בשבע 421: קל וחומר

אושיק לוי, בעקבות האלבום החדש, 'קול וחומר'.

עפרה לקס , ב' בטבת תשע"א

המבוגרים מכירים אותו מ'בלדה לשוטר' ו'יונתן סע הביתה', דור הביניים מקשר אותו מיד ל'בלי סודות' האלמותי, והצעירים מזהים אותו מהטלנובלה 'השיר שלנו'. אושיק לוי (66), יוצר, זמר, שחקן ומפיק, לא משתעמם לרגע, ויודע לייצר לעצמו בכל פעם עניין חדש. כך גם באלבום אותו השיק לפני חודש, 'קול וחומר', בו הוא מבצע שירים של אחרים, בעיבוד ובביצוע מחודש ושונה.

אתה חי את הבמה מגיל מאוד צעיר. מה הביא אותך אליה?

"זה הגיע מהבית. גדלתי בבית מאוד תרבותי. אבי רצה להיות שחקן אבל ידע שקודם כל צריך להתפרנס ולכן היה פועל, ממקימי ההסתדרות. אימי הייתה בעלת קול מקסים ונהדר. אחי, יהודה, נפטר לפני שנים, בעיצומו של דוקטורט על 'הבימה' ולוליק אחי השני הוא זמר של לאדינו. בילדותי היינו עושים קידוש ויושבים לשיר, והשכנים היו באים לשמוע".

היית בלהקה צבאית, שרת בהרכבים שונים וגם לבד, אבל לא נשארת רק בתחום המוסיקה.

"אני לא משתעמם לרגע. אני מאוד סקרן ורוצה לעניין אותי ואת המאזינים בדברים חדשים. זו נשמת אפי".

ספר על האלבום החדש, שאינו אלבום 'קאברים' רגיל.

"אני לא אוהב את המילה 'קאבר' כי פירושה להתכסות, ואני כאן נותן פירוש משלי לשירים. בדרך כלל כשאני עובד על תקליט חדש, אני בוחר טקסט ואת מי שיכול להלחין אותו, וזאת, לפי מה שאני מוצא בשיר והמקום שאליו אני רוצה לקחת אותו. כאן זיו ריינר, שזו הייתה היוזמה שלו, הביא לי טקסטים, ואני בחרתי אותם, ובדקנו לאן אנחנו רוצים לקחת אותם. עבדנו על התקליט שלוש שנים וחצי. ריינר מנגן על רוב הכלים והוא גם המפיק המוסיקלי של האלבום".

אז בעצם למה לא לבצע שירים מקוריים?

"את זה כבר עשיתי בשנים האחרונות בכל מיני אלבומים. הפעם נתתי פרשנות חדשה לשירים קיימים, באופן כזה שגם מי שמכיר את השירים היה צריך לקמט את המצח כדי להיזכר בשיר המקורי. אנשים אמרו לי 'בו'אנה, לאן לקחת את השירים!".

אושיק לוי 'קל וחומר'

איך הגיבו המבצעים והיוצרים המקוריים?

 "קיבלנו מכל המלחינים את הסכמתם והם מאוד שמחו מהביצוע. 'נקמת הטרקטור' אמרו 'אתה יותר טוב מהמקור'. קיבלנו מכולם את ברכת הדרך".

אתה עובד ב'אשכולות', גוף השומר על זכויות המבצעים בארץ. מה המצב היום בתחום?

"לאחרונה חזרנו מכנס בצרפת, שם יש שר תרבות ובכלל, תרבות, ושם חוקקו חוק שמגן על המבצעים כבר לפני 25 שנה. הנושא בכנס היה 'האמן בשנת 2020', בזמן שאנחנו במדינה עוד תקועים בעידן של 1995. אתמול הייתה לנו פגישה עם יו"ר ועדת החינוך של הכנסת בתקווה לקבל אוזן קשבת. בישראל יש היום קרנות שמסייעות לספורט, לתזמורות, לספריות ולתיאטראות אבל לא לזמר העברי, וזה קשה".

בנסיבות הלא פשוטות העומדות בפניו, יוצא לוי לסיבוב הופעות בעקבות אלבומו החדש. אבל הוא לא מתכוון לעצור כאן אפילו לאתנחתא קלה. "בקרוב יש צילומים לסרט חדש של אסי דיין ויש עוד הצעות שאני לא יכול להרחיב עליהן את הדיבור. כל החיים פתוחים בפניי ואני תמיד משתדל לעשות דברים מעניינים".

ofralax@gmail.com