בשבע 421: ישראל היום

אלבום חדש לישראל ורדיגר מספק את הסחורה: מקצועי וקצבי מבלי לוותר על הנשמה החסידית

אמציה האיתן , ב' בטבת תשע"א

'אשירה ואזמרה', ישראל ורדיגר

בשנתיים שעברו כבר הספקתי לאבד את האלבום הקודם שלו. זה לא אומר כלום על האלבום, אלא עלי. אבל את הדברים שכתבתי אז מצאתי די בקלות. הגדרתי אותו כזמר נשמה, ואת השירים השקטים שבאלבום, כנדירים ביופיים. אבל לא התלהבתי, בלשון המעטה, מהשירים הקצביים. אני מתכוון לישראל ורדיגר, הבן של מנדי, האחיין של מרדכי והנכד של דוד ורדיגר. האלבום הקודם נקרא 'בית נאמן בישראל', וממש בימים אלה הגיע לישראל האלבום החדש שלו – 'אשירה ואזמרה'. בהזדמנות חגיגית זו אני שמח לבשר שאכן ישנה התקדמות. השירים השקטים עדיין נדירים ביופיים, ההפקה של חברת טים האמריקנית, עומדת בסטנדרטים הגבוהים של משפחת ורדיגר, והעיקר – גם השירים הקצביים קבלו תנופה גדולה. נראה לי שקצת קשה לגדול במשפחת ורדיגר אם אין לך קול ערב לאוזן, וגם לא כל כך קשה למצוא אמנים ברמה גבוהה לצורך האלבום כשאביך הוא הבעלים של אחת מחברות המוסיקה הגדולות. אבל גם כשתנאי הפתיחה גבוהים מהרגיל, עדיין צריך לא מעט כישרון והשקעה כדי להתחבר לאוזנו של המאזין הסטנדרטי.

ישראל ורדיגר עובר את האתגר הזה בהצלחה, בעזרתו של המעבד המוכשר יהושע פריד. אישית, היה לי הרבה יותר קל להאזין, לולא המבטא החסידי הבולט, אבל מי שגדל על צורת התפילה הזו, וגם מי שמסוגל להתרגל לסגנון, ימצא פה אלבום משובח, קצבי וגם נוגע. למרות ההתקדמות הרבה, עדיין ורדיגר בעיני הוא זמר נשמה מהטובים בשוק המוסיקה החסידית. הוא מבצע היטב את הלחן של איצי ולדנר למילים מתוך שיר היחוד – 'אשירה ואזמרה', וגם 'כי הם חיינו' מתוך תפילת ערבית, מצליח לרגש ולהעביר את המסר. גולת הכותרת, לענ"ד, היא הרצועה השישית באלבום, 'אשת חיל'. ביצוע יפהפה בקצב הוואלס, בלחן של (מי אם לא) יוסי גרין, שגם משתתף בקולות רקע במהלך השיר. מאוד אהבתי את ההברקה המוסיקלית במילים "ותשחק ליום אחרון" שממש משמיעה למאזין את השחוק של אשת החיל. דווקא מהשיר האחרון – 'הנני העני ממעש' – ציפיתי למשהו קצת יותר כבד וחזני, ופחות שירתי. בכל זאת, מדובר בפתיחה לתפילת מוסף של הימים הנוראים. התוצאה אמנם נעימה לאוזן, אבל לא מספיק חזקה, ביחס לטקסט העוצמתי.

לסיכום, אלה שמסתדרים עם המבטא החסידי, ואף עם משפטי האידיש המתחבאים לא מעט בינות לשורות המוכרות, ימצאו כאן אלבום מעניין ומקצועי, שניתן לשמוע אף יותר מפעם אחת.

seret@etrog.tv