בשבע 421: מחדלי הכבאות

דו"ח המבקר: מחדלי הכבאות לפתחו של שר הפנים. אלי ישי: על שרי הממשלה לשאת באחריות

חגית רוטנברג , ב' בטבת תשע"א

מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, פרסם אתמול (ד') דו"ח מיוחד אודות היערכות שירותי הכבאות וההצלה בישראל לשעת חירום. ימים ספורים לאחר שריפת הענק בצפון, קובע המבקר במבוא לדו"ח כי האירוע חשף את מחדלי העבר בכל עוצמתם וכי מערך הכבאות נמצא כעת בסכנת קריסה, שעלולה להביא לאובדן חיים.

המבקר מפרט במסמך ליקויים במבנה הארגוני של שירותי הכבאות, במערך ציוד הכיבוי שבידי ישראל ובכוח האדם. רוב הדו"ח עוסק בהשוואה בין הביקורת לאחר מלחמת לבנון השנייה לבין המצב כרגע, ארבע שנים אחרי. "בעת חירום לא יוכלו שירותי הכבאות במצבם הנוכחי להתמודד עם מספר גדול של אירועים, שחלקם יתרחשו בד בבד ובמשך פרק זמן ממושך. מערך הכבאות עלול לקרוס עקב העומס הצפוי עליו ולא לספק לתושבים את השירותים הנדרשים, ועקב כך תושבים רבים יימצאו בסכנת חיים ממשית", כותב לינדנשטראוס.

לדבריו, נציב הכבאות הראשי התריע בעבר על המצב החמור בפני שרי הפנים, אך ההחלטה להקים רשות ארצית לכבאות והצלה לא יושמה. המבקר מציין כי השר הנוכחי, אלי ישי אמנם התריע על המצב בפני ראש הממשלה, אך משרד האוצר התנה את הקצאת התקציבים הדרושים ברפורמות ארגוניות, מה שהביא את הטיפול בנושא למבוי סתום. גם שר הביטחון ברק, הנחשב לשר-על בתחום החירום, זוכה לביקורת ומואשם באי מעורבות פעילה בקידום הסוגיה.

לינדנשטראוס מפרט בדו"ח שורה של טענות כלפי הנוגעים בדבר, אך בדברי המבוא הוא בוחר להדגיש כי המחדל המתמשך "רובץ בראש ובראשונה לפתחם של משרד הפנים ושל השר העומד בראשו".

שר הפנים, אלי ישי, כינס מסיבת עיתונאים זמן קצר לאחר פרסום הדו"ח בפומבי, ובה טען: "הדו"ח מעניק רוח גבית ומציין את אשר התרעתי פעמים רבות בפני ראש הממשלה, שר הביטחון ושר האוצר". ישי הוסיף כי הגיש מחדש כמה שעות לפני פרסום הדו"ח את דרישתו לתקצב את שירותי הכבאות ב-672 מיליון ש"ח."אם ההצעה לא תאושר", אמר, "על שרי הממשלה לשאת באחריות".