בשבע 420: הערבים דרשו להפציץ

מסמכי ויקיליקס מוכיחים שאובמה ניסה להטעות את ישראל וכי ערב הסעודית וירדן ביקשו מארה"ב לפעול צבאית נגד איראן

רוני ארזי , כ"ה בכסלו תשע"א

האם סערת 'ויקיליקס' היא פרשת השנה? לא בטוח, אבל אין ספק שהשלכותיה עוד ילוו אותנו בתקופה הקרובה, ואם להאמין לדברי אנשי האתר, היד עוד נטויה והמבוכה עוד רבה. על המצב כרגע בארה"ב שאחרי ההדלפות, ועל השלכותיה של הפרשה על ישראל, ביקשנו לשוחח עם הפרופסור איתן גלבוע מומחה לענייני ארצות הברית מאוניברסיטת בר אילן, שאומר ל'בשבע' כי על הנשיא אובמה ללמוד משגיאותיו ולשפר את הקשרים עם בנות בריתה של ארה"ב.

מי המפסידים הגדולים של הפרשה הזו?

"ארה"ב ואיתה כל המערב. מעכשיו, לפחות בטווח הקצר, כל גורם דיפלומטי ומודיעיני שיבוא במגע עם ארה"ב, ישאל את עצמו האם להעביר את כל המידע שברשותו, מתוך הנחה שהחומר הזה יכול מחר להופיע מודלף כמו שהוא. אני מעריך שהדבר קורה כעת גם בקרב האמריקנים עצמם. התוצאה היא שמידע חשוב לקבלת החלטות לא יגיע לאן שצריך.

בסופו של דבר ארה"ב תיחלש וכל הגורמים האנטי-אמריקניים יוכלו לנצל את חולשתה, ובראשם הטרור האיסלמי הפונדמנטליסטי והמדינות המתגרענות כמו איראן וצפון קוריאה. אגב, אם ארה"ב נחלשת אז גם ישראל נחלשת, כבעלת בריתה".

ומי המרוויח?

"החוקרים, שיש להם את כל המסמכים. חומר מהסוג הזה נחשף בדרך כלל אחרי 50 שנה, כשארה"ב בקושי משחררת איזה כרך של מסמכים המגלים מעט על מדיניות החוץ והביטחון שלה. זה חסר תקדים שכל כך הרבה מסמכים יוצאים החוצה ואפשר כך לעשות מחקר. זה מזכיר לי שב-1971 חוקר הדליף 43 כרכים של מחקר שנעשה בפנטגון על מלחמת וייטנאם והחומר הזה שימש אחר כך לא מעט לחוקרים".

מהן ההדלפות הקשות ביותר שנחשפו השבוע?

"אפשר לחלק את ההדלפות לכמה סוגים. יש את החלק שמעמיד במבוכה את ארה"ב, בגלל כל מיני התייחסויות למנהיגים ולאירועים, כמו חיפוש מידע על מזכ"ל האו"ם והחפרפרת בממשלת גרמניה. הנושא השני הוא בעיות המדיניות, כמו ההפתעה שמדינות כמו סעודיה וירדן פנו נגד הגרעין האיראני - זה מסוג הדברים שהמדינות האלה לא אומרות בפומבי, ואפילו להיפך. והחלק השלישי הוא הסודות שנחשפו, כמו אתרי טילים גרעיניים על אדמת אירופה ובטורקיה שזה כבר ממש מסוכן".

האם נחשפה כאן צביעות מפתיעה?

"כולם עושים את זה. גם המדינות שמבקרות כעת את ארה"ב עושות את זה. זה הסגנון שישנו בחילופי תשדורות בין נציגויות דיפלומטיות ואנשי מודיעין לבין מערכת קבלת ההחלטות. דווקא בישראל, כמו שאמר ראש הממשלה, אין כזה פער גדול בין מה שאומרים בישיבות סגורות לבין מה שמתפרסם, כי מה שנאמר מודלף כל הזמן. אני זוכר שרפאל איתן (רפול) סיפר שכשהיה רמטכ"ל היה מתערב עם הנהג שלו, בדרך מישיבת הממשלה בירושלים לבניין הקריה בתל אביב, מתי יודלפו הדברים שאמר לשרים - האם כבר בסיבוב מוצא או רק בצומת לטרון".

מיהו, ככל הידוע, המקור למסמכים?

"זה יכול להיות אדם שהייתה לו נגישות למאגרים והוא פשוט רוקן אותם ומשחרר כעת טיפין טיפין. אבל כנראה שיש עוד מדליפים שיש להם את הנגישות למסמכים האלה ואבטחת המידע כשלה. הרי גם בארץ זה קרה - ענת קם צרבה אלפיים מסמכים על תקליטור והדליפה אותם, עשו חקירה ובסוף הגיעו אליה. יכול להיות שגם כאן יצליחו להגיע אל האחראי".

לו אתה יועץ לנשיא אובמה, כיצד עליו לנהוג כעת?

"המדיניות שהממשל נוהג בה נכונה. הזהירו את המדליף, התריעו בפני המדינות שעלולות להיפגע והצהירו שהדברים שמופיעים בתכתובות הם לא המדיניות הרשמית של ארה"ב. מה שכן, אני חושב שהם צריכים לשקול כעת את האסטרטגיה שלהם - המסמכים מראים שערב הסעודית וירדן ביקשו מארה"ב לפעול צבאית נגד איראן. כל הזמן האמריקנים אומרים 'חייבים להגיע לפתרון הסכסוך הישראלי-פלשתיני, כי אחרת אי אפשר יהיה לגייס את מדינות ערב המתונות למאבק באיראן'. אובמה יצר זיקה בין שני הדברים ועכשיו ברור שהמדינות האלה דרשו ממנו לפגוע באיראן בלי כל קשר לסכסוך. זאת אומרת שכל העמדה הזו מלכתחילה הייתה מופרכת, והמסמכים מוכיחים שהיה פה ניסיון להטעות את ישראל. כעת אובמה צריך לשנות את האסטרטגיה שלו כלפי ישראל והמזרח התיכון כולו, שנחשפה במערומיה. גם כלפי אירופה אובמה התנהג בצורה מזלזלת ומסתייגת, ולמנהיגי אירופה אין כעת הערכה כלפיו".

האם חשיפת נוהל הריגול הבעייתי של ארה"ב, מסייעת לדרישה הישראלית לשחרר את יהונתן פולארד?

"אם אני הייתי מקבל ההחלטות בישראל, הייתי משתמש בזה. אמנם לא תפסו מרגל אמריקני בארץ, וזה חבל כי זה יכול היה להיות הרבה יותר חזק, אבל אם יש כעת אפשרות לעשות שימוש בכך שארה"ב מרגלת גם במדינות ידידות כמו גרמניה, זו בהחלט נקודה חשובה. בלי שום קשר, אחרי 25 שנה צריך לשחרר אותו, וצריך לזכור שפולארד עצמו יוכל להגיש בקשה לשחרור רק בעוד חמש שנים".