בשבע 421: שלום להקפאה

ראש הממשלה: הפסקה זמנית במו"מ המדיני בעקבות הודעת ארה"ב

רוני ארזי , ב' בטבת תשע"א

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כינס אתמול (ד') את שרי הקבינט המדיני-ביטחוני בעקבות החלטת האמריקנים להודיע על כישלון המו"מ עם ישראל בדבר הקפאת בנייה נוספת ביו"ש. נתניהו אמר לשרים כי האמריקנים חוששים שגם אם תקפיא ישראל את הבנייה בהתנחלויות, הדבר לא יקדם את המו"מ ורק יחריף את ההתכתשויות בינה לבין הפלשתינים. לדבריו, הודעת ארה"ב תביא לפסק זמן קצר שאחריו ייפתחו ערוצי הידברות חדשים. בתגובה לדרישתם של כמה שרים בקבינט להציג לאמריקנים תוכנית מדינית חדשה, הצהיר נתניהו כי בקרוב ייכנס את שרי פורום השביעייה לדון בעניין. יצוין כי שרי הקבינט אישרו בישיבתם אתמול הקלות נוספות לתושבי רצועת-עזה, המאפשרות להם לייצא מעתה גם רהיטים ומוצרי מזון וחקלאות לאזור יהודה ושומרון ולמדינות באירופה.

במקביל, הודיע נתניהו כי שליחו המדיני, עו"ד יצחק מולכו, מנהל בימים אלה דיונים בוושינגטון במטרה לקדם את התהליך בערוצים חדשים. בבית הלבן רמזו באחרונה כי ייתכן שיתנהלו שיחות מקבילות גם עם נציג פלשתיני בכיר, במטרה להביא את הצדדים לשבת לשיחות ישירות ביניהם. ברשות הפלשתינית הבהירו אתמול כי מבחינתם ישראל היא שהכשילה את השיחות, וכי לאור החלטת ארה"ב נשקלת פניה לסיוע בינלאומי רחב יותר להקמת מדינה פלשתינית. בתחילת השבוע הודיעו ברזיל וארגנטינה כי הן מתכוונות להכיר במדינה פלשתינית, אם תקום. יו"ר הרשות, אבו מאזן, פתח כעת בהתייעצויות עם הליגה הערבית, כדי לבדוק אפשרות לקידום מהלך חד צדדי בסיוע אירופה.

עמדתה האיתנה של ישראל בעניין ההקפאה זכתה השבוע לחיזוק אירופאי. 35 חברי פרלמנט מאוסטריה, איטליה, גרמניה, בלגיה, שוויץ, אנגליה ושבדיה, סיירו ביום שני באזור השומרון. פיליפ דה וינטר, מראשי הפרלמנט בבלגיה, אמר: "בניגוד למה שחשבנו, שההתיישבות פה היא זמנית, כשמבקרים כאן רואים שההתיישבות בשומרון היא דבר קבוע, והיא צריכה להישאר - לא רק בגלל ההיסטוריה, אלא גם בגלל סיבות גיאופוליטיות וביטחוניות, כי כפי שראינו בעצמנו ההרים הללו מגנים על תל אביב". יו"ר מפלגת הימין בהולנד, חירט וילדרס, אמר בתחילת השבוע בהרצאה שנשא בתל אביב כי על ישראל לבנות עוד התנחלויות כדי לספח את יהודה ושומרון וליצור גבולות ברי-הגנה. הוא הוסיף כי על ירדן לקלוט את הפלשתינים לתחומה.