינטון חיפש תירוץ כדי שלא לקיים את הבטחתו, אבל גם טנאט מאשר את הסיפור בזיכרונותיו. להערכתי, בקהילת המודיעין קיימת גישה שפולארד לא רק מעל באמונו של הממסד שבו פעל אלא שיש להשתמש בו גם כגורם מרתיע בפני מקרים דומים בעתיד. ההתפתחות הזאת גרמה למשבר זמני וקשה בשיחות, ולא היה חסר הרבה שהמשלחת הישראלית תארוז את מזוודותיה ותחזור ארצה.

כך שבמענה לשאלה אני מזכיר שתמיד היו בקשות לשחרור פולארד מצד כל מיני גורמים, אבל לא בסדר גודל כזה שכלל חישוקים כמו בבקשה של נתניהו אשר היה הראשון ששם את עניין פולארד על השולחן ממש. לצערי, רה"מ העלה חרס, ורק הוא והממשלה יכולים לקבוע ולדעת מה עליהם לעשות היום כדי להביא לשחרורו בהקדם.

 

למנות פרויקטור לנושא / אפי להב - פעיל בוועד להשבת יהונתן פולארד הביתה

אפי להב

על ממשלת ישראל והעומד בראשה מר בנימין נתניהו לפעול בדיוק כמו שמצפים מהם כל אזרחי מדינת ישראל, על בסיס הערך העליון שעליו חונכנו והוא שלא משאירים חייל פצוע בשטח. יהונתן פולארד הושאר בשטח ללא דורש כבר חצי יובל שנים.

ראש הממשלה חייב לפעול ללא הפסקה ובכל העוצמה מול נשיא מעצמת העל, ארה"ב, שוחרת הצדק וזכויות האדם, ולתבוע את שחרורו מכל הסיבות שבעולם, ובעיקר כי יהונתן שילם את חובו לחברה האמריקנית מעל ומעבר.

אי אפשר להטיף לכל העולם בנושאי צדק וזכויות אדם, אבל כאשר זה נוגע לאמריקנים עצמם יש אמות מידה אחרות ומוסר אחר.

נתניהו צריך להזכיר לאמריקנים שהסוכן שלנו לא ריגל נגדם ולא לטובת מדינת אויב לארה"ב, אלא בעד מדינה ידידותית כמו ישראל הנמצאת מאז הקמתה בסכנה קיומית מתמדת.

הדבר הראשון שרה"מ צריך לעשות הוא להודיע בפומבי וללא שהות נוספת שממשלתו מחויבת לשחרורו של הסוכן שלה ושהיא החליטה לעשות הכול כדי להביא לשחרורו. שבענו ממדיניות הלחשושים וההשתקות שלא הובילה לשום מקום וקיבעה את יהונתן בכלא האמריקני כבר חצי יובל שנים.

הדבר השני שצריך לעשות הוא למנות לאלתר פרויקטור שיהיה מחויב לנושא ויפעל יום ולילה בזירה שלנו ובעיקר בזירה האמריקנית כדי להביא לסיום הפרשה הכואבת הזו.

הדבר השלישי הוא להורות מיד לשגריר ישראל בארה"ב ליצור קשר עם פולארד בכלא האמריקני, לבקרו, ללוות אותו ולספק לו את כל צרכיו וענייניו עד לשחרורו. והדבר האחרון: להיערך לקליטתו בארץ, לשובו לאשתו ולחיק משפחתו בצורה טובה וחלקה.

המסר לראש הממשלה הוא פשוט, אתה היית ראש הממשלה היחיד שכמעט הביא לשחרורו בוואי פלנטיישין, וכעת עליך לפעול ולהשלים את המלאכה עפ"י העיקרון "המתחיל במצווה (מצוות פדיון שבויים) אומרים לו גמור". ויפה שעה אחת קודם.

תשובות הגולשים

להפסיק לפחד

הדבר היחיד שהמדינה צריכה לעשות בשביל לשחרר אותו הוא - לא יאומן כמה מסובך הרעיון - לדרוש את שחרורו המיידי ללא שהיות של יום אחד אפילו.
ראו מה ממשלת רוסיה עשתה כאשר ארה"ב תפסה מרגלים רוסים שרוסיה הודתה במפורש שהם פעלו למען אינטרסים רוסיים ואנטי אמריקניים!

אך פולארד, שלא פגע בביטחון האמריקני, אלא דווקא הוסיף לחוסנו הכללי ע"י ששלח מידע לישראל ששומרת על אינטרסים ישראליים ואמריקניים מובהקים במזרח התיכון, דווקא הוא נמצא בכלא לזמן בלתי מוגבל.

הסיבה שממשלת ישראל לא דרשה באופן מוצהר לשחררו, היא הפחד ממה שהוא 'עלול' לחשוף על הבגידה הישראלית בו.

אין להם שום אינטרס לשחרר אדם שיחשוף את בוגדנותם בעם ובאסיר ציון יהונתן פולארד.

אבל ברגע שנבין ש'ידידתנו' ארה"ב אינה אלא עוד ממשל שהאינטרס היחידי שלו הוא - הוא בעצמו ותו לא, העסק ישתנה.

אליהו הלוי, ירושלים

למסור את הנפש

זה מה שצריכה מדינת ישראל לעשות, אם נצטרך להגיע לכך', מסירות נפש'. אני חושב שאדם שמסר את נפשו למען עם ישראל מן הראוי שגם אנו נמסור את נפשנו למענו, בכל צורה שתקרב את שחרורו: בפגישות של רה"מ עם נשיא ארה"ב למען שחרורו, במכתבים לרה"מ עליהם חתומים רבנים וח"כים, ובהפגנות מחאה מול הבית הלבן ומול ביתו של ראש ממשלת ישראל. לראש הממשלה ולנשיא המדינה אני אומר: תנהגו עם קצת 'אהבת ישראל', קצת אכפתיות. למה לכם להיות כפויי טובה? למה ששמכם יחקק בהיסטוריה היהודית כמנהיגים שלא פעלו לטובת הכלל והפרט כלל?
לסיכום: צריכים את יהונתן בבית! איך? בכל דרך אפשרית, וגם בכאלה שלא כל כך.

בני אשר, טבריה