בשבע 420: מוסיקת נשימה

אסף נוה שלום חי ונושם מוסיקה, ואלבומו החדש, שבו משתתפים נגנים מהשורה הראשונה, מוכיח שליטה בסגנונות מוסיקליים מגוונים

אמציה האיתן , כ"ה בכסלו תשע"א

 'תחנות',  אסף נוה שלום

יש כאלה שמייצרים מוסיקה, אחרים כותבים מוסיקה. הסוחרים מוכרים מוסיקה, ואנחנו שומעים מוסיקה. אבל יש כאלה, יחידי סגולה, שהם יותר מכל הפעלים שציינתי, הם פשוט חיים מוסיקה. סימני הזיהוי הם לא מסובכים. בתקופת בין המצרים תוכל לראות אותם מסתובבים בדיכאון מתמשך, וקומתם כאילו מתנמכת בכמה סנטימטרים. כשהם יושבים במקום אחד, אפשר להבחין בקלות באצבעות הידיים שמתופפות בקצב על כל מה שזז. בדרך כלל הם מנגנים על יותר מכלי אחד, ושולטים בהרבה יותר מז'אנר מוסיקלי אחד. כששומעים מישהו לידם מזייף, לא חשוב באיזה מקום בתפילה זה קורה, פרצופם מתעוות בכאב, כאילו דרכו עליהם ברגל גסה. החברים שלהם באים רק מעולם המוסיקה, ומי שלא שר, מנגן או מלחין, נראה בעיניהם כמי שחייו עוברים לידו מבלי לגעת.

אשמח להכיר לכם את אחד מאותם יחידי סגולה, וזאת למרות שמעולם לא ראיתיו, ואף לא שוחחתי איתו. קוראים לו אסף נוה שלום, והאלבום האחרון שהוציא נקרא 'תחנות'. מאין הצלחתי להכירו מבלי שנפגשנו? קחו למשל את שיר 6 באלבום – 'בוקר'. בחוברת המצורפת כותב אסף "כשהיינו בכפר קטן ונידח באירלנד, קניתי ספרון תווים קטן שדפיו מצהיבים, ומנגינה אחת תפסה אותי במיוחד... הרגשתי כאילו המנגינה נכתבה בשביל הפסוק – אהבתי מעון ביתך ומקום משכן כבודך". עכשיו תגידו לי אתם, בואו נדמיין שנסענו לטיול באירלנד (לקברי צדיקים כמובן) והגענו לכפר קטן ונידח. כמה מאיתנו היו משקיעים את הכסף שבכיסנו בקניית ספרון תווים מצהיב?

רוצים עוד הוכחה? בבקשה. ברצועה הרביעית באלבום הוא מלחין את המילים המבוססות על ליקוטי תפילות של ברסלב, "יהי רצון מלפניך, שנזכה להרים קול זמרה, למען יהיה לנו כוח לזמר לפניך זמירות ושירות בקול נעים וערב". את המילים של שיר שמונה הוא כתב בעצמו: "מה אני מבקש ממך ה' – מנגינות, ניגונים, מהיכלותיך אל מיתרי". כל מילה נוספת מיותרת.

לאסף אכן יש קול נעים וערב, והמוסיקה שהוא מייצר מלווה בנגנים מהשורה הראשונה: הכינור של דניאל אהביא-ל, הגיטרות של סינגולדה, והקלידים, המונעים ע"י אסף עצמו יחד עם אבי ז'נו וג'ף הורביץ. השירים נעים על הסקאלה של הסגנונות בחופשיות רבה, ונותנים תמונה עשירה מגוונת של יוצר מקורי. הייתי מוותר על הביצוע ה'פולני' של הפיוט הידוע 'רפא צירי', ומשאיר אותו למי שגדל במחוזות הפיוט.

ניפרד במילות התפילה מתוך האלבום: "האר את חיי בניגוניך, הער את רצונותי, הרם את סולמותי השבורים, הכנס דופק לשירי, לשיריך".

seret@etrog.tv