בשבע 421: עצומת הרבנים הצליחה לטרפד עסקאות מכירה לערבים

"אנחנו יודעים בוודאות שפסק הרבנים כבר מנע עסקאות מכירה לערבים", כך אומר ל'בשבע' אחד ממארגני מכתב הרבנים נגד מכירה והשכרה לערבים.

חגית רוטנברג , ב' בטבת תשע"א

בפסק ההלכה, עליו חתומים כחמישים רבני ערים, נקבע כי אין למכור או להשכיר דירות לערבים בארץ ישראל, וזאת מטעמים של סכנת נישואי תערובת ועבירות נוספות שעלולות להיגרר כתוצאה מכך. עוד מזהירים הרבנים כי המוכר או משכיר דירה לנכרי מסכן את שכניו ואף פוגע בהם מבחינה כלכלית. הרבנים מדגישים כי על פי ההלכה המוכר דירה לנוכרי אלים ומציק, חייב נידוי, אם כי כיום לא קיים גדר נידוי של ממש. 

על העצומה חתמו כחמישים רבני ערים מכל רחבי הארץ המשתייכים ברובם לזרם החרדי, בהם רבני הערים של אשדוד, אילת, אופקים, דימונה, חולון, בת ים, אשקלון, גבעת שמואל, הרצליה, יקנעם ומטולה.

מארגני העצומה הסבירו ל'בשבע' כי מטרתם היתה כפולה: ראשית, להילחם בתופעת השתלטות הערבים על עוד ועוד ערים בלב הארץ, "הם גרים או באים לבלות כמעט בכל עיר, מה שגורם להתבוללות איומה. יש גם ערים כמו לוד, בהן יהודים מפחדים ללכת לבית הכנסת, ואין פוצה פה". שנית, מתן גיבוי לפסק שנתן הרב שמואל אליהו, שזכה להתקפות ואף איומים בפלילים: "לא ייתכן שרב בישראל לא יוכל לתת פסק הלכה מבוסס, כי מאיימים עליו בפיטורין או בחקירות פליליות. זה נהיה שיטתי – כך היה אצל הרב מלמד, כעת עם הרב אליהו, וכל אחד עסוק בדלת אמותיו ולא פוצה פה".

המארגנים פנו לכל רבני הערים, והם מספרים כי התאכזבו לגלות שרבנים חרדים נענו בקלות לפנייה לחתום על הפסק, בעוד שעמיתיהם חובשי הכיפות הסרוגות הביעו מגוון חששות והסתייגויות מהחתימה.

העצומה גררה תגובות חריפות גם בצמרת השלטון: נשיא המדינה שמעון פרס פרסם אתמול (ד') הודעת גינוי, לפיה קריאת הרבנים "יוצרת משבר מוסרי יסודי במדינת ישראל הנוגע למהותה ולתוכנה של המדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית". יום קודם לכן, בנאומו בחידון התנ"ך למבוגרים, תקף גם ראש הממשלה בנימין נתניהו את פסק ההלכה, באומרו כי "אזרחי מדינת ישראל הם יהודים ושאינם יהודים, ועל כן אנחנו דוחים לחלוטין דברים מסוג זה ואסור שדברים כאלו ייאמרו". לעומתם, גיבה אתמול שר הפנים, אלי ישי, את הפסק, במסגרת דיון לוהט שהתקיים בנושא במליאת הכנסת. "הכנסת לא אמורה לדון בפסקי הלכה", אמר ישי בדיון "אני מוחה על הדברים שהושמעו נגד הרבנים. כל רב במסגרת האמונה שלו, הבקיאות והידע שלו בתורה, פוסק את אשר פוסק". שר הדתות יעקב מרגי, לעומתו, תקף את הרבנים ואמר כי דבריהם מביאים יותר נזק מתועלת.

ראש עיריית הרצליה, יעל גרמן, הודיעה אתמול כי בכוונתה לפעול לפיטוריו של רב העיר הרצליה, הרב יצחק יעקובוביץ' , זאת לאחת שגילתה כי הוא חתום על העצומה. לדבריה, היא גם תשקול לדרוש את העמדתו לדין בגין הסתה וגזענות.

בניגוד לפרסומים מטעם ארגון רבני צוהר, לפיהם פוסק נשיא הארגון, הרב יעקב אריאל, כי אין לאסור מכירת בתים לנכרים, הרי שבראיון לעלון 'עולם קטן' מתבטא הרב אריאל בזהירות ובהסתייגות ביחס לסוגיה. לדבריו, לא ניתן לתת תשובה חד משמעית וגורפת בסוגיה ויש לדון בכל מקרה לגופו. הרב מסביר כי הוא מסתמך על דברי הרב הרצוג בנושא, המביא צדדים לאסור ולהתיר, ולכן אין הוא חולק על החלטתו המקומית של הרב שמואל אליהו ביחס לעירו צפת, אולם מאידך אין הוא יכול להורות לכל עיר ועיר לנהוג באותה צורה. 

המארגנים מביעים שביעות רצון מההד לו זכו הדברים, ואומרים כי האמירה ההלכתית הברורה והמאוחדת של הרבנים תיתן גב כעת לאלו העומדים בפני הפיתוי הכספי שלא לבצע עסקאות מול רוכשים ערבים.