בשבע 420: אשר חוללו המנגנות

אם ברצונכם לדעת האם לילד היתה מנגנת יראת שמיים בגן ניתן להציב בפניו את המבחן הפשוט הבא: תנו לו לשיר את שיר הילדים 'ימי החנוכה'

שמואל אדלמן , כ"ה בכסלו תשע"א

אם ברצונכם לדעת האם לקרוב המשפחה שבא לבקר אתכם במסיבת חנוכה משפחתית היתה מנגנת (או בלשון המקצועית: מורה ריתמוסיקאית) יראת שמיים בגן ניתן להציב בפניו את המבחן הפשוט הבא: תנו לו לשיר את  שיר הילדים 'ימי החנוכה'.  בוגרי גן דתי ראוי לשמו למדו לשיר "על הניסים ועל הנפלאות, אשר חולל ה' למכבים". לעומתם, בוגרי גן חילוני שרים "על הנפלאות אשר חוללו המכבים".  למעשה, מדגם לא מייצג שערכתי מגלה כי גם בגנים דתיים רבים שם שמיים נעדר משירי החנוכה.

זוהי רק דוגמה המאפיינת בעיה רחבה יותר של הורים דתיים המתגוררים בערים הגדולות. שושנה, תושבת המרכז, שמלווה את ילדיה כבר שנים רבות לגן הילדים טוענת שפעם אחרי פעם אל הגן בו לומדים ילדיה מגיעות ריתמוסיקאיות חילוניות שמריצות בו את אותו רפרטואר שניתן בגן החילוני השכן. כתוצאה מכך אין שירים המבוססים על המקורות, וגם התכנים לא מותאמים לערכים הדתיים. "שמעתי כבר על מישהי שסיפרה על הנס ש'פך השמן עשה לנו', היא מספרת. "אחרת טענה ששירים מבוססי פסוקים ניתנים רק בגנים חרדיים. ישנן ריתמוסיקאיות שהשיר 'לתת' של בועז שרעבי הוא הדבר הכי מסורתי שהן מכירות". באחת הפעמים נדהמו הורים לשמוע את ילדיהם שרים על משפחה שנוסעת בכל שבת לטיול בחיק הטבע ובמקרים אחרים נאלצו הורים לשמוע ביצוע זאטוטי של המנון השמאל 'שיר השלום' על תכניו הבעייתיים ("שירו שיר לשלום אל תלחשו תפילה").

 מדוע בעצם לא יפעל מינהל החינוך הדתי לשילובן של ריתמוסיקאיות דתיות בגנים הדתיים, או לכל הפחות יחייב ריתמוסיקאיות חילוניות בהשתלמות מיוחדת לקראת הופעתן במגזר הדתי? הרי שירי ילדים 'דתיים' לא חסרים.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה, כי על רקע המצב הקיים מינה המשרד ועדה בשיתוף המפמ"רית למוסיקה, השלטון המקומי והסתדרות המורים על מנת למצוא פתרון לבעיה.