בשבע 420: החלום שלא נגוז

יום שני השבוע היה יומן של חברות האנרגיה, אשר עטו חיוך על פרצופן עם פרסומן של שתי ידיעות אופטימיות בנוגע לקידוחי נפט.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ה בכסלו תשע"א

 יום שני השבוע היה יומן של חברות האנרגיה, אשר עטו חיוך על פרצופן עם פרסומן של שתי ידיעות אופטימיות בנוגע לקידוחי נפט. הבשורות הטובות נוגעות ל'מגד-5' של חברת 'גבעות עולם' ולקידוח הגז הימי 'לוייתן', בו שותפות קבוצת דלק (45%), נובל אנרג'י האמריקאית (40%) ורציו (15%). גבעות עולם הודיעה לבורסה כי לאחרונה קיבלה לידיה שני דו"חות כלכליים בנוגע לפוטנציאל ההפקה משדה 'מגד', עליו קיבלה את החזקה עם מציאת הנפט במקום. על פי הדו"ח הראשון, כמות הנפט אותה ניתן יהיה להפיק מקידוחי מגד 5-7 בהסתברות של למעלה מ-50 אחוז היא 10.5 מיליון חביות נפט, אשר שוויין אחרי תמלוגים ולפני מס עומד על כ-195 מיליון דולר. על פי הדו"ח השני, אשר מתייחס להפקת נפט ממספר רב (כ-16) של קידוחים ברדיוס של 50 קמ"ר סביב קידוח 'מגד 5', ישנה הסתברות של למעלה מ-50 אחוז להפקתן של 56 מיליון חביות נפט אשר שוויין אחרי תמלוגים ולפני מס עומד על 830 מיליון דולר.

לכבוד פרסום ההודעות כינסו אנשי 'גבעות עולם' מסיבת עיתונאים חגיגית, במהלכה דיבר לראשונה אל מול המצלמות האלוף במיל' גיורא איילנד, אשר גויס לצוות הניהול של החברה רק לאחרונה. איילנד לא התרגש מהפער העצום בין ההערכות השונות, והבטיח לעיתונאים כי מדובר למעשה בתגליות חסרות תקדים בקנה המידה של מדינת ישראל. "מתי מצאנו במדינת ישראל כמות נפט כה גבוהה, אשר שתי חברות בינלאומיות מציינות כמויות כה גדולות וסיכויי הפקה בטווח כה קצר לגביהן", שאל. הגיאולוג טוביה לוסקין, אחד משלושת מייסדי החברה והרוח החיה מאחורי החיפושים, אמר לאחר מסיבת העיתונאים לכתב ערוץ 7, יוני קמפינסקי, כי "כל תגליות הנפט, הכל משמים". לוסקין ציין עוד כי הוא מודה לה' על כל הטוב שמגיע ובעיקר צפוי להגיע מההשקעה הרבה של החברה שלו בקידוח באזור ראש העין.

מי שמצנן מעט את ההתלהבות מ'מגד' הוא ד"ר עמית מור, מנכ"ל אקו אנרג'י, אשר מציין כי בהחלט יתכן שמדובר בשדה כלכלי אשר ישתלם למשקיעים בו, אולם במונחים אסטרטגיים מדובר בתגלית זניחה. מור מציין כי גם על פי התחזיות האופטימיות שדה מגד עשוי להפיק כ-1,400 חביות נפט ביום, זאת בזמן שהתצרוכת היומית של מדינת ישראל עומדת על כ-70-80 אלף חביות ביום.

הדיווח השני שהגיע השבוע שופך אור ראשוני על הנעשה בקידוח לווייתן, אך עדיין לא מפזר את הערפל סביבו. "מניתוח ראשוני של המידע שהתקבל במהלך הקידוח, נראה כי המטרה העיקרית כוללת חולות המכילים גז טבעי. יצוין כי בשלב זה מדובר באינדיקציות ראשוניות בלבד וטרם ניתן לקבוע את גודלו ו/או את איכויותיו ו/או את כלכליותו של המאגר", נאמר בהודעת השותפות. "על פי התכנון, תימשך הקדיחה בתוך המטרה העיקרית תוך ביצוע בדיקות שונות בקידוח, לרבות בדיקות חשמליות (לוגים). לאחר סיום ביצועם של הלוגים, אשר עשויים להימשך כשבועיים, תימסר הודעה מעודכנת".

 

דמי הניהול – מוקש פנסיוני

כל מי שניסה אי פעם 'לחפור' מעט בתוך הדו"חות הרבעוניים והשנתיים אותם הוא מקבל מקרן הפנסיה/ביטוח המנהלים/קופת הגמל בה מתנהלים חסכונותיו הפנסיוניים, שם לבטח את ליבו לשורה אחת, קטנה אך משמעותית, בה צוינו דמי הניהול הנגבים מאיתנו. מדובר בסכומים לא מבוטלים, אשר מהווים את המשקולת המשמעותית ביותר על התשואה אותה אנו מקווים לקבל על כספנו, על מנת שיספיק לנו לקיום לעת פרישה.

על מנת לפתור את הבעיה ביקשו חברי הכנסת שלי יחימוביץ' וחיים כ"ץ, צמד-חמד המשתף פעולה בשורה ארוכה של נושאים, לא פעם למגינת ליבם של אנשי האוצר, להכניס גם את דמי הניהול למשטר של פיקוח, במטרה להפחית את שיעורם ובכך להגדיל את התשואה לעובדים החוסכים. באוצר לא חולקים על עצם קיומה של הבעיה, אלא ששם לא אוהבים באופן כללי כל מה שריח פיקוח והתערבות ממשלתית אגרסיבית נודף ממנו. לטענת אנשי האוצר, מקורה של הבעיה הוא בתחרות המעטה מדי בענף קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים, אשר 96 אחוז ממנו מתנהלים על ידי חמש קבוצות עסקיות - מנורה מבטחים, מגדל, כלל, הראל והפניקס. על כן ניסו אנשי האוצר במהלך החודשים האחרונים לבנות מודל אשר יגביר את התחרות בענף, דבר אשר אמור, לפחות באופן תיאורטי, להוריד את המחירים.

התכנית אשר נהגתה במשרד האוצר ושהושקה השבוע על ידי השר שטייניץ, מנסה להתמודד עם הריכוזיות באמצעות שימוש בכלי אשר נוון לחלוטין במהלך השנים האחרונות, קופות הגמל. שני שינויים שעשה האוצר, ההגבלה על משיכת כספים מהקופות לפני גיל 60 וצו פנסיית החובה הקובע שעל הסדר פנסיוני לכלול ביטוח תאונות עבודה וקצבה לשארים, נטרלו מחד את הקופות כאפיק חיסכון כללי ומאידך לא אפשרו להן להפוך לאלטרנטיבה משמעותית לקרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים. כעת מבקש האוצר לאפשר לקופות הגמל למכור ביטוחים משלימים אשר יאפשרו להן להפוך לאפיק חיסכון לפנסיה. על מנת לאפשר את התחרות בענף מתכוון משרד האוצר לשנות גם את אופן חישוב דמי הניהול בקופות הגמל, על מנת שיהיה בר השוואה לדמי הניהול הנגבים בקרנות הפנסיה ובביטוחי המנהלים. עתה נותר להמתין ולראות כיצד תיושם התכנית בפועל ומתי באמת נוכל לראות הצטמקות ראשונה בשורת דמי הניהול בדו"ח הרבעוני.

 

על המסים

סוף השנה האזרחית הוא הזמן לביצוע תכנון מס * כיצד עושים זאת נכון

שלמה רעני

סוף שנת המס הוא מועד חשוב לתכנון חבות המס של הנישומים - עצמאיים ושכירים. תכנון מס נכון משמעותו היא פעולות שניתן לבצע במהלך השנה ובסופה, על מנת להקטין את חבות המס במסגרת החוק. בפסקי דין של בתי המשפט בישראל נקבע כי זכותו של נישום לתכנן את עסקיו במטרה להקטין את חבות המס, ובלבד שהעסקה אינה מנוגדת לדפוסים כלכליים מקובלים.

קיימות שתי שיטות לדיווח על הכנסות והוצאות - דיווח על בסיס מזומן המתייחס לתזרים המזומנים בפועל ודיווח על בסיס מצטבר המתייחס למועד ביצוע העסקה ללא קשר למועד התקבול או התשלום.

למדווחים על בסיס מזומן (בעלי מקצועות חופשיים ועסקים אשר אין ברשותם מלאי) יש אפשרות להקדים את הוצאותיהם ולדחות את הכנסותיהם בהתאם למועד ביצוע התשלום או התקבול, אך הכל במבחן הסבירות וההיגיון. באשר לדחיית ההכנסה על ידי דחיית קבלת הכסף, יש לשים לב כי לעיתים דחיית התקבול עלולה לגרום להפסד כלכלי לעסק.

שיעורי המס אצל חברות ואצל יחידים אמורים לרדת - בחברה יעמוד שיעור המס בשנת 2011 על 24 אחוז ואצל יחידים ירדו שיעורי המס בהדרגה עד לשיעור של  39 אחוז בשנת המס 2016. משמעות הדבר שדחיית ההכנסות לשנת 2011 תוביל להפחתת מס.

שכיר או עצמאי התורמים בשנת המס למוסד שמוכר על ידי שר האוצר ואושר על ידי ועדת הכספים של הכנסת, סכום העולה על 300 ש"ח יקבלו זיכוי בשיעור של 35 אחוז מסכום התרומה לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה. זאת בתנאי שסכום התרומות לא יעלה על 50 אחוז מההכנסה החייבת או על 7,500,500 ש"ח, הנמוך שבהם.

שכיר ועצמאי או בן זוגם זכאים לקבל הטבות מס בגין הפקדות לקופות גמל קצבתיות ולביטוחי חיים. הטבות אלו מתורגמות בשני אופנים: ניכוי וזיכוי. שכירים ועצמאיים יכולים ליהנות מהניכוי ומהזיכוי במלוא ההטבות וזאת בכפוף לשיעורים ולתקנות המצוינים בחוק. עצמאיים מעל גיל 50 המפקידים לקופת גמל יכולים ליהנות מהטבות מס מוגדלות. לכן מומלץ להפקיד עד תום שנת המס סכומים עד לתקרות המזכות בהטבות מס מרביות.

הכותב הוא בעל משרד לראיית חשבון, מוסמך במשפטים, מגשר ומרצה במוסדות לימוד אקדמאיים