בשבע 423: לשחרר עכשיו

הפעילות למען שחרורו של יהונתן פולארד מגיעה לשיא: לראשונה, יפנה רה"מ באופן פומבי לנשיא ארה"ב בבקשה לחון את הסוכן הישראלי

רוני ארזי , ט"ז בטבת תשע"א

ראש הממשלה נתניהו הודיע כי ישגר היום (ה') או מחר מכתב רשמי לנשיא ארה"ב אובמה, הקורא לחון את הסוכן הישראלי יהונתן פולארד, הכלוא בארה"ב ב-25 השנים האחרונות (ראו ידיעה מימין). ח"כ אורי אריאל, העומד בראש השדולה למען שחרורו של פולארד, אומר בראיון ל'בשבע' כי מכתבו של נתניהו הוא רק התחלתו של התהליך לשחרור הסוכן וכי על החברה הדתית לאומית להירתם עוד יותר למען המאבק.

קודם כל, איך אתה רואה את המהלך של ראש הממשלה?

"אני מברך על הודעת לשכתו ועכשיו צריך לראות שאכן המכתב ייצא ושהדרישה יוצאת כתובה בהתאם לסיכום עם ראש הממשלה. לא פחות מכך חשוב גם שראש הממשלה ינחה כראוי את נציגינו שצריכים לעבוד על העניין הזה. זה לא נגמר במכתב, וצריך לעבוד בנחישות ובדחיפות כדי לגמור את הסיפור הזה".

דובר הבית הלבן הגיב על החלטת נתניהו ואמר ש"הנושא אינו עומד על הפרק".

"אנחנו יודעים שארה"ב לא אוהבת את זה, ושמבחינתה הוא יכול להינמק עד מותו בכלא האמריקני. בדיוק משום כך אנחנו פועלים וטוב שהעניין הפך לשיחת היום גם בארה"ב. עד עכשיו עבדו במחתרת ואנחנו חושבים, אחרי 25 שנים, שהדרך הזו נכשלה ולא נותר אלא לקבוע שהשיטה היא להעלות את זה על השולחן וכך אפשר להגיע לתוצאות הרבה יותר משמעותיות".

יש אינדיקטורים שמעידים על סיכוי לחנינה מצד אובמה?

"אני חושב שההתעוררות פה של ראש הממשלה וההתעוררות שם של נבחרי הציבור האמריקני מעידות על כך. גם העובדה שיש יותר ויותר מנהיגים יהודים שמוכנים לדבר על זה, מה שלא היה עד לפני שנה-שנתיים. זהו שינוי אמנם איטי, אבל זה בהחלט יכול גם כן לתת אינדיקציה".

בבקשה הרשמית, יש להתייחס יותר לבריאותו הרופפת של יהונתן או לעניין הצדק שבשחרורו?

"אני חושב שעניין הצדק הוא לא נושא שאנחנו יכולים להשפיע עליו בארה"ב. בית המשפט אמר את דברו ובארה"ב מאמינים לבתי משפט יותר מאשר פה. צריך בפנייה לעסוק במציאות שבה הוא יושב, פי שניים ופי שלושה ממרגלים שעשו דברים חמורים יותר מאשר הוא עשה, ובמצבו הבריאותי והמשפחתי, האנושי".

מה יש לך לומר כעת לכל תומכיו של פולארד? המתינו לתשובה?

"אסור להסתפק במכתב, בהנחה שייצא עוד ביום חמישי או שישי. זו רק התחלה לעבודה. מה שחשוב זה מה שאתם בתקשורת עושים ובפרט בעיתון 'בשבע' שעוקב אחרי זה שנים ולא מוריד את זה מסדר היום. ככל שהעניין יהיה יותר בסדר יומה של החברה הישראלית והלחץ יגבר, אז השרים ידברו על זה והנשיא ידבר על זה וכן הלאה, וזה בהחלט יכול להיות המנוף להבאת יהונתן הביתה לירושלים. זה קצת דומה למה שקרה עם יהדות ברית המועצות, ששנים אמרו  שצריך לטפל ב'יהדות הדממה' בשקט, ורק כשהעניין הזה נשבר ועלה לסדר היום, כולל בארה"ב שהטילה סנקציות, קרתה ההתקדמות".

איך אתה מסביר שלמרות ההודאה שפולארד הוא סוכן ישראלי, רק עכשיו נעשית פניה כזו?

"אני לא קיבלתי הסבר מניח את הדעת, תמיד תחת הכותרת 'זה רגיש' ו'כדאי לדבר על זה בשקט ולא לעשות רעש'. אבל אני רוצה להגיד גם מילה עלינו. אני לא משוכנע שעשינו, החברה הישראלית בכלל והחברה הדתית לאומית בפרט, את כל מה שניתן. אני אומר את זה בעיקר כלפי ההמשך כי עכשיו אפשר לשנות, אפשר להתגייס ואפשר לעשות".

איך?

"בפנעיה בעיקר לפוליטיקאים, לשרים ולראש הממשלה בדרישה לשחרורו, לא בבקשה. השרים צריכים לקבל דחיפה ואם ראש הממשלה אכן יוציא בעז"ה את המכתב צריך לזרז גם את המזורזים. זה כלל ידוע. לארה"ב יש הרבה דרישות אלינו, וזה צריך לעלות כדרישה של הצד ההומאני שלא להפלות אותו ולשחרר אותו. בנוסף, אני מאוד מאמין בתפילה. אני חושב שיש עניין ציבורי להרבות בתפילה על יהונתן ועל שאר השבויים והנעדרים".

ועכשיו לשאלה הקשה - אם ארה"ב תסכים לשחרר את פולארד, בתמורה ל'התקדמות מדינית'?

"אני חושב שלא נותר אלא להגיד את מה שאומר יהונתן בעצמו, שהוא לא מוכן להיות קלף מדיני בשום צורה. אחרי שהוא אומר את זה, אז גם אני וכל אחד אחר יכול להגיד את זה. נתנגד לכך במפורש. אי אפשר לתקוע יהודים בכלא ואחרי זה להשתמש בהם כקלפים לאיזשהו עניין. זה בכלל לא חשוב למה. זו תהיה טעות חמורה מצד ארה"ב לעשות דבר כזה, כי תהיה ביקורת מאוד קשה על הנשיא. זה לא צודק ולא ראוי ואני מקווה וגם מעריך שהוא לא ישתמש בו כקלף מיקוח".

בעבר כבר סוכם על שחרור של פולארד, וברגע האחרון המהלך סוכל. מה גורם לנו לחשוב שהפעם לא ננחל אכזבה נוספת?

"במישור האמונה, אם יהונתן עצמו אחרי 25 שנה בכלא לא מתייאש, מה לנו שנתייאש. זה בכלל לא עומד על הפרק. במישור המציאותי, יש שינוי משמעותי גם בישראל וגם בארה"ב. זה לא דבר פשוט ל-40 סנאטורים לחתום על איזשהו דבר, ודאי על עניין כזה שהוא לא נוח, כמו שחרור מרגל. כולם מבינים שיש גבול ושאי אפשר להגיד שמה שהיה אחרי 10 שנים הוא כמו אחרי 25 שנה".

בעניין אחר, מהו העדכון האחרון אודות המאבק על בית יהונתן?

"אנחנו עמלים כל העת מול הפרקליטות והעירייה, כדי שלא יפלו לרעה את היהודים בכך שאוטמים רק את בתיהם. אנחנו מקווים שימתינו עד לאישורה של תב"ע חדשה לבית".

לאור מכתב הרבנים בעניין השכרת דירות לערבים, ולאור פעילותך בעניין ערים מעורבות, מהי עמדתך בעניין המכתב?

"הרבנים לא צריכים לחשוש להגיד את דבר ההלכה. מבחינה ציבורית הערבוב מוביל למדנים ולכן קריאתם של הרבנים נכונה בעיני".