בשבע 420: פרק 50 ל'הרב שלומי מספר'

יוני קמפינסקי, במאי ומפיק, וגם האיש שמאחורי 'אפרים', בעקבות הסידרה 'הרב שלומי מספר' באתר ערוץ 7.עפרה לקס , כ"ה בכסלו תשע"א

את הדרך שלו ברשת התקשורת של ערוץ 7 החל יוני קמפינסקי כאיש מכירות במחלקת האירועים. מיד אחרי שנולד 'בשבע' הוא פנה אל סגן העורך בהצעה להכין קומיקס לילדים, ומאז ועד היום 'אפרים' שלו הוא חלק בלתי נפרד מהעיתון. שנה אחרי, קמפינסקי המשיך אל לב העשייה העיתונאית, הפעם עם מצלמה ביד, וכבר שבע שנים הוא 'המצלמה המשוטטת' של הערוץ בעברית ובאנגלית, מסקר חדשות, מביא קצת צבע וגם תרבות. בחופשה הגדולה הוא החל, יחד עם הרב שלומי רוזנטל, לצלם את 'הרב שלומי מספר': תכנית לילדים באתר הערוץ, שבימים אלה חוגגת יובל פרקים.

אז איך נולדה התכנית?

"הרב שלומי רוזנטל, רב גן ב'בית אל', פנה אל הרבנית מלמד, מראשי ערוץ 7 והציע להוסיף לאתר תכנים שמתאימים לילדים. הימים היו אז ימי החופשה הגדולה והוחלט להקליט את ילדי הגן מתפללים, כדי שההורים, שנמצאים בבית עם ילדיהם, ידעו אלו חלקים נאמרים בתפילת ילדי הגן. לצד התפילה הבאנו גם תוכן תורני, בכל פעם סיפור חדש. התגובות היו מאוד יפות וגם מספר הצפיות היה גבוה, כך שהחלטנו להמשיך לתוך השנה. היום אנחנו מעלים שני סיפורים בשבוע".

לאלו ילדים התכנית מיועדת?

"לגילאי גן, כיתות א' ו-ב' ואפילו יותר. הסיפור שמגיע מכל מיני רבנים, החל מר' שלום שרעבי, דרך הרב קרליבך וכלה בחפץ חיים, מוצג בקצב שמתאים לילדים, אף אחד לא רודף אחרינו. אנחנו גם מקפידים שלא רק המסר הסופי יהיה חיובי, אלא שגם הדמויות מסביב לא יהיו וולגריות. חשוב לנו שהורה יוכל להושיב את הילד מול המסך ולהיות שקט".

אתה והרב שלומי מציגים, אבל גם ילדים.

"נכון, ומאוד חשוב לנו שילדים יהיו שותפים בעשייה, אפילו אם זה בא על חשבון המקצועיות, כי זה שווה את החן שעובר במסך. במהלך הפרקים אנחנו מתכננים לשלב כישרונות צעירים נוספים מישיבת בית אל, שם אנחנו מצלמים את הסדרה".

אם דיברנו על מקצועיות. יש לכם לאן להתקדם בנושא. יש כיוון כזה?

"הכל תלוי במשאבים ובתקציב. אנחנו מנסים לעשות את המיטב עם מה שיש ומקווים להמשיך ולהתפתח, מבחינתנו השמיים הם הגבול. אבל צריך לזכור שלצד שיפורים מקצועיים, חשוב תמיד לשמור על הפשטות והישירות שאנחנו מנסים לשדר לילד".

בערוץ של מכון מאיר יש תכנית לילדים. אתם רואים את עצמכם מתחרים שלהם?

"בנישה של תכנים לילדים יש כל כך הרבה מקום לעשות, שאנחנו מזמינים את כל הכישרונות הקיימים להצטרף לחגיגה, ועד שיהיו 24 שעות ביממה של תכניות ילדים, הם יכולים להספיק לראות הכל".

קמפינסקי מספר שבכל פעם שמועלה פרק חדש לאתר, תוך שעתיים נמדדות מעל 2,000 צפיות, מה שגורם לו ולרב שלומי לדמיין את הילדים הממתינים מהצד השני של המסך, "וזה כיף, לצד עוד ראיון עיתונאי וכתבה חדשותית לעסוק במשהו הרבה יותר טהור: חינוך ילדים והעלאת חיוך על פניהם".

ofralax@gmail.cim