בשבע 420: לא מפחדת

לריסה עמיר, אשתו של, חושפת בספרה את סיפור היכרותה עם בעלה, לא מתלהבת מתיאוריות הקונספירציה ומתארת את המאבק באטימות השב"ס

חגית רוטנברג , כ"ה בכסלו תשע"א

'סף הפחד', ספרה של לריסה עמיר, שאגב חתומה על הספר בשמה הנוסף והלא ידוע – רננה, נושא שם של ספר מתח מצוי, אך למעשה הוא אוצר בתוכו סיפור מציאותי לחלוטין, עד לפרטי הפרטים. לריסה עמיר (טרימבובלר), שהפכה לידוענית בעל כורחה לאחר שבחרה להינשא ליגאל עמיר, החליטה להוציא לאור את גרסתה המלאה לסיפור היכרותה עם בעלה השני, הנישואין, לידת הילד המשותף, מארבי הצלמים ותעלולי העיתונאים, ובעיקר – המאבק הסיזיפי והמייאש למימוש זכויות האדם הבסיסיות שלה ושל בעלה.

הרמה הספרותית ומשלב השפה בהם כתוב הספר הם לאו דווקא מהמשובחים ביותר. אולם במידה מסוימת סיפורה הבלתי שגרתי של לריסה, בכל שלב בחייה, עוד מילדותה הקשה ברוסיה הקומוניסטית, מחפה על החסר ומושך את הקורא פנימה. את הסיפורים היא מתבלת בלא מעט הסברים אידיאולוגיים, שלעיתים הם נצרכים, אך לעיתים מכבידים על רצף הקריאה. הפתיחות הנדירה בה מארחת עמיר את הקורא בחוויותיה ותחושותיה, מותירים עליו רושם כי למרות ניסיונות רבי שנים לצייר אותה כמפלצת, מדובר באישה אינטליגנטית ורחבת אופקים, אשר בנתה לעצמה אידיאולוגיה חזקה ונחרצת.

אפשר כמובן לחלוק על בחירותיה של עמיר, אולם היא מצידה מסבירה בספר בבהירות כיצד מעשה הרצח היה תולדה של ייאוש ממרחץ הדמים של הסכמי אוסלו והחשש מהצפוי בהמשך, שהביא את בעלה להחלטה החמורה. הספר גם עורך היכרות מעמיקה עם אישיותו של יגאל עמיר, לבד מעובדת היותו רוצחו של רבין.

בין הגילויים המעניינים בספר: הדרך הייחודית בה נישאו יגאל ולריסה למרות מגבלות השב"ס, מדוע הם אינם תומכים בתיאוריות הקונספירציה, וכיצד הפך ארי שמאי, לא איש ימין בהגדרה, לעורך דינם של בני הזוג. אולם לב העלילה, כאמור, הוא תיאור המאבקים בשב"ס ובבתי המשפט, שמחקו בצורה ברוטלית ונטולת היגיון כל זכות אנושית בסיסית שאמורה להינתן גם לאסיר כיגאל עמיר, בשל אות הקין שהודבק למצחו. בין השאר: הדיון על זכותו להביא ילדים לעולם(!), תנאי הצינוק הקשים והניתוק שנגזר עליו במשך חודשים לאחר שנפל בפח של כתבת ערוץ 10 ושוחח עימה שלא ברשות, וכמובן המאבק המשותף להינשא. הסוף, כמו בכל סיפור חיים, עדיין פתוח: עמיר מייחלת לשנות את מסלולי הטיולים בין בתי הכלא לנסיעה משותפת בעתיד עם בעלה וילדיה.