בשבע 419: עולה עולה

יעל טובול עלתה מצרפת לישראל לפני למעלה מעשרים שנה מתוך אהבה גדולה לארץ. מאז ומתמיד עסקה בעידוד עלייה

שמואל אדלמן , י"ח בכסלו תשע"א

יעל טובול עלתה מצרפת לישראל לפני למעלה מעשרים שנה מתוך אהבה גדולה לארץ. מאז ומתמיד עסקה בעידוד עלייה, ובחמש השנים האחרונות עבדה בפרויקט 'עלייה קהילתית' המשותף למשרד הקליטה ולכמה ערים גדולות, ומיועד לעולים מצרפת. במסגרת הפרויקט נוצר קשר אישי עם משפחות עולים עוד בצרפת, והן מקבלות ליווי צמוד במשך שנתיים. "מדובר במשפחות צעירות עם ילדים", מסבירה יעל, "הפרויקט מסייע במגוון תחומים כמו בשילוב הילדים בבית הספר על ידי מועדוניות נוער שפועלות אחר הצהריים, או עזרה לימודית בהשלמת פערים במקצועות עברית ותנ"ך. כמו כן יש דגש על הכרת ואהבת הארץ באמצעות טיולים ומיזמים שונים. מעל לכל, העולים יודעים כי יש אוזן קשבת לכל בעיה". מתברר כי לעיתים דווקא פתרון הבעיות הקטנות כמו דוח חנייה שהעולה החדש אינו מבין את תוכנו, או סיוע בהכוונה לבית ספר מתאים לילד הוא זה שיוצר את ההבדל. אם לשפוט לפי מבחן התוצאה, מדובר בהצלחה. הפעלת הפרויקט הורידה באופן ניכר את אחוזי העולים שחוזרים לארצות המוצא. בעיר נתניה, למשל, נקלטו בסיוע הפרויקט למעלה מ-400 משפחות. חלק גדול מהן מגיע עם זיקה עמוקה למסורת ובמהלך הזמן מתחזקת אצלם הזהות היהודית ותחושת השייכות לישראל.

ואולם, מתברר כי חרב הקיצוצים הונפה על המיזם. הקיצוץ בא לידי ביטוי הן בצמצום משמעותי של כוח האדם שיעמוד לרשות העולים והן בתכנים של הכרת הארץ ועוד. ניסיון העבר מלמד שקליטה לא מוצלחת עלולה לפגוע לא רק בעולים אלא בחברה כולה.

אלעד סון, דובר המשרד לקליטת עלייה אומר בתגובה:

תוכנית 'עלייה קהילתית' שפעלה לקליטת עולים ממקומות שונים בעולם, וצרפת ביניהם, כללה, בין השאר, פרויקטורים אשר ליוו את העולים בשלבי הקליטה.

תכנית זו, אשר קלטה מאות משפחות של עולים מצרפת ויצרה תשתית חזקה להמשך הקליטה החברתית של עולים נוספים, מסתיימת בסוף דצמבר 2010.

המשרד לקליטת העלייה מפעיל תוכניות חלופיות על מנת להקל על תהליך השתלבותם של העולים בישראל. בימים אלה נבדקת האפשרות להעסיק באותן תוכניות פרויקטורים נוספים לטובת כלל העולים. כאשר תגובש ההחלטה הסופית היא תפורסם לציבור.