בשבע 423: חלום חדש

אבי בניון, מוסיקאי יוצר וזמר בעקבות אלבום חדש ומופע השקה 'חלום חדש'

עפרה לקס , ט"ז בטבת תשע"א

"מוסיקה זה לא משהו שמחליטים", אומר אבי בניון, שחובק אלבום שלישי ומספר שאת המוסיקה ספג בבית. ביומיום הוא מנגן ומופיע עם אחיו, עמיר, ועובד עם אביו בבניין. אבי נולד בשנת תש"מ בבאר שבע, הופיע בצעירותו עם להקת 'סהרה' שעשתה מוסיקה מרוקאית, והמשיך ליצור ולנגן כל השנים. לפני מספר שנים חזר בתשובה ואחר כך נישא. בדחיפת אחיו הוא מוציא את יבול שיריו על גבי דיסקים.   

ספר על האלבום החדש.

"ב'חלום חדש' יש 10 שירים שכולם מבטאים את מה שיש לי להגיד על איך שאני רואה את המציאות בהיבטים פרטיים וכלליים. את השיר 'חלום חדש' למשל, כתבתי בעקבות כל מיני תכניות שמצמיחות 'כוכבים חדשים' ולא מכינות אותם לנחיתה שתבוא אחר כך, כשמחר יהיה כוכב חדש אחר. בכלל, כל התרבות של 'כאן ועכשיו', של חלומות, כשזה מתרסק, זה כואב".

אם מדברים על כאב - שני האלבומים הקודמים שלך לא היו הצלחה מסחרית. איך קמים מזה?

"מאוד נדיר שדברים מצליחים מההתחלה. רוב האנשים צריכים לעבוד קשה מאוד. דבר שני, אני קודם כל נמצא שם כי אני רוצה להגיד דברים. חוץ מכל אלה, אולי מבחינה מסחרית אני עדיין רק משקיע, אבל אנשים רבים אומרים לי שהשירים עוזרים ועזרו להם להתחזק בכל מיני תקופות".  

"בשם החופש, אתה חופשי לשלול ממני את החופש שלי/ בשם ההיגיון אתה סבור שאין מקום למילה משלי". צריך אומץ לכתוב ולהופיע שירים כאלה.

"שמתי לנגד עיני שיקול מסחרי, כי אני רוצה להצליח. מצד שני, אני רוצה להסתכל לבני בעיניים ולדעת שאני אמיתי וכך אני יכול לחנך גם אותו להיות אמיתי. ברוך ה' אני לא מתפרנס רק ממוסיקה וכך אני יכול להגיד מה שאני רוצה להגיד. זו החובה שלי כאמן. אני חושב שרוב האנשים הולכים היום בתחושה שהם לא יכולים לומר את דעתם, כי 'אם זו דעתך עדיף שתשתוק'. הצד הליברלי לא יודע לקבל את דעת הרוב".

אתה מופיע עם אחיך וגם עובד איתו ביומיום. אתם מציגים דגם מאוד ייחודי של אחים - יוצרים שקרובים מאוד זה לזה.

"אנחנו גדלנו בבית לא שומר שבת, אבל הערך העליון היה משפחה. ומבחינתי, כבר אמרתי את זה פעמים רבות, חשובה לי הצלחתו של אחי יותר מאשר ההצלחה שלי. גם מבחינת עמיר זה אותו דבר, אני רואה את זה. הוא הרבה יותר מעורב בעיתוי הוצאת הדיסק שלי, למשל, מאשר בעיתוי של הדיסקים שלו. רק צריך לדאוג שזה יישאר כך".

מופע ההשקה של הדיסק החדש יתקיים ביום רביעי, אור לראש חודש שבט, ב'צוותא'. "אני לא חושב שיש מקום טוב יותר להגיד את מה שיש לי לומר", מסכם אבי, "אני מקווה שלאנשים יש את היושר להטות אוזן. בדיסק יש הרבה מסרים של חיבור והבנה שאנחנו עם אחד, ויש חשיבות לפתח את השיח הזה". מופע ההשקה יפתח את סיבוב ההופעות של אבי, ההופעה הבאה כבר נקבעה לבאר שבע.

ofralax@gmail.com