בשבע 423: יהונתן פולארד בדרך הביתה?

הבית הלבן: שחרור הסוכן הישראלי ייבחן בהתאם לקידום תהליך השלום

רבקי גולדפינגר , ט"ז בטבת תשע"א

הבית הלבן פועל להנמכת הציפיות לשחרור הסוכן הישראלי יהונתן פולארד. זמן קצר לאחר הודעת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי הוא עומד לפנות לראשונה באופן פומבי, לנשיא ארה"ב, ברק אובמה בבקשה לחון את פולארד, הודיע (ד') דובר מחלקת המדינה האמריקנית, פיליפ קראולי כי "שחרורו אינו עומד על הפרק".

עוד הוסיף קראולי כי אין בכוונת הממשל האמריקני לשחרר את פולארד, אשר הורשע כדין. "ראש הממשלה נתניהו מעלה את הסוגיה מדי פעם, והוא אף עשה זאת בקדנציה הקודמת שלו. אם הוא רוצה להעלות את הסוגיה פעם נוספת בפני הנשיא הוא מוזמן", אמר קראולי ורמז על קשר אפשרי בין שחרור פולארד לבין התקדמות בתהליך השלום בין ישראל לפלשתינים. "זו סוגיה שעלתה בהקשר של תהליך השלום במזה"ת, בעבר ובהווה. אנו מבינים שזה נושא בעל חשיבות לממשלת ישראל ולעם ישראל, אך אנו מתמקדים בהשגת שלום במזה"ת, וכל נושא שאנו עשויים לבדוק בעתיד, יימדד בהקשר הזה" קבע קראולי. דובר הבית הלבן, רוברט גיבס, התבטא אף הוא ואמר כי למיטב ידיעתו הנשיא אובמה אינו שוקל כלל את שחרור פולארד.

כאמור, ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט השבוע (ג') להיעתר לבקשתו האישית של יהונתן פולארד, ולפנות בימים הקרובים באופן רשמי לנשיא ארה"ב למען שחרורו מהכלא לאחר 25 שנים.

ההחלטה להיענות בחיוב לבקשה התקבלה בעקבות מכתב אישי מפולארד שנמסר לנתניהו על ידי אסתר פולארד, עמה נועד השבוע. במכתבו ביקש פולארד מראש ממשלת ישראל לפנות באופן רשמי לבית הלבן ולבקש חנינה עבורו. עוד נמסר כי החלטה זו התקבלה לאחר שורת שיחות ומגעים שקיימו ראש הממשלה ונציגיו בנושא זה עם בכירים בממשל האמריקני בחודשים האחרונים.

יצוין, כי בכהונתו הקודמת כרה"מ,  הכיר נתניהו בפולארד כסוכן ישראלי והעניק לו אזרחות ישראלית. מאוחר יותר אף נסע לבקרו בכלאו וכן העלה את עניינו בפני נשיאי ארה"ב בשתי תקופות כהונתו כראש ממשלת ישראל. "אני מתכוון להמשיך לפעול בנחישות לשחרור פולארד" אמר השבוע נתניהו, "גם בשל המחויבות המוסרית של מדינת ישראל כלפיו, וגם כדי שיהונתן יזכה לחיות בחיק משפחתו ולשקם את בריאותו אחרי תקופת המאסר הארוכה".

סגן שר ההגנה האמריקני לשעבר, לורנס קורב, שביקר השבוע בישראל ואף השתתף בישיבת השדולה למען פולארד, ברך את נתניהו על החלטתו להגיש בקשה רשמית לשחרור. עוד הוסיף קורב כי בהחלטתו הוכיח נתניהו שהוא מנהיג אמיתי וראוי וכי המדובר בצעד של קבלת אחריות, שיתקבל בכבוד ובהערכה על-ידי כל מי שמאמין באמת ובצדק בהגינות ובזכויות האדם. "כולי תקווה שהנשיא אובמה יחליט להיענות מיידית לקריאה ההומאניטארית והערכית הזו ויקצוב את עונשו של פולארד".

מספר חברי קונגרס וסנאט בארה"ב הביעו את שמחתם על החלטת נתניהו במהלך שיחות שקיימו עם פעילים למען שחרורו של פולארד השבוע. אותם בכירים אמריקנים אף העריכו באופטימיות כי "החלטתה של מדינת ישראל להפסיק לשחק מחבואים ולעבור לפעילות ראויה ומכובדת, כפי הראוי למדינות ידידותיות ודמוקרטיות תביא לקציבת עונשו על-ידי הנשיא אובמה ולשחרורו בקרוב".

בחודשים האחרונים גברו הקריאות לשחרור פולארד לאלתר ואליהן הצטרפו גם אישים בכירים ביותר שכיהנו בתפקידי מפתח בישראל ובארה"ב. האחרון שבהם - התובע הכללי לשעבר של ארה"ב, מייקל מוקאסי, שכיהן בתקופת ממשל בוש האב. אתמול שיגר מוקאסי מכתב לנשיא אובמה, ובו כתב: "18 שנים ישבתי על ספסל השיפוט, ובמהלכן הטלתי רק על ארבעה נאשמים מאסר עולם, שניים ביצעו רצח כפול, והשניים האחרים הואשמו במעשי טרור. ההאשמות נגד פולארד אפילו לא קרובות בחומרתן לעבירות מסוג זה". לדבריו, פולארד העביר מידע למדינה ידידותית בלי כוונה לפגוע בארה"ב. "אני חושב שיהיה ראוי שתנצל את הכוח שלך כנשיא ותשחרר את האיש שכבר שילם הרבה יותר מחומרת מעשיו", כתב מוקאסי.

נזכיר, כי על אף שממשלות ישראל בעבר נמנעו מלפנות באופן רשמי לאמריקנים בבקשה לשחרורו של פולארד שיגר בשבוע שעבר, יו"ר הכנסת ריבלין לבית הלבן את מכתב ראשי סיעות הכנסת הקורא לנשיא אובמה ולבתי הקונגרס האמריקנים לחון את פולארד בהקדם. יודגש, כי ראש הממשלה נתניהו סירב לקחת עימו את המכתב האמור בביקורו האחרון בוושינגטון.

במכתב נרגש שפורסם באתר nrg הודתה אסתר פולארד ל נתניהו על "ההחלטה האמיצה" שעשה ופנתה לנשיא ארצות הברית: "מר אובמה, בתקופה האחרונה קיבלת את פניותיהם של בכירים רבים בעבר ובהווה, שקבעו כי הצדק דורש את שחרורו של יהונתן לאלתר ושכל רגע נוסף שהוא נרקב בכלא מהווה עוול גדול וכתם על כבודה של ארצות הברית. אנא, שלח את בעלי הביתה, ואלקים יברך אותך ואת אמריקה כולה".

במקביל, הודיעה תנועת 'ישראל שלי' על הקמת אתר אינטרנט, ובו אפשרות לחתום על חנינה הקוראת לחון את פולארד, שאמורה לדבריהם לתת רוח גבית לפנייתו הצפויה של נתניהו. עד לסגירת גיליון זה חתמו על העצומה כ-3,000 גולשים.