בשבע 421: שאלת השבוע:

אילו צעדים על ישראל לנקוט כדי להילחם במכת השריפות וההצתות?

ירעם נתניהו , ב' בטבת תשע"א

לטפל במציתים בחומרה / ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה) יו"ר האיחוד הלאומי

צריכה להיות כאן הסתכלות כוללת וצריכים להיות כאן צעדים כוללים, שהם בגדר "סור מרע, עשה טוב".

מדינת ישראל צריכה כלים להילחם בשריפות. בקיץ, אין שבוע שאין בו שריפות, ומראש היה צריך להיערך במטוסים ובכבאיות ובציוד מתאים וראוי כדי לתת להן מענה. גם היה צריך להקים שירות כבאות ארצי. הרי כמו שיש צבא ארצי ומשטרה ארצית כך גם הכבאות צריכה להיות ארצית, והיא צריכה להיות ערוכה כך בכלים ובאנשים.

כמו כן, על ישראל לחזק את כוח ההרתעה. בעידוד התקשורת, מסתירים את העובדה שיש בארץ ציבור ששונא אותנו והוא הציבור המצית וכי אנו נמצאים בסכנה בגללו. השריפה האחרונה גבתה חיים רבים ואף חורש רב, ואפילו בשבוע של השריפה היו עוד הצתות בצפון ובדרום שניסו להצית פורעים. מתי שמענו שמישהו מהמציתים נכנס בכלא? למה לא עושים להם דבר? הרי אם יש מלחמה בטרור גם בתחום הזה צריך להילחם, ולצערי בפועל מדינת ישראל לא פועלת כנגד המציתים. לכן על ישראל להחמיר בענישה, וגם לא לתת שיקול לשופטים בעניין שנות הישיבה בכלא.

לסיכום, ישראל נתפסה בקלקלתה בשני תחומים: חוסר הכנה לשריפה וחוסר מענה לשריפה. אני מקווה שלפחות כעת נפיק לקחים.

 

רב טפסר שמעון רומח / נציב כבאות והצלה

כדי לצמצם את נגע השריפות על מדינת ישראל לפעול בכמה דרכים ומישורים: לתגבר את מערך מניעת הדלֵקות בשירותי הכיבוי. תגבור זה ייעשה על ידי הוספת תקנים וכוח אדם לביצוע ביקורות, על ידי חיזוק הצוות שעוסק בנושא במטה הנציבות ועל ידי מתן סמכויות אכיפה לאנשי מניעת הדלֵקות – דבר שלא קיים היום.

כמו כן, על מדינת ישראל לתת לנציבות תקציב להסברה בתחום מניעת הדלקות. ההסברה תוכל למנוע מראש מראות כמו אלה שראינו בשבוע האחרון ולהקדים רפואה למכה.

במישור המבצעי יש להוסיף עוד תחנות כיבוי, כדי לקצר את זמן התגובה של הכבאים לאירועים. דוגמה בולטת לכך היא כביש הערבה שלכל אורכו אין תחנת כיבוי מאוישת בכבאים מקצועיים שיכולים לתת מענה לתאונות דרכים, וכדאי שנתעורר לפני שחלילה יקרה אסון ושנהיה חכמים לפני מעשה ולא לאחריו.

בנוסף: למערך הכיבוי אין מטוס כיבוי ואנו שוכרים מטוסי ריסוס מחברות פרטיות שיכולים להטיס כמות קטנה מאד של מים או חומר מעכב בעירה.  אחד הלקחים המרכזיים משריפת הענק בכרמל הוא שיש להצטייד במטוס גדול יותר שיוכל גם לפעול בחשיכה וכך נוכל להתמודד טוב יותר עם שריפות רחבות היקף בשטחים פתוחים.

אני משוכנע כי הפיכת הכבאות בישראל לרשות לאומית תוך הקצאת תקני כוח אדם וכלי רכב על פי הסטנדרטים המקובלים בעולם, תביא בטווח הארוך לצמצום מספר השריפות בישראל וכי לא נהיה עוד עדים לשריפות בקנה המידה שראינו לפני שבוע, ואף לא למשהו שמתקרב לכך.

 

הכבאות – חלק ממערך הביטחון / יונה יהב ראש עיריית חיפה

ראשית, עלינו להפסיק לשרוף זה את זה. אני מתכוון לכך שכעת מדברים על ועדות חקירה ומחפשים מי אשם, וזה בזבוז זמן והרי הזמן עומד לרעתנו. הניסיון המצטבר בישראל מוכיח שברגע שמתחילים לחקור – הכול נעצר. וזה לוקסוס שאנו לא יכולים להרשות לעצמנו.

מה שעל המדינה לעשות הוא לפנות לכמה מדינות חוץ ולבקש עזרה בנושאי הכבאות ואיתור השריפות. על המדינה להביא כמה מומחים, להם יצורפו כמה מומחים משלנו, ולהגביל את עבודתם לחודש ימים. המומחים יגבשו מפרט טכני שבו יצוין איזה ציוד צריך לרכוש, אילו תקנים צריכים להיות, ועל המדינה להעמיד לרשותם את כל האמצעים.

כמו כן, אני בעד הקמת מערך כבאות ארצי. כלומר לפרק את איגודי הערים הקיימים ולהפוך את הכול למסגרת ארצית. בדיוק כמו שהמשטרה ומד"א הם ארציים. בנוסף, צריך להקים מערך של מטוסים ומסוקים מודרניים, יעילים וזמינים לצורך כיבוי.

צריך לשנות את התפישה ולהבין שמערך הכיבוי הוא חלק ממערך הביטחון שלנו, כשם שגם מד"א הוא חלק מהמערך הביטחוני. אין איש בעולם שמציע שהאמבולנסים שלנו יהיו פרימיטיביים, אז למה הכבאיות כן?

* * *

תשובות הגולשים

ענישה קולקטיבית למציתים

צריך לבדוק לעומק אם רוב ההצתות נעשו בידי ערבים. אם יתברר שזה נכון יש ליצור התרעה חריפה. למשל להטיל על הכפר ממנו באו המציתים קנסות גבוהים. זה יעביר מסר חד וברור לערביי ישראל שהם ישלמו מחיר גבוה על ההצתות ומעשי טרור שלהם .

 זה גם לא סוד שהלא-יהודים משתמשים בילדים לצורך ביצוע חבלות והצתות, כי הם לא בגיל שאפשר לשפוט אותם. תשאלו את תושבי עיר דוד.

משה כהן , בת ים

אלף כבאים לא יצליחו

רק אם נבין שאנו שרויים בעיצומה של מלחמת עצמאותנו, נוכל לגבור על אויבינו. על ממשלת ישראל להכריז על מצב חרום לאומי ולהקצות משאבים בלתי מוגבלים למלחמת בהשתלטות הערבים על אדמות מדינה, הבנייה הבלתי חוקית, גניבות של ציוד חקלאי והשחתות וההצתות. אויבינו רואים בהן אמצעי לגיטימי למלחמתם ב'אויב הציוני'. מתי כבר נבין שרשות כיבוי כזו או אחרת, תוספת כבאיות או מטוסי כיבוי, יסיעו למאבק רק אם יבואו בנוסף למלחמה כוללת ובכל החזיתות .ארגון קטן ויעיל כמו 'השומר', למשל, שווה לא מעט כבאיות.

אריק קרמר, ירושלים